M E N E Ij W E R K. Inrigting en IVerhxautnheden van het Instituut de France. Het insliluut is iu 5 sectien of klassen verdeeld; 1 Academie de France; 2 Academie des Inscriptions et belles lettres ;-3 Academie des Sciences; 4 Academie des beaux-arts en 5 Aca demie des Sciences Morales et Politiques. De 1 2 en 4 sectie beeft ieder 40 werkelijke leden do 3 en 5 ieder 30. Ieder werkelijk lid heeft een jaarlijkscli inko men van 1,500 franken. In elke sectie zijn bovendien nog 5 a 10 zoogenaamde vrije leden die ieder 300 i'r. ontvangen. Iedere sectie heeft eenen vasten Secretaris die een honorari um van 6,000 lr. geniet; de 3 sectie liceft twee Secretarissen, De eerste sectie houdt zich uitsluitend onledig met de fran- sche taal. Aan vijf harer leden is iu het bijzonder de ver vaardiging van den grooten dictionaire de la langne-Frcincaise opgedragen deze genieten daarvoor eeno buitengewone jaar lij ksche toelage van 1,200 i'r. Tot verzameling van de noodige bouwstoffen voor dit woordenboek worden jaarlijks uit de schatkist 9,000 fr. toegestaan. Overigens wordt door deze sec tie jaarlijks een prijs Ier waarde van 2,000 fr. uitgeloofdvoor liet wat taal en stijl aangaat best gekeurd werk in de fran- sclie taal. Niet zelden echter, worden in «leze of gene sectie, in plaats van de hier opgegevene vaste buitengewone verre weg lioogere prijzen toegezegd. De 2 sectie bezorgt liet openbaar waken van navorschingen en ontdekkingen uit het gebied der geschiecienissen en arche ologie. Zij ontvangt ten behoeve dezer werkzaamheden uit de staatskas elk jaar ecne toelage van 44,000 fr. Bovendien looft zij jaarlijks vier medailles eene ter waarde van 2.000 fr.drie van 500 fr. uitvoor de beantwoording van historische prijs vragen. De 3 sectie heeft geen algemeen planmatig werk onderhan den; hare leden houden wekelijks voorlezingen over hunne bijzondere ontdekkingen en werkzaamheden. Deze worden onder den titel coniple ren du hebdomaire des Séances de L'Academie uitgegeven. De staat verleent daartoe jaarlijks 15,000 fr. Ook zij schrijft prijsvragen uit en geeft als prijs eene medaille ter waarde van 2,000 fr. De 4 sectie heeft ten doel do bevordering van dicht- schil der- beeldhouw- en toonkunst. Zij deelt onder de verdienste lijke leerlingen van de schilder-Academie-en vati het conser- vatoirc gouden en zilveren medailles uit. Hiertoe ontvangt, zij van gouvernementswege jaarlijks eene som van 75,000 fr. bovendien nog een som van 3,000 fr. tot aanschaffing van boekwerken. Overigens is eene commissie uit deze sectie die uit de eerste sectie bij de vervaardiging van den dictionaire behulpzaam. De 5 sectie eindelijk schrijft prijsvragen uit van staatshuis houdkundigen slalisliken en zcdckumligeri aard. Zij verleent jaarlijks twee medailles, elke van 1,500 fr. waarde. Overigens heeft zij eene volledige verzameling van alle werken betref fende de genoemde vakken van wetenschap waartoe haar jaarlijks door het gouvernem ril een credict van 14,000 fr. is geopend. Over het geheel beloopt dc post jaarlijks voor het instituut op de slaalsbegroo'irrg uitgetrokken tusschen 550.000 en 570,000 fr. De bibliotheek van het instituut is misschien de eerste en rijkste van geheel Europa, wal belieft de nieuwere voortbreng selen der drukpers. Het gebruik der boekverzameling is al leen den leden vergund. Evenwel kunnen ook andere geleer den van eene aanbeveling van een der leden voorzien ver gunning daartoe erlangen. BROODiCESRËHi (Uit het Jinilsch.) Het is inderdaad opmerkelijk de menschel} over broodsge- brekle te hooien klagen, terwijl meer dan de helft des inerisch- doms aan de middelen en aan onmlddeiijke gevolgen van maag overlading sterft, 'tls waar, broodsgebrek beteekcut