WEEKBLAD van de HELDER en het NSEÏjWEDIEP. N°. 26. 1843. EERSTEJAAB»A\«. V G E N H Et Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor <le buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zicli bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG- ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 25 SEFT ËMB E BUITENLAND SC HE BERIGTEN. TURKIJE. Volgens brieven uit Konstantinopel van 30 Augustus, had de eenige dagen te voren plaals gehad hebbende teregtstel- 1 hg van een jong Armenier aldaar groote opschudding ver wekt. De bedoelde persoon was eenige jaren geleden van het Christendom tot het Mahomedaansche geloof overgegaan doch laterdoor gewetensknagingen gefoltetdin de Chris telijke kerk teruggekeerd. Zich onvoorzigtiglijk in de hoofd stad vertoond hebbende, was hij herkend, in de gevangenis geworpenen ondanks de bemoeijingen van den Eugelschen gezant en van eenige verlichte raadslieden der Porte ter (lood veroordeeld. Bij de uitvoering van dit doodvonnis welke op een der meest bezochte pleinen van Konstantinopel plaats hadwas men zoo ver gegaan van den Armenier Frankische kleederen (die hij nooit gedragen had) aan te trekken en zijn lijk drie dagen lang op de straat te laten liggen en ter beschimpen van den Europeschen naam aan het gepeupel prijs te geven. Dit geraakte in eene soort van fanatieke woedemishandelde het lijk op eene stuitende wijze en gaf aan zijnen haat tegen de Franken in de gru welijkste verwenschingen luchtzonder dat de Turksche overheden iets deden om aan deze tooneelen eeu einde te maken. De Europesche gezanten zoudenvolgens de be- rigten eenstemming eene schitterende voldoening te eischen. Uit Mosul had men te Konstantinopel berigt ontvangen dat het aldaar tusschen de Nestoriaansche Christenen en de Muzelmansche bevolking tot bloedige botsingen gekomen waswaarin een groot aantal van eerstgenoemden door het Turksche graauw vermoord was geworden. HONGARIJE. Zoo even vernemen wij dat de acht mijlen van hier gelegene stad Stuhlweissenburg door eeuen vreess.elijken brand bezocht wordt. De brand begon eergisteren den 5 September en moet gisteren bij de afzending van het berigt nog niet gebluscht zijn geweest. 400 of volgens anderen 6 tot 800 huizen liggen reeds in den asch. ITALIË. ROME30 Aug. Ook in de overige kerkelijke staten blijven de oproerige pogingen van Bolgne, waaraan niemand evenwel een' gunstigen uilslag voorspellen kan niet geheel zonder sympathie. Zoo gebeurde het hier gisteren avond in het Corso welke op dat uur zeer druk door wandelaars bezocht isdat proclamatiën aan het volk werden uitge strooid vol smaadredenen tegen het geheele geestelijke re giment zooals de pausselijke regering genoemd wordt en waarin het Romeinsehe volk wordt opgeroepen, om eindelijk uit zijnen slaap te ontwaken en zich te verheffen. Ver scheidene verdachte personen moeten reeds dien ten gevolge gevangen zijn genomenendaar geene wanorden zijn voorgevallen mag men hopen dat bet hierbij blijven zal. NAPELS den 21 September. Het op de straat in de brand steken der kleederen van vrouwen en meisjesis de zer dagen andermaal tot giooten schrik der inwoners op nieuw begonnen. Naar hel schijnt ontstaat het vuur door aanspuiting eener van zelve ontvlammende vloeistof. De schrik en angst onder de inwoners zijn zoo grootdat gis teren op de wandeling in de Toledostraat geene enkele da me zich liet zien nog meer ook in de kerken zag men over het algemeen slechts weinige vrouwen. De politie heeft de strengste nasporingen doen in het werk stellen en zoo het heetzijn reeds verscheidene honderden verdachte personen meest jeugdige zoogenaamde studenten uit de pro vinciën vooral uit Calabriëin hechtenis genomen. Ot men daardoor de aanleggers en daders van dit schandwerk op het spoor is gekomen is nog niet in het publiek bekend. Inmiddels heeft de policie aan alle hoeken der straten eene waarschuwing doen aanplakkendat iederdie zich aan eene dergelijke snoode daad zou schuldig maken hij zij wie hij zij oogenblikkelijk op een openbare straat met stokslagen gestraft en vervolgens aan het geregt overgeleverd zal worden. PRUISS BERLIJN 13 Sept. Men

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1