toen zulks niet baatte verzette zij zich hiertegen met ge weld. De man, hierover vertoornd, neemt zijn mes en brengt zijne vrouw eene wonde in de dij toe waaruit het bloed stroomde en aan welke wonde zij binnen vijf minuten over leed. Da man waszoodra hij de daad gepleegd had Wanhopend schreide viel op de knien en bad om ver giffenis doch zijne vrouw kon 't hem niet vergeven zij was een lijk. Bilger heeft de vlugt genomen. PRUISSEN. BERLIJN, 21 Nov. De prinses Albertwelke dezen winter onder de zachte luchtstreek van Italië wilde door brengen ter versterking harer gezondheid, is zoo ver hersteld, dat zij binnen weinig tijds in den kring harer familie zal terug keercn. Haar lijfartsdr. Behsemeyer is reeds voor ettelijke dagen uit Rome hier aangekomen. Tot welk eene hoogte de speculatiegeest is geklommen, om koopers naar de winkels te lokkenblijkt heden weder door de aan alle hoeken der straten vastgehechte aankondi-. gingen op welke met groote letters te lezen staatOm schulden te betalen Een achtenswaardig handelshuishet welk deszelfs val zeer nabij isziet zich genoodzaaktten einde het tot dus verre genoten krediet en goeden naam niet te verzwakkeneenige kisten met goede lijnwaden nog aanzienlijk beneden de helft van den fabrijksprijs te ver- koopenenz. BELGIE. BRUSSEL, 13 Nov. De heer L.te Kortrijkwelke daar algemeen bekend ishad eene nieuwe wijze uitgevon den om waren binnen te smokkelen; hij komt aan het tol kantoor met zijne kabrioletde geëmployeerden zeggen hem zeer beleefdelijk dat zij order hebben om zijn rijtuig te onderzoeken niet alleen maar zelfs vrijheid gekregen heb ben om het geheel uit elkander te nemen ten einde de kleinste bergplaats te kunnen ontdekken de heer Z. geeft zijne toestemming aan alles aan de wielen gekomenont doet men die van de ijzeren banden; tot hier toe ging alles goed maar toen men zich gereed maakte om de randen door te zagenkan hij het niet langer uitstaan ik hen verraden roept hij en in een oogenblik eenige schroeven los makendeopent zich het wiel in 2 deelenen eene menigte kanten en tulles vallen op den grond. Uit het budget, dat thans bij de kamer is ingediend, blijktwat den Roomsch-Katholijken eeredienst aangaat dat er in Belgie thans zijn 1 aartsbisschop wiens jaarwed de bedraagt de som van 30,000 franken en 5 bisschoppen, die ieder 14,700 franken van den Staat genieten; dat het aartsbisdom en de vijf bisdommenmet de boven vermelde jaarwedden de seminariënenz. jaarlijks eene som 403,822 franken 39 c. kosten dat het getal der Roomsch-Katholij ken pastoorskapellaneu en vicarissen in Belgie thans be draagt 4498wier jaarwedden eene som van 3;251,080 franken belooptzoodatvolgens het budgethel personeel van den Roomsch-Katholijken eeredienst eene som van 3,654,902 fr. 39 c. zal bedragen. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 2 December. Eergister arriveerde alhier de Grootmajoor A, van Hoeij Schildhouicerbelast met het kommandement over het 3- bataillon van het vierde regementhier in garnisoen gelegd gister werd ZEG. door Heeren officieren met een diné in het Heeren-Logement verwelkomd. Als een bewijs van moed en tegenwoordigheid van geest der Nederlandsche marine in het bijzonder die in do Oost-, indië dient het volgende Onder de schepen, welke onlangs eene expeditie tegen de zeeroovers in Oostindië hebben ondernomen, en waarvan de uitslag bereids door onderscheidene nieuwsbladen is mede gedeeld bevond zich Zr. Maj. stoomschip de Hekla ge- kommandeerd door den kapitein-luitenant Koertzen. De bemanning van dat stoomschip geraakte slaagsin of bij de straat Balimet eene menigte roovers-praauwenspoedig werden eenige daarvan in den grond geboordterwijl dc overige afdeinsden men dacht zich van dezelve ontslagen toenna eenige beraadslagingen zoo het scheen de roo- vers hunne bij zich aan boord hebbende vrouwen om het leven braglen en in zee wierpenvast besloten hebbende te overwinnen of sterven. In nog grooter getale kwamen de roovers nu opzetten niettegenstaande het vernielend vunr door de batterij van het stoomschip tegen hen geopend was enterden zij aan boord van het stoomschipalwaar een bloedig haudgevecht plaats vond hetwelk naar alle waar schijnlijkheid als hebbende de roovers de overmagtten nadeele van het stoomschip en de bemanning zoude zijn uitgevallende Kekla prijs geweest en de bemanning in slavernij vervoerd of over de kling gejaagd zoude zijn ge worden had niet de commandantbij moedtegenwoor digheid van geest parende, den inval gekregen, om gebruik te maken van de brandspuiten het kookende water der- machine onder de roovers te spuiten. Deze als zijnde ge heel naaktzochten nnonder vervaarlijk geschreeuw verbrand en geblakerd hun heil in de vlugtwaardoor de commandantdie noch vau zijn geschutnoch klein ge weer iets had kunnen gebruikenin de gelegenheid werd gesteldmet zijne stukkee de vernieling dezer vlugtende roovers en praauwen te voltooijen. Wanneer men eenigzins bekend is met den staat dezer zeeroovers en hunne vaartuigen, behoeft het niet betwijfeld te worden, dat, zoo het ongeluk gewild had, dat Zr. Ms. stoomschip ware genomendeze roovers in magt zouden hebben gewonnenen de toekomst voor de kustbevaarders en koopvaardij-schepen zeer ontrustend zoude zijn geworden. De geschiedenis levert ons van Hollands zeehelden meer dergelijke daden dezelve zijn steeds getrouwelijk opgelee- kend. Waarom zou dan de bovenstaande niet vermeld worden Wat de waarheid dezer daadzaak betreft, zij is aanstel ler dezes door een geloofwaardig persoon medegedeelddio tijdens het gebeurde op Java was. NIJMEGEN den 25 November. Na een langdurig ver hoor voor den Heer regter-commissaris te hebben ondergaan, Szijn alhier in den namiddag van heden in verzekerde be waring gesteldvier personenals verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan manslag op den ambtenaar P. H. Staverman en geweldige verwonding van deszelfs ambtgenoot J. D. Wiechmanin den avond van den 13

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2