opschudding koste menigeen het levcu. Maar zoodia inen vernam, dat het op het Jeven der Medicis gemunt was dat Giuliano bereids was gevallen en Lorenzo in de saoristei gevlugtstroom de de menigte derwaarts en zoo groot was de liefde die het volk de Medicis toedroeg, dat zekere Bidolfo zijn eigen leven in de waagschaal stelde door de wond van Lorenzo uit te zui gen dewijl het mogelijk was, dat de dolk vergiftigd was ge weest. Pazzi en Baroncelli van den dood huns offers overtuigd verlieten het lijk mengden zich onder de menigte en wilden de sacristei binnen dringen oin het koste wat het wilde Lo- renzo aan hunne woede op te offeren, maar zij werden door de aanwezigen terug gedrongen. Hadde men geweten dat zij de moordenaars van Giuliano waren zij zouden de kerk niet levende zijn ontkomen. Ter naau wei nood gelukte het den talrijke geestelijkheid den kardinaal tegen de volkswoede vrij te waren. Baroncelli vlood met al den spijt der teleurstelling en Pazzi had moeite zijn huis te bereiken zoo leed hij aan bloedverlies door eigen geslagene wonde. Ondertusschen hadden de aartsbisschop en Jakopo Poggio niet twijfelende aan den uitslag in de kerk;, zich met een der tigtal Peruginers naar de signorie begeventen einde zich van het gouvernementsholel en do regering meester te maken. De prelaat trad onbeschaamd de raadzaal binnen maar ge raakte spoedig in verwarring toen de gonfaloniere Caesar Petrucci hem scherp doordringend vroeg met welk iuzigt hij hier gekomen was. De prelaat stamelde zoo iets van eene pauselijke volmagt verkleurde bij elk woord zag telkens om als wachtte hij anderen die hem niet spoedig genoeg schenen op te dagen. Die zonderlinge houding wekte achterdocht bij den onver vaarden gonfaloniere. Wel vermoedende dat Sulviati niet al leen was gekomen riep hij de wacht op terwijl de prioren zich zoo goed zij kouden wapenden en liep zelf naar de deur waar hij Poggio aantrof, die hem den uitgang trachtte te be letten. Sterk als hij was greep hij den zameuzweerder aan wierp hem met reuzenkracht op den grond en deed hem door anderen die hem uit de zaal gevolgd waren bij de haren naar binnen slepen. Ondertusschen stroomde het volk uit de kerk naar de sig norie en dewijl de gewapende Peruginers door een toeval in de zaal waar zij bij hunne aankomst geposteerd waren opge sloten waren daar het vertrek van binnen niet kon ontsloten worden was men de zamengezworenen spoedig meester. Zoodra de gonfaloniere van het vloekwaardig bedrijf in de kerk berigt ontving, deed hij in den gloed zijner verontwaar diging op staanden voet den aartsbisschop met deszelfs broe der en Porjrjio uit het venster ophangen. De overigen die in en in de signorie vond werden op de plaats doodgeslagen of van boven neergeworpen. Francesco de Pazzi werd door het woedend gemeen uit het hotel van zijnen oom gehaald naakt over den straat gesleurd en naast den aartsbisschop op gehangen. Giovu7ini de Pazzi had zich te paard op weg be geven oin het volk tot vrijheid op te roepen; doch werd met sieenen begroet en had aan de snelheid van zijn ros zijn be houd te danken. Hij vloog uit de stad doch werd in de Ap- penijnen door een landman herkend, gevangen en naar Flo rence gevoerd waar hij even als andei e ledon van zijn geslacht het leven aan de galg eindigde; terwijl zijn lijk in de Arno werd geworpen. Yerscheideue dagen achtereen stroomde het bloed langs de straten van Florence en ze waren bezaaid met lijken en afge knotte ledematen. Zoo oefent het volk geregtigheid! De open bare vierschaar was ook nadat de sledende driften bekoeld waren niet minder gestreng. Baroncelli was naar Konstantinopel ontvlngt doch werd door sultan Mahmoitd aan de republiek overgeleverd en on derging met Polterra en Slefano den smadelijken doodstraf zoo als ook Monlesecco onthoofd werd. Dij kans het geheelc huis van de Pazzi werd uitgeroeid. Alleen Napoleon Fran- eesi en Gulielmo de Pazzi die ten eenemale onschuldig en daarenboven een zwager van Lorenzo was ontkwamen de slagtiug der volkswraak. De laatste werd evenwel in weerwil der tranen van Biancazijne gade, op eene villa verbannen en de eerste zag men sedert niet weder terwijl de overige Pazzis voor hun gausche leven werden ingekerkerd. De kardinaal die zijne behoudenis aan de bescherming van Lorenzo te danken had, werd door den laatsteu beleefdelijk aan den paus terug gezonden. Zulk een afloop had deze zamenzwering welke door ijver zucht wangunst gekrenkte eerzucht en dorst naar wraak ontworpen was. De aanleggers vielen den dood der schande in de armen. Sixtus verbeet zich van knagenden spijttrachtte de geheele wereld in een kruistogt tegen Florence te vereeni gen dat hij schuldig aan heiligschennis verklaarde omdat die stad een onheiligen geestelijke had weten te straffen; maar het beleid en de moed van Lorenzo bezwoer den storm ver ijdelde de aanslagen van den vertoornden paus redde den vee gen staat en klom tot eene eer en heerlijkheid welke hij welligt niet zoude verworven hebben zonder de zamenzwering van de Pazzi. dbujcrtcnticn. Heden verloste zeer voorspoedig van een welgeschapen ZOONM. J. LEEWENS Echtgenoot van Nieuwediep L. J. T. SCHILLING, den 2 September 1843. Heden avond ten elf ure werd ons ouderhart zwaar gewond. Onze hartelijk geliefde Zoon JAN AURELIUS werd ons door den dood ontrukt. Hij ontsliep in den ouderdom van 21 jaren en 7 maanden. Hevige gal- slijm- en zenuw-koort sen maakten een einde aan zijn aardsch bestaandat ons zóó dierbaar was. JFormerveer G. JELGERSMA, Pred. 31 Augustus 1843. G. L. JELGERSMA geb. SPANNENBURG. Eenige kennisgeving. De Notaris P. A. BEETS aan het Nieuwediepin be trekking van Curator in het faillissement van GERRIT ROEM, daartoe behoorlijk gemagtigd is voornemens op Dingsdag den 12 September 1843, en volgende dagen, telkens des voormiddags ten 10 ure ten huize van den gefailleerde slaande aan het Nieuwediep in het openbaarten over staan van den Notaris J. SCHOON te verkoopeneene aanzienlijke partij Koopmansgoederen bestaande in gekor ven en ongekorven Tabak, Snuif en Sigaren; benevens ver schillende soorten van Kruideniers en GrutterswarenWijnen, Sterke Dranken en Likeuren; mitsgaders IJzer, Koper, Tin, Blik VerlaktEngelsch Glas en Aardewerk verschillende Verfwaren Borstelwerk voorts eene groole partij eiken en beuken KloshoutZakkenpapierledig VaatwerkFles- schen Kruiken en hetgeen verder ter verkoop zal worden aangeboden. ondergeteekende brengt ter kennis van }iet Publiek dat 's morgens ten half zeven ure de Vigilante zal gereed staanaan hel Logement het Heldersche Veerhuis aan de Helderten einde de Passagiers kosteloos naar de Barge te brengen. J. T. ZUR lüHLE N. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz. te NieuwcDiep. Gedrukt bij G. GILTJES te Helder

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 4