am Toodd den volgenden zondag voor aller oogen opstijgen en in vier uren van Philadelphia naar New-jork (een afstand van 30 mijlen) vliegen zou. De werkbaas van Toodd en vele zijner kameraden spoedden zich naar hem toe schoon zij in lang niets van hem vernomen haddenzij gedachten nog in liefde den peinzenden stillenvriendelijken gezel zij vreesden dat hij 't verstand verloren had en zochten hem zijn voornemen uit het hoofd te praten. Ook zijne beminde schreef hemdat haar geduld door twee jaren wachtens niet uitgeput was en bad hem zich niet roeke loos te wagen. Toodd antwoordde alleendat hij van zijne zaak zeker was. Zondags te 4 uren wemelde het groote plein te Philadel phia van nieuwsgierigen. Toodd'r kameraden vormden een' kring om de afgeperkte ruimte om hunnen vriend te be veiligen tegen de beleedigingen eener teleurgestelde menigte. Op het bepaalde uur verscheen Toodd in een' langen man tel toen hij dien afgelegd hadzag men twee vleugels op zijne schouders vastgehecht en door ijzerdraden verhonden met een pantserdat borst en heupen omgaf. Men zag dat de vleugels, als hij op een' der banden van het pantser drukte in eene bijna horizontale beweging kwamen. Door veren deed hij gewigten rijzen of dalen die langs zijne beenen afhangende bestemd schenenom als ballast te dienen en hem in de lucht overeind te houden: om loodregl opwaarts te stijgen had hij noodig geachtde oppervlakte van het hoofd te verkleinen door een' helm in den vorm van een' arendskop. Op zijn' rug tusschen de schouders zag men eene tamelijk groote bus of pijpwaarvan men de bestemming niet kon gissen. Toodd beproefde zorgvuldig onderscheidene veren en dra den bevestigde den helm op zijn hoofd wenkte met de hand ten afscheid een' persoon toedie in een nabijzijnd huis aan 't raam stond drukte zijne omstaande vrienden de handen maakte zich gereedom op te stijgen. Diepe stilte heerschte. Hij had een zoo gerust, ja blij voorkomen, dat zijne vrienden schier geene vrees meer koesterden. Plot seling daverde het van vreugdekreten. Met drie of vier vleu gelslagen had Toodd zich verheven boven de torenspits; nu hield hij een oogenblik stil en beproefde eenige veren voor zijne borstmet gemak ging hij van de loodregte in eene horizontale stelling over en bewoog zich voorwaartseven ligt als een zwemmer die op den rug liggende door de golven voortgedragen wordt, Na deze proef, groette hij met de hand de naar hem starende menigte, steeg weer opwaarst en was weldra uit het oog verdwenen. Toodd» is levend niet weer gezien, Men vond 14 dagen later zijn lijk half verslonden door wolven, onder een' boom in een bosch, 12 mijlen van New- jork aan het hoofd bemerkte men eene kogelwonde. Een jager bekende later dat hij bij 't vallen van den nacht in de kruin van een' boom eene zwarte gedaante gezien en in de meening dat het een groote vogel wasdaarop ge schoten had, maar, toen een mensch jammerend neerstortte de vlugt had genomen. De kogel des jagers had een groot denkbeeld vernietigd want de toestel van Toodd was geheel verbroken en in zijne werkplaats vond men nietsdat op het spoor zijner uitvin ding kon brengen. Z.WOLLÉ 20 Nov. Het strekt ons tot genoegend« mededeeling te kunnen doendat nog naauwelijks door do directie der Ooerijsselsche vereeniging tot ontwikkeling vav Provinciale welvaart het plan eener naamlooze maat schappij tot verbetering van den handelsweg over het Zwolsche Diep door middel van landaanwinningvoor- loopig aan de leden dier vereeniging en betrokkene steden was medegedeeldof er is bereidsen zulks in weinig» dagen voor meer dan de helft der benoodige som begroot °P 350,000 ingeschreven zoodat de maatschappij zich alsnu zal kunnen constitueren en de hoop verwezenflijkt schijnt te wordendatonder verdere begunstiging van het Gouvernementeen sints jaren lang door onzen handels stand vurig gekweekte wensch zijne vervulling nadert. 'Naar luid onzer inlormatienzal weldra de negotiatie der verder benoodigde gelden voor het algemeen worden opgesteld. Op maandag den 20 November 1843, des morgens om- u 7 O streeks tien ureis door de bemanning der stoomboot de Stad Zwollekomende van Amsterdam even buiten Mar ken een vaartuig ontdekt (zijnde een nieuwe praam) welke ten anker lag met een noodsein in den mast. Toen men nader bij hetzelve kwamzag men dat het vaartuig reeds vol water was en kort daarna op zijde sloeg en hoewel men met de boot dadelijk bij het vaartnig ten anker ging en met de sloep naar hetzelve toeroeide waren alle aangewende pogingen welke men in het werk stelde om ware het mogelijk menschen te redden geheel vruch teloos daar men geen leven meer vernam en de menschen van dat vaartuig alzoo hoogst waarschijnlijk op eene treuri ge wijze zijn omgekomen. De voorwerpen (de vleugel en een beddezak gevuld met stroo welke tot noodsein heeft gediend) zijn onder bewa ring van den kapitein der bovengenoemde bootom tot herkennings stukken voor de belanghebbenden te kunnen strekken. WOERDEN18 Nov. De gedetineerde Jodocus Roo- sereeds bekend door eenen moordaanslag op een' zijner lotgenooten in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam en later door eenen op den adjunct-comman dant der strafgevangenis te Leeuwarden heefteenige we ken verledenweder eene poging tot manslag beproefd op den lsten gevangenbewaarder Fleisch en wel door middel van een' steenin zijnen voorschoot gebonden. Met den eersten slag zonk het offer van den moordlustigen Roose reeds bewusteloos nederin een oogenblik bragl hij hem 4 ernstige hoofdwonden toe en zonder spoedig ontzet ware de moord ongetwijfeld gelukt. Toen de booswicht in het cachot gebragt waszat hij zijne vreugde in luidruchtig gezang als uit te gillen. Bij zijn vervoer naar Leiden her haalde hij zijne vroegere uitdrukking«Wanneer deze er van opkomtdan moet er later een ander aan zij moeten mij hangen?" Dit ongelukkig mensch zijne vroegere gra tie zoo als gebleken isgeheel onwaardig is 25 jaren oud, van Brugge geboortig en heeft bij 3 vonnissen 40 jaren tuchtwaarvan bijna verstreken is. De gewonde reeds vrij bejaard verkeerde gedurende eenige dagen in levensge vaar doch heeft thans hoop op herstelhoewel het nog

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2