WEEKBLAD van de IK 35. 1843. EERSTE JAIRGIVC. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bi] C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG 1GEN HEr ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld oa« den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdngsdes middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 2? KOTEMSEP.. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. OOSTENRIJK. Volgens berigten uit Presburg van 5 Novemberwaren daar zoowel als te Pesth betreurenswaardige buitensporighe den ter zake van verkiezingen voor den rijksdag voorgeval len hebbende twee in het Szalmarsche komitaat nieuw benoemde afgevaardigden der behoudende partij bij hun verblijf te Pesth op de reis van daar naar Presburg en na hunne aankomst in laatstgenoemde stadaan verregaande beleedigingen van den kant van eenige honderden jonge liedendie tot het zoogenaamde jeugdige Hongarije be hoorden,, en zelfs aan persoonlijke mishandeling blootgestaan, terwijl in Presburg de glazen ingeslagen zijn aan het hotel van den bevelhebber graaf Zichydie de gewapende magt had doen aanrukkenom de afgevaardigden te beveiligen en de orde te herstellen. Uit Weenen schrijft men hier omtrent het volgende De tijding van het gebeurde te Presburg heeft bier eene algemeene verontwaardiging ver wekt. Z. M. de Keizer heelt terstond een zeer gestreng rescript aan de regering aldaar afgezondenwaarin zij niet alleen gelast wordt de zaak terstond te onderzoeken en de schuldigen to vervolgenmaar ook zelve verantwoordelijk wordt gesteld voor verdere sloornis der orde. De Hongaar- sche rijksdag is grootendeels van een goeden geest bezield en telt eene menigte uitstekende mannen onder zijne leden; maar wanneer er geen middel wordt gevonden om de on rustige jeugd te beteugelendie den geregelden loop der werkzaamheden op alle wijzen bemoeijelijktdan zal het doelom noodzakelijke verbeteringen en hervormingen tot stand te brengennooit worden bereikt. Het ware niet moeijelijk om door maatregelen van geweld daartoe te ge raken maar het strijdt ten eenen male met de denkwijze en de bedoelingen des Keizersden constilutionelen weg te verlaten zoo lang er nog eenige mogelijkheid bestaat om langs denzelven de gewenschle orde te herstellen." FRANKRIJK. De procureur-generaal bij het Hof van Aix heeft het voorbeeld van den procureur-generaal Dupin gevolgd en bij het hervatten der gewone werkzaamheden met grooten lof gewaagd van den procureur-generaal bij het voormalig» parlement van Provenceden heer de Monclaren van deszelfs vertoog van den jare 1762 tegen de leer het be staan en de grondstellingen van de orde der Jezuïten ten gevolge waarvan het arrest is gevolgd waarbij dit genoot schap in Frankrijk is verboden en het koninklijk besluit waarbij aan de leden liet verder verblijf hier te lande is ontzegd. De voorstanders van de universiteit verkondigen dal dit voorbeeld nog meer navolgers bij de regterlijkc magt zal vinden en dat van die zijde ernstig zal worden aange drongen op het behoud van de vrijheden der Gallicaanscha Kerk. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 25 November. In Amerika is, zoo men de berigten gelooven mag, voor eenigen tijd door ÏVilliam Toodd de kunst van vliegen ont dekt. Toodd was 32 jaren oud geworden, zonder zich veel in te laten met jonge lieden van zijne jarenwas stil en in zich zeiven gekeerd; sinds lang werkte hij in eene fabrijk. te Philadelphia. Zijne kamer was altijd vol vogels. Later kocht hij voor zyne overwinst buiten de stad een huis en tuintje. Daar vervaardigde hij in zijne vrije uren een tra liewerk dat den ganschen tuin bedekte en tot eene groot» vogelkooi maakte waarin allerlei vogels rondvlogen. Gan- sche dagen bragt hij door onder zijne vogels's avonds be sloot hij zich in een kamertje dat niemand intreden mogl, en waarin hij geheele nachten door arbeidde waaraan wist men niet. Toodd won de liefde van de dochter zijns mees ters maar hij had geene hoopwant de meester was rijk. Eens zeide hij tot zijne beminde Ik wil beroemd en rijk worden wacht slechts twee jaren." Het meisje beloofde dit en wees alle minnaars af. Hij kwam niet meer aan de fabrijk, sloot zich op in zijne wnin^ en in twee jaren zich schier niet zien noch hooreiy smdigen aan plakbiljetten aan de bewoners v;y!WliilaTklpkiS.£\lat ITilli-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1