lieden ten dage niet zoo zeer geen. brood hebben als wel niets dan brood hebben daar toch de inensch niet van brood alleen leeft, maar dit veeleer lot een wagen dient, om vleesch en vet naar binnen te rijden. Het brood bewerkt immers niets dan verzadigd worden hetwelk juist liet verdrietigste bij het geheele eten is; terwijl alle kunst in tegendeel daarin bestaat om hel zoodanig in te riglendat liet daartoe zoo laat mogelijk of, liever nog, in 'tgeueel niet komt, weshalve' ook alle voedseldat den meiisch ligt verzadigt naauwelijks als woord, veel minder als substantie, iu den mond van een fatsoenlijk man komt. Doch in weerwil van alie voorzigtig- heid weet men zicii voor het verzadigd worden niet te be hoeden; ja, er zijn menschcn, die er wel ik weet niet hoeveel voor zouden willen geven om maar eens ter dege hongerig te worden, en die het, ondanks alle kunst en vlieg middelen nimmer zoo ver kunnen brengen. Het is waar, zij behoefden, slechts nu of dan een keer minder te eten terwijl dat gene wat zij niet orberden een' armen slokker, die aan de tegen overgestelde kwaal laboreertzeer wel zon bekomen. Doch door niet-cten hongerig te worden dit kan ieder bedelaar de groote kunst is om den honger weder door het eten zelf te verwekken. Iu plaats derhalve minder te eten eet men. meer; namelijk, behalve gebraad en pudding, ook nog ragouts en sausen; of ook, men drinkt thans, oin hongerig te worden en eet om dorstig te worden cu brengt het op deze wijze door eeue behendige afwisseling van beiden, dikwerf zeer ver in beiden waarbij de tong als een slinger heen en weder zwaait, om het uurwerk steeds in gelijkvormigen gang te houden. Yoorzeker, niets zou den mciisch meer aangenaam zijn, dan dat zijne maag de eigenschap lia«l van steeds te ont- vangeu en nooit gevuld te worden en daar zulks het geval niet is, zoo behandelt men haar ten minste of zulks het geval ware; en wilde men dat gene wat te veel en dat gene wat te weinig gegeten wordt, tegen elkander opwegen, dan zou do aarde van de overschietende brokken er nog zeer wel een' hond op kunnen nahouden. lie COMMUNISTEN. Dc communisten zijn geneeshecren welke den lijder het hoofdafsn ij den indien hij kiespijn heeft. Zij willen-het lot «Ier armen verbeteren door ieder het brood te ontnemen zij bevorderen gelijkheid door allen arm te maken. Heerlijke reductie van iets tot niets! Het communisten blad hetwelk te Parijs uitkomt, deelt de afbeelding van een uitgestrekt gebouw mede dat naar de voorstelling der communisten wanneer eenmaal hunne leer van de wereld is aangenomen in do plaats van kleine steden met ecne bevolking van 2 a 3000 zielen a la toren van Ba- hclkomen zal. Het heeft eene onmiskenbare overeenkomst met onze tucht- en gasthuizen. Een zoodanig bevallig gebouw dat dc proletaricn (dat zijn munsc-hen die wel eten lusten maar bet niet verdienen kunnen) absorberen (iuslokken) zal heet in de taal der communisten Phalanstère. De kleedcrdragt der communisten schijnt nog niet uitgevonden te zijn; maar daarin is men het volmaakt eens «lat zij geen eigendom be zitten mogen maar eene gemeenschappelijke keuken, zullen hebban. Wat het eerste betreft is in den regel wat in de laatste zal uitgevoerd worden, moet ook nog uitgevonden wor den, Misschien vraagt iemand: wat beteckent ïoch dat fraaije woord phalanstère P Het is jammer dat de Arnsterdamsche kermis voorbij is anders zou ik u naar den heiligen weg verwijzen daar slaat de vertaling voor een achtbaar hotel en die er uit kracht vair de wet iu logeren zijn regtzinnige communisten, o Paradijs genot der fransche verlichting!!! Uitgegeven bij C. BAKKEIl Bz. te NieuweDicp. Gedrukt hij G. GIJLTJES te Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 4