HELDER es in NIEUWE». 1843. ADYERTENTIEN gelieTe men ongezegeld aar den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zalurdagsdes middags ten 12 ure de prijs jan 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt -voor elke plaatsing. ËEISSÏE JAAKC5A1V4S. N«. 32. nlO ïN E 2' r \l Mn VAN DE Dit Weekblad wordt elkea Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensleden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. I A A IV D A G BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 4 November. In den nacht van den 30 en 31 October jl.was de postillon Gerrit Mar eet- gaande van Haarlem naar de Hel der ter hoogte van het dorp Koedijk bij Alkmaar gekomen, toen het paard schichtig geworden op zijde sprong en met de postkar in het groot Noord-Hollands Kanaal geraakte. Op het geroep van den postillon snelde de kapitein van een aldaar liggend schip te hulp en had het geluk een met den postillon reizend passagier uit het water te redden deze beide vereenigden nu hunne pogingen om ook den postillon Marees te helpenen werkelijk had men reeds zijn mantel gevateen geluk dat echter juist zijn noodlot tig einde veroorzaakte dewijl door het trekken de mantel uitging en daardoor de reeds bewustelooze postillon on- middelijk in de diepte nederzonk. Alle pogingen werden in het werk gesteld om den gezonkenen te redden doch hadden slechts het gevolgdut men tegen den morgen het lijk van Marees als ook het omgekomen paard opvischte. Ook zijn de paketten en brievendoor de zorg van den waarnemenden Burgemeester der Gemeente Koedijk, ofschoon eenige uren later dan gewoonlijk zonder dat er iets werd vermistonbeschadigd doch nat ter plaatse hunner bestem ming aangekomen. Alhoewel genoemde postillon geen vrouw of kinderen na laat is echter zijn dood te betreuren daar hij sedert on geveer 2 jaren met voorbeeldeloozen ijver en onbesproken gedragin deze zijne betrekking was werkzaam geweest. [Vervolg van ons vorig No.) Nu echter staat Willemsoord in deszelfs volle pracht daarhet bezit een droog dokmastkrauen en kielkade een gebouw voor de beambtendat niet ten onregte een paleis genoemd word magazijnen natte dokken sluizen kazerne voor de marinierseen pas daargesteld hospitaal en alles wat men bij een maritiem etablissement wenschen kanuitgenomen constructie-hellingenomdat het alleen een etablissement van reparatie en uitrusting, niet van aan- 6 Nf 0¥£1B 83'K. bouw isnoch wezen moet. Millioenen selials zijn lol de daarstelling aangewend en zal men het nu verlatenwan neer het met geringe kosten te onderhouden isen de mou vementen der oorlogs-mat'iue met Amsterdam deelt De werven van Amsterdam en Willemsoord moeten dus beide blijven bestaan want zij vormen te zarnen een geheelde eerste voor den aanbouw, de laatste voor de uitrusting, het dokken en de reparatie der schepen. Zoo veel voor het noordelijk gedeelte van het rijk. Men zal op dezelfde wijze gewagen van de meer zuidelijk gele gene etablissementen. In Rotterdamof de vorige admiraliteit van de Maas was alles wel op kleiner leest geschoeid dan te Amsterdam doch de admiraliteit van de Maas wedijverde daarom niet minder met die van de Zuider-zeevergrootte zich meer en meer en bouwde vele en groote schependoch dezelfde oorzaken, die voor Amsterdam het Nieuwe Werk noodzake lijk maakten dwongen zelfs vroeger dan zulks te Amster dam had plaats gehad, ook Rotterdam, tot liet kiezen tan eene meer aan zee gelegen haven van uitrustiug namelijk Hellevoetsluis. Intussclien heeft de ophooging der droogten in de Oude Maas in de laatste tijden het houwen van linieschepen in Rotterdam moeten doen stakenwant ook de haven van Hellevoetsluis kan ter naauwernood meer fregatten opnemen en het zeegat is zoodanig in diepte afgenomendat alleen korvetten hetzelve nog ten allen tijde kunnen bevaren en dat zelfs vele onzer grootste Oost-Indievaardersdiep gela den terugkomendehet Brouwershavensche zeegat of de Ooster Schelde de voorkeur gevenom van daar na ge deeltelijke lossing der lading de reis binnen door naar Rot terdam te vervolgen. Na dit vlugtig overzigtzal het van zelf in het oog val- O O O O len dat Rotterdamen vooral Hellevoetsluis, als oorlogs-haveps van minder belang zijn, dtm^An_.Uütlam en het Nieuwe Digpu-, doch de etablissementen heeft er groqte. soróv! men aan te koste gelet opd~lïey t&sViur van PietctV^aulus is het prachtig aan dejlMfu&kafit,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1