Dit bezwaar van Vlissingen wordt gereedehjk erkend en werd reeds voor 17 jaren door den Minister, destijds kapt.- luit. ter zee in een speciaal rapport betoogd en hoezeer het kwaad sedert niet verminderd isheeft echter de krijgs kunst sedert dien tijd zoodanige vorderingen gemaaktdat 'jr thans betere middelen bestaan, om het gevaar te weren, uan destijds. Wanneer de wallen van Vlissingen met bomkanon gewa pend worden, dan is de schoots-verheid van deze zoodanig dat ieder schip dat post vat om Vlissingen met incendiaire middelen te besloken binnen derzelver bereik valten het juiste schot dezer vuurmonden groote kansen aanbiedt om hen tot wijken te dwingen of in den grond te boren. Zoo veel voor de zeezijde maar ook van de landzijde kan Vlissingen worden bestooktzoodat er altijd gevaar is om er meer dan het noodige van onze kostbare schepen te bergen. Na dus het voor- en nadeel van Vlissingen te hebben opgesomd worden wij als van zeiven tot de beschouwing geleid of de geheele afschaffing van het maritime etablis sement aldaar kan en mag worden aangeraden Het ant woord daarop is volmondig neen en zoo er ten opzigle van Rotterdam eenige gronden zijn in het midden gebragt die voor het behouden der werf aldaar pleiten hier doen dezelve zich nog in veel ruimer male voor. Immers, na de afscheiding van Belgie kan de Schelde beschouwd worden als ons zuidelijk frontier want de smalle strook lands aan den linker oever der Schelde gelegen die nog tot Neder lands grondgebied behoort, is weinig geschikt om legeneen overmagtig vijand te worden verdedigd. De Schelde moet dus de kampplaats zijnwaarop het Ne- derlandsch grondgebied door de marine ten zuiden moet verdedigd worden de groote schepen vinden eene bergplaats in Vlissingen de flotille-vaarluigen kunnen door hunnen minderen diepgang overal berging en retraite vinden. Daarbij wat zou ons het geheel afschaffen van Vlissingen opbrengen Genoegzaam nietswant het diep verval der stad maaktdat er de eigendommen bijna geene waarde hebben, en ontneemt men aan die zoo zeer geteisterde stad, het vertier dat er door 's Rijks werf wordt aangebragt, dan zullen weinige jaren voldoende wezenom Vlissingen tot een zoodanigen staat van diep verval te brengen als thans het geval met Vcere is, dat vroeger dan de hierboven opge noemde plaatsen ook eens eene groote oorlogs-haven was. Men kan hier nog bijvoegen, dat het getal hellingen, te zamen genomen niet te groot isin aanmerking van den geruimen tijddien men de schepen op stapel laat staan om het hout behoorlijk te droogen en wanneer men over weegt dat er een getal van 76 schepen en vaartuigen, door periodieke vernieuwing compleet moet worden gehouden. Hen heeft te Amsterdam 10 hellingen te Rotterdam 6 te Vlissingen 5. Met hetgeen bij de werkorder voor dit jaar gelast is op te zetten zijn allen bezeten wordt er bovendien nog te Willemsoord en te Hellevoetsluis een schooner gebouwd. [Het vervolg in ons volgend No.) PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd H. de Wijn en J. van der Meer. Bevallen M. van der Oord geb. van der Hoeven z. G. Witsenbuig geb. Witkamp d. V. J. Minneboo geb. Fprtuijn z. B. Hensen gel). Koornz. M. Abbo geb. Wever, z. A. Trap geb. Krijnend. A. Schellinger- geb. Koppez. C. Blom geb. Neeft', d. C. Bijlaarsdan. geb. Berg d. Overleden A. Yeen, 3 ra. P. Jacobs, 2 j. J. van der Oord 4 j. UITTREKSEL UIT DE SSHHEFSTXJDI1T3EN. van de aigeloopenc week. Nieuwediep 28 Oct. binnengek. Croese Londen en PlenzingaHuil. Niets uitgezeid. De wind z. z. w. hard. 29 Oct., binnengek. Sandford, NapierBaltimore en ColbyPomonu Newjork. Niets uitgezeild. De wind z. w. 30 Oct., binnengek. Kayzerde ZeemeeuwBatavia; Muller, Villa nova en Wilbrun van Londen. Uitgez. Mulder, Bideford; Andrews, SouthamptonTippema, Gulden- arm en Canliam alle 3 naar Londen de Jong Hoeksma Ouwehand Koning en Teune alle 5 naar IIullVeldhuis Newcastle 1'. Olsen Drammen Jensen Krageroe Christensen Ilolmstrand en Meltz naar Kopenhagen. De wind z. z. w. 31 Oct. binnengek. de Jong Amphitrite Batavia Castanos Fama Habanera Havana laatst van Helvoetgisteren nog Forward Garlard Grove van Batavia. Niets uitgezeild. De wind z. z. w. tot z. o. 1 Nov. binnengek. Haflington, CowpcrAlexandria; Andrews, Sout hampton terug uit zee. Niets uitgezeild. De wind het compas rond. 2 Nov. niets binnengek. doch uitgezeild KarstAmbarawa de Wijn, de 3 Vrienden en Delclisur Neerlands Indienalle 3 naar Ba tavia; Üosterloo Elise Hendriks, Hillcgonda Ida de Lang, Astrta Gorter Snelheid en Wygers Concordia alle 5 naar Suriname Post Foska Helcna Newjork HuguetKonstantinopelCaliero Napels Oastellano MessinaRuylLiYorno; Jansen, Marseilie Muntendam. Gibraltar; Sap, Lisbon; BussoBilbao; Jonker en W ortelboerbeide naar Bordeaux; Kooiman, Ilouen; Hendriks, Cardifi'; J. Visser en Ste- genga beide naar Londen en Holm naar Jarmouth. 3 Nov., binnengek. Schulh MariaHolbeek; Dixon RangcrMe- thoson Harvest en Johnson Harvestalle 3 van Sunderland Pester- sen Iduna Riga en Botson Northam Londen. Uitgez. Steenveld IVennerne Osterrisoer. (öcmciigbc Bcrt0tjcu. (ingezonden.) Om de geneeskunde in Nederland bij de buitenlanders in groote achting te doen reizen zullen Hollanders in de Fran- sche taal schrijven. De laatste stormen hebben sommigen het brein beneveld. De hertog van Nassau is door roeke loosheid bijna verdronken. Te Brussel is een valsehe wis selmaker gearresteerd. Het afscheidsbal in Cassino te 'sHer- logenbosch was luisterrijker heerschte vreugde en droef heid. Een kleermaker is met de Noorderzon van liet Nieu- wediep vertrokken zijn tegenwoordig verblijf is thans nog onbekend. Te koop eene fabriek die drie duizend guldens winst jaarlijks opleverten zonder moeite tot vijf duizend te brengen is. In het Handelsblad staat eene ernstige bedaar de en wel overlegde huwelijks aanvraag. De graaf van Nassau heeft dezen zomer trouw de kerk bezocht. Er zijn bedriegelijke en schadelijke macasser oliën in omloop. De Utrechtsche volksschuit vaart in November met twee paar den. Koningin Victoria en prins Albert zijn te Cambridge met Latijnsche aanspraken begroet. In de voornaamste Bei- jerscne steden wordt eene collecte gedaanom de armen Duitschers in Griekenland reisgeld te geven. Drie paruik-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3