vooral waren op eene allermoorddadigste wijze vervaardigd. Gisteren zou deze zaak nader door de politie onderzocht worden. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 9 December. Op den G December -1843, werd bij gelegenheid van 's Konings verjaardag in tegenwoordigheid van de daartoe uitsenoodisrde alhier aanwezige verschillende autoriteiten O O O door het 3e Batt. 4e Regiment Infanteriein hel Lokaal Tivoli alhier, een groot Militair Assaut gegeven, waarbij de Regimentskinderen zoowel als de manschappen groote blijken van hunne geoefendheid in de Puntde Espadon Baton en Bajonetschermen gaven terwijl tevens onderschei dene blijken van goedkeuring aan eenigen werden uitgereikt en andere tot Meester of Prevot in verschillende vakken werden bevorderd. De verjaardag van Z. M. den koning is in deze Ge meente op eene gepaste wijze gevierd geworden door het uit steken van vlaggen het paraderen door de alhier aanwezige zeemagt en der troepen van het garnizoen het geven van een Assaut d' armes door het 3e Bataillon van het 4e rege- ment infanterie en het houden op den volgenden dag van een Bal en Cassino bezocht door de autoriteiten vele no tabele Ingezetenen en een aanzienlijk aantal oflicieren dei- verschillende inagten met hunne dames waarop alles blijken droeg van gepaste vrolijkheid de meest gewenschle overeen stemming en het genoegelijk onderling verkeer. De beeldhouwer Pr. HAhnel te Dresden heeft in den wedstrijd voor het op te rigten gedenