Den Heer B. C. V. J. wordt verzocht binnen veertien dagen na heden zijne Logements kosten hedragendq 128,95 le voldoen of van zijn tegenwoordig verblijf kennis te geven, zullende anders van deze zaak in dit en in het Handels blad openlijk melding worden gemaakt. ws achter met 2 kinderen waarvan Eduard de oudste en troon opvolger 13, en Richard van Jork eerst 7 jaren telde. Elisabeth hoopte met haren broeder den graaf van Nivers en hare zonen uit een vroeger huwelijk, de inarquis van Ror- set en lord Graijin naam van den onmoudigen te regeren. Maar deze vonden daarover eeue hevige tegenkanting bij don ouderen adel, aan welks hoofd de lords Stanleij en Has- ting stonden. Ieder had zijne aanhangers en dc laatste zoch ten de medewerking van den koninklijken oom. Heilloozer beschermer konden zij niet gezocht hebben. Richard had zoo lang zijn broeder leefde de eerzuchtige plannen verborgen waarvan hij zwanger ging. Hij had hem getrouwelijk ter zijde gestaan, want het was zijn eigen bc-lang de dynastie in zijn geslacht te bevestigen. Alleen had hij medegeweikt om zijnen broeder, den hertog van Clarence als gevaarlijk voor zijne uilzigleu uit den weg te ruimen, de ongelukkige koos den luimigeu dood ia een vat Malvesie wijn. Thans ontgloeide de wensch in zijn hart, om zelf den troon te bestijgen, list zou hem deu weg openen, en geweld vol eindigen. Hij sloot zich aan de misnoegde grooten en zij beloofde hem hel protectoraat of bij niet meer wilde. II. Bij den dood van Eduard IV be'ond zich de koningin te Ludlow aan de grenzen van Wales, bij den graaf'JVivers en lord Graij. De koiiinginne weduwe verlangde dat zij beide den jongen koning onder gewapende bedekking ecner armee maar Londen zouden geleideu maar aangezien de tegenpartij daarin groot gevaar voor hare oogmerken zag verzette zij zich daartegen met alle kracht en Elisabeth had de zwakheid rail toe te geven. Daarmede verloor zij hare toekomst en het leren harer kinderen. JVivers vertrok met klein gevolg, te Northampton stootte hij op den hertog van Glochester die hem en Graij met buiten gewone vriendelijkheid begroette. Doch reeds des anderen daags ontmaskerde de snoodaard zijue huichelarij. Op hel onverwachtst beschuldigde liij ze, van hein bij zijnen neef be nadeeld Ie hebben, en liet ze gevangen nemen. Daarop ver voegde hij zich tot deu koning viel voor hem te voel en be zwoer hein zijne tiouw; doch Iegelijk ontsloeg hij des vorsten gevolg uit hunne betrekking., en dreigde ze den dood, indien zij zicli ooit weder aan hel hof lieten zien. De knaap schrikte ▼oor dien onvriendelijke welkomstgroet van zijn oom Richard eu weende toen hij daar verlaten stond van allen die hij lief had. Glocester trachtte hem gerust le stellen met de ver zekering dat deze handeling hoe vreemd ze hem mogt voor komen ecu middel van voorzigtighcid was tegen trouweloozc vrienden. Zoodra Elisabeth van deze uitkomst kennis kreeg vreesde zij het ergste en vlood met haren tweeden zfion met hare dochter eu met Rorset naar de Wesluiinster-ab-Uj. Oudertus- schen trok de hertog vau Glocester Londen in zegepraal bin nen; de koning was niet meer dan zijne gevangene, en hij werd door de giooteu des rijks, gedurende de minderjarigheid van Eduard V tot protector vau het Bijk gekozen. III. Zoo hadden Stanleij en Hasting de gehate familie der ko- uiii"in van het staatsbewind verwijderd, doch zij wisten niet, dat zij in hunne plaats eenen man haddeii geroepen die hun veel verderfelijker was, en die noch voor hun, noch voor dea kouiti", maar alleen voor zich zeiven arbeidde. Richard kende de aanhankelijkheid van beide heeren aan hunnen vorst Jiij hield zich overtuigd dat hunne trouw evenmin voor belofte als bedreigingen zoude wijken; van daar dat hij hun verderf zwoer voor dat zij in staat waren zijiien aanslag te gissen en er maatregelen