EEKBLAD van de N°. 25. 1843. EERSTE JAARG1XG. iGEN HET Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor <ie buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. I A A I A w. ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 10 SEPTEMBER. BUITEN LANDSCHE B E R I G T E N. ITALIË. PALERMO 17 Aug. Sedert eenige dagen neemt de on zekerheid in onze stad toe het schijnt dat de dieven met de Sbirri of politie soldalen in verstandhouding staan. De inbraken werden op klaren dag ongestraft gepleegt. Gisteren avond toen de roovers een winkel in eeno der volkrijkste straten openbraken kwam de inspecteur der politie met 4 van die soldaten om de daders te vattendoch de inspec teur kreeg een schot in den onderbuik en de soldalen na men de vlugt. ENGELAND. Vader Matthew de matigheids-prediker heeft Londen nu verlaten en bevindt zich te Norwich. Terwijl zijn ei genlijk doel nog altijd door sommige dagbladen in een be denkelijk daglicht gesteld wordtheeft in laatstgenoëmde stad eene hem hoog vereerende en indrukmakende plegtig- heid plaats gehad. De bisschop van Norwich namelijk heeft zich naar de groole zaal begeven waar de Iersche geeste lijke door eene aanzienlijke menigte omringd, hem toefde, en heeft eene plegtige toespraak tot hem gerigtdie hij aanving met te zeggenhoe hij zich gedrongen gevoeld had daar te komen in weerwil van het geruchtdat de genen die buiten waren hem zulks zouden willen beletten. Hij waszeide de prelaat verder niet gekomen om den heer Matthew als roomsch-katholijk priester te begroeten want openlijk erkende hij het ook hier dat hij de leer dier kerk zou blijven bestrijdenmaar hij kwam om hem als christen-broeder de hand te reiken als op onzijdig grond gebied waar christenen van alle belijdenissen zich moesten verheugen in hunne vereeniging tot bevordering van een gemeenschappelijk- en heilig doel. Hij had de gedragingen van vader Matthew naauwlettend gadegeslagenen was na vroegere miskenningovertuigd geworden dat hij geen ander oogmerk had dan matigheid onder alle standen te bevorderen. Hierin wenschte hem de bisschop gelukkigen voortgang tot medewerking hiertoe spoorde hij al de aan wezigen aan, want dit was het beste middel om Engeland, gelijk ieder ander land der wereld te behouden en voor spoedig te maken. De geestelijke vader betoonde zich zeer ontroerd door deze toespraaken hield vervolgens eene redevoering in welke hij de betuiging herhaalde dat hij zich niet met godsdienstige geschilpunten inlietterwijl hij het verder aan den invloed der matigheidsgenootschappen toeschreef dat thans in Ierland duizenden tot politike oogmerken vergader den, zonder dat men van bloedstorting hoorde, terwijl vroe ger zeldzaam een gering getal menschenmet zoodaning doelbqeenkwam of moord en brandstichting w as er het einde van. BELGIE. Een Fransch Mechelsch dagblad, le Journal de Malines kondigt aan dat het op zal houden in het licht te ver schijnen. Het beweert daarbij dat het staken van dit blad geenszins aan de onverschilligheid van het publiekmaar aan de onmogelijkheidom te Mechelen een drukker te vinden die een liberaal blad drukken wilte wijten is. De gezamentlijke Belgische bisschoppen hebben eenen uitvoerigen herderlijken brief tegen het verspreiden en lezen van gevaarlijke of zedelooze boeken in Belgie in het licht gegeven. Inzonderheid schijnt dit stuk tegen de voortbreng selen der Fran.che drukpers gerigt te zijn die zoodra zij slechts eenigzins populair zijn, in Belgie worden nagedrukt. Zelfs gematigde Belgische bladen meenen in dezen brief o o o eene sterke neiging tot het herstellen eener geestelijke boe- ken-censuur te zien doorblinken. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 16 September. Gejtesa's Beeld. Met Z. M. fregat Rottemqhï is ^ift<jStost-Indie medege- bragt en thans aan 's Rij*^. i&ti.Xc' ^V-illeYisoord geplaatst,--, om naar het museum fe&Lejjdcii te, wordVn vervoerd een

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1