HELDER mhet MEI' n°. 23. de EERSTE oJAARGAKG. ..^iGEN 11ET r 4U Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG AD VERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 4L SEPTEMBER. BUITEWLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN. Van de volksregering in Noord-Amerika die fcelfs de justitie beheerscht, geeft de Couricr der Vereenigde Staten het volgende staaltje. Zekere Layeton van Farming- ton was ter dood veroordeeldomdat hij zijne vrouw had vermoord. De misdaad was met zulke verzwarende omstan digheden gepleegddat de publieke verontwaardiging tot den hoogsten graad was gestegen. Op den dag der teregt- stelling waren ongeveer drieduizend menschen opgekomen om dezelve te ziende misdadiger kwam nieten men vernamdat de Gouverneur uitstel gegeven had. Daarop ging het volk naar de gevangenisbrak die open haalde Layeton er uit en hing hem zelf op waarna ieder zich wel tevreden huiswaarts begaf. FRANKRIJK. PARIJS 26 Aug. Gisteren diende voor de regtbank van correctionele politie de belagchelijkste zaak van laster, welke men zich kan bedenken. De beschuldigden zijn de beide jufvrouwen Goulet. Zij hadden zich afgescheiden van de wereldin een burger gasthuis begeven in het kwartier van de Jardin des Plantes. De heer Brodier een eerwaar dig grijsaard vader van dat geslichtbeschuldigde haar van zijn hondje genaamd Premislas te hebben belasterd dewijl hij het beest bevonden had met een plankje aan zijne staart gebonden waarop in groote letters geschreven stond hond, leugenaar dief, hypocriteen dewijl deze beide jufvrouwen hem hare schuld dan ook bekend hadden. Hij vorderde dus van de regtbank eene schadevergoeding van 100 francs. De beide jufvrouwen Goulet zitten op de bank der beschuldigden en de heer Brodier is op die der aan klagers gezeten. De president. Hoe is het mogelijk mijn heer dat gij er aan gedacht hebtzulk eene zaak voor de regtbank te brengen De heer Brodier. Hoe mijn heer de presidentwan neer men op eene publieke wijze de afschuwelijkste mis daden aan mijnen Premislas te laste legt van leugenaar dief, hypocrite! en hem deze taal op het voorhoofd plaats; ik wil zeggen: aan de staart, maar dat is voor Premislas eene openbare tentoonstelling Pres. Nooit heeft men eene dergelijke zaak voor eene regtbank gebragt mijn heergij bespot de justitie. Brodier. lk meende mijn heer de presidentdat het regt voor allen gelijk wasen dat deszelfs onwrikbare Pres. Het is reeds veel te veelgaat zitten. De beschuldigden willen zich verdedigen maar het ge- regtshof oordeelt het niet noodig haar aan te hooren en de president verklaart de jufvrouwen Goulet voor onschuldig en veroordeelt den heer Brodier in de kosten. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 2 September. Uit Pesth schrijft men dat de gewenschte eendragt en een stemmigheid op den landdag heerschtwelke niet het minst de beraadslagingen ten aanzien der gelijkstelling in het godsdienstige kenmerken. Ik kan er niet van af schrijft de berigtgever u een uittreksel meê te deelen van de kracht en geestvolle rede eens afgevaardigden uit den geestelijken stand over het genoemde punt. Daaruit mag men opmaken welke eene wondervolle herschepping deze stand, sedert het laatste tiental jaren aan eene wijsgeerige ontwikkeling te dan ken heeft. Als wezeutlijke oorzaken der heerschende ver schillen beschouwde hij de eenzijdigheid der wetten want naar zijn oordeelstraft elk staatkundig gebrek zich zeiven eeuwen lang. Onze oude wetten dragen de schuld van alle O O rampen des confessionelen levens in ons vaderland daar zij in strijd met de grondstelling van Lactantius religio est res liberrimaeene staatkundig verschil van belijdenissen heb ben vastgestelden de onmensclielijkste straffen bepaald als het verbranden der Evangelischeu en wat er dies ipeer zij. liet gevolg daarvan was, dat deze zich gedwohgen zagen hunne vrijheid met het zv Syuist te hajrd-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1