legen te nemen. Reeds weiden cr toebereidselen tot de krooning gemaakt de ui tvoering echter inoest hij beletten, maar dan moesten ook vooraf de hoofden van Eduards magtigste beschermers vallen, Op den 13 Junij hield hij eene raadsvergadering in den To- werwaar hij den jonge vorst een verblijf had aangewezen. De protector verscheen in de zaal vrolijk en opgernimd. Dit was men niet vau hem gewoon, een weinig daarna verwijderd» hij zich, en keerde met verwilderde blikken, met overhaaste n tied terug, en vroeg zigtbaar ontroerd welke straf degenen ver dienden, die zich legen hem, den rijksbestuurder en oom des kouings vergrepen. Lord Hastintj nam het woord en zeide: die van verraders," regt zoo," hernam Glocester, deze verraders zijn niemand anders dan de vrouw vau mijn gestor venen broeder en zijn bijzit Johanna Shore benevens hare medepligtigo en eedgenooten Ziet slechts hoe zo mij behekst hebben. Bij ontblootte zi)u linker arm die heel en al dor en venimpeld scheen. De raad verbleekte van schrik want het was iedereen bekend dat de arm des herlogs nooit anders was geweest zij zagen malkander met stomme vrees aan tot dat de hertog dat angstig stilzwijgen afbrak door zich tot Jlhstings to wenden, eu hem donderend toe le voegeu gij zelf zijt de vertrouwde van die Shoremaar bij St. Paulus ik zal mij niet eerder aan tafel zetten voor da' uw hoofd mij gebragt is. Hij sloeg als of hij werkelijk bezeten was, (en de satan heeft ook nooit een beter verblijf voor zich kunnen vin den) op de tafel en op dit sein stoof een hoop gewapendeu de raadzaal in om huil offer te treffen. Toevalliger wijze sloeg een met zijn heirbijl op lord Stanleij zonder hem ech ter doodelijk te wonden. De overigen sleurden ffastitigs met geweld weg trokken liem bij de haren op een balk en sloe gen liem het hoofd af. Na den middag verscheen er eene bekeudmaking aan het volk waarbij deze snelle regisoefening door het gewigt der beschuldiging werd gejeg'vaardigd als of JTastings in eene samenzwering tegen den protector betrokken was. Stanleij bleef met deu aartsbisschop vau Jork en de bisschop van Elij iu gijzeling bij Richarcl. Gelijktijdig verscheen Ratcliffe te Pontefract en liet er JVivers eu Graij onthoofden. IV. Zoo waren de beschermers van Eduard uit den weg geruimd, eu Richard was zijn doel nabij. Het leven van Eduard lag in zijne iiand alleen was hem nog, althans voor de toekomst tiet aanwezen van zijn broeder gevaarlijk als die te eeuiger tijd als pretendent hem zijn regt kon betwisten. De knaap was bij zijue moeder, en Glocester besloot hem aan hare hoede te ontscheuren. Hij begaf zich met een talrijke bende naar de Westminster- abdij vast besloten om het heiligdom niet te ontzien ingeval Elisabeth zicli weigerachtig aanstelde. Hij zond liaar een bode om liet kind op le eischon onder voorwendsel van te adsisteren bij liet krooningsfeestmaar Elisabeth was met die onder scheiding voor haren lieveling niet vereerd en sloeg de uit- noodiging af. Daarna zond Richard twee geestelijken tot haar,, die haar dringend uitnoodigden aan het verlangen van den hertog te voldoen. Wat schoot haar over zij liad een voor gevoel van het verderf, dat hare kinderen werd toegedacht. Hoe zou zij arme weerlooze weduwe hen besehermen tegen een onverlaat die reeds de magtigste mannen van het rijk had doen vallen? zij onderwierp zich aan de treurige noodza kelijkheid en offerde haar kind op dat zij toch niet wist te redden. Met hartverscheurende rouw sloot zij haren Richard in de armen, zij gevoelde het aan haar hart, dat zij hem niet. zou wederzien, en besproeide hein met hare tranen; zij wijdde hem er mede in tot zijnen dood. Hel vervolg hierna.) Slbtmrtinticn. Uitgegeven bij C. KAK KEK Ez. te JYieuweRiep, Gedrukt bij G. GILTJES te Helder,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 4