Men rukte onroiddelijk op het paleis aan de artillerie verliet hare kazernen, en rukte in de zelfde rigting op. In minder dan uur was de onmetelijke groote esplanade overdekt met de bloem der Grieksehe bevolking, bestaande uit de leden van den staatsraad de generaalszoowel van het leger als van de gewapende burgermagt. Koning Otto stond op zijn balkon met de Beijeren Hess en Tzinosen luisterde naar de muzijk van zijn beijersch orchesthetwelk op bevel der Grieken zijne koninklijke ooren op de Marseillaansehen marsch en de Parisienne ver gastte. Dit herinnert nog aan dat oude wijf, dat te Maina, gedurende den oorlog waarvan die stad het tooneel was vijf Beijersehe krijgsgevangenen a 6 groschen het stuk ge kocht had en den Koning ten geschenke zond. De eenige dwaze daad, die bloedvergieling moest ten ge volge hebben, werd door den minister van oorlog Horopoulo gepleegddie lot Callergi opgetreden zijndehem bevel gaf, zijne troepen te doen inrukken. Callergi antwoordde hem met de krachtigste woordenwelke hem zijne veront waardiging kon ingeven. Yoor de hötels der overige minis ters werden schildwachten geplaatstdiein ieder ander landzouden zijn doodgeslagen gewordenomdat zij het oude stelsel moesten ondersteunen. De eerste persoon die zich op het paleis vervoegde was de Heer Hessdie op eene zeer onbescheidene wijze het woord tot Callergi voerde. Deze gaf hem alleen ten ant woord gij zijt een zotskapen gij zijt oorzaakdat de Koning zich in deze malle positie bevindt. Wijkt terug of ik geef mijne soldaten bevelu te fusilleren. Ik wil mij niet vernederenmet tot een Beijer te spreken. De Koning trad eenige schreden vooruiten zeide Kolonel Callergi is dat de bezadigdheid welke gij mij beloofd had, te zullen in acht nemen? Verwijder u, ik zal morgen met u spre ken. Callergi's antwoord was edel en krachtig tevens, het geldt hier nietbezadigd te zijnzeide hij wij komen hier eene aangelegenheid regolendie zes jaren geduurd heeften wij willen niet tot morgen wachten. Het is hier mijne taak de openbare rust te bewaren terwijl U. M. met de burgerlijke overheid de grondslagen •Ier constitutie zal verordenen.» De Koning trad terug, en de volkshoop vond behagen in de luidste kreeten uit te galmen. Des anderen daags was de staatsraad tot provisio neel gouvernement gevormd ten einde de maatregelen te beramen die er zouden dienen genomen te worden. Deze maatregelen, werden weldra den Koning voorgelegd, en ofschoon zij in den eenvoudigsten vorm waren vervat namelijk in het voorstel om eene nationale vergadering bij een te roepen ten einde eene constitutie te ontwerpen en goed te stemmenaarzelde nog de Koning Ottoen hij besloot eerst toe te geven, na dat hem was berigt gegeven, dat binnen tien minuten indien hij niet het voorstel aan genomen hadhet geschut tegen het paleis zou gerigt worden en dat de generaals niet meer voor de gevolgen wilden instaan. DUÏTSGHLAND. FRANKFORT 22 Sept. De groote vergadering van le den der Gustaaf-Adolf-vereeniging (welke ten doel heeft de ondersteuning van hulpbehoevende evangelische gemeenten) is gisteren hier geopend. Niet alleen uit de onderscheidene Duitsche landen maar ook uit Zweden Hongarije Zwit serland en Frankrijk waren afgevaardigden aanwezig. Het getal der tegenwoordig zijnde leden of afgevaardigden van de elders bestaande afdeelingen des genootschapsbedroeg meer dan 500 waaronder vele der beroemste in- en uit- landsche proteslanlsche godgeleerden. Na eene plegtige godsdienstoefening in do St. Paulus kerk heeft de verga dering in de Duitsch-gereformeerde kerk (omdat de oor spronkelijk voor de bijeenkomst bestemde vergaderzaal te klein was voor het groot getal der opgekomene leden) eene zitting gehoudenin welke verscheidene sprekers op eene zeer tredende wijze het woord hebben gevoerd over de protestantsche belangen. Het eigenlijke doel dezer alge- meene bijeenkomst is het vaststellen van algemeene statuten voor de gezamenlijke afdeelingen der vereen:ging. NEURENBERG, 4 Oct. Dezer dagen heeft bij den land weer te Fürth een voorval plaats gehad hetwelk nu van mond gaaten algemeen den lachlust opwekthoewel het ernstige gevolgen had kunnen hebben. De landweer zou een spiegelgevecht houden en er was bepaalddal eene afdeeling na den overtogt over de houten brug bij Dam- lach deze vernielen zouom den nazettenden vijand op te houden. Om dit nu regt aanschouwelijk te maken werd op de brug kruid gestrooid en stroo daarover gedekt. De kanonnier, die het kruid moest aansteken, schijnt wat lang zaam van aard te zijn geweest, althans het ontbrandde eerst toen de vervolgende vijand reeds op de brug was. Het snel vlammende stroovuur onstak de patronen bij vele landweer mannen in de patroontasch er verbrandde eenige uniformen zoodat verscheidene hunner vrij ernstige brandwonden kregen en qlings in het water sprongen. De algemeene verwarring was echter voor den toeschouwer niet onvermakelijk en zoo als het altijd te Neurenberg bij buitengewone gelegen heden geschiedtdit voorval wordt gebezigd om op de ta- baksdoozen en cigarenkokers veraanschouwelijkt te worden. FRANKRIJK. Het Fransche Gouvernement zendt een der kundigste in genieurs den heer Napoleon Garellamet den heer Courtines ambtenaar bij bet bestuur van bruggen en we gen naar Amerika om de landengte van Panama te door- loopen ten einde te onderzoeken welke de beste rigting is die men aan een kanaal tot verbinding van den Atlantischen Oceaan en de Stille Zuidzee zal kunnen geven. Deze zen ding levert een nieuw bewijs op hoe veel gewigt de Eu- ropesche Mogendheden aan deze verbinding hechten. En geland en de Vereenigde Staten hebben zich reeds daarme de bezig gehouden en Frankrijk loont zich naijverig om aan de grootsche onderneming deel te nemen. Het hoofd bezwaar schijnt gelegen in de hoogte welke men overtrek ken moet om van de eene zee in de andere te komen. Bij gemiddeld tij is de Atlantische Oceaan 1 ned. el 7 duim lager dan de Zuidzeemaar de vloed verheft zich in de Zuidzee 3 ellen 24 duim onder het gemiddeld waterpas

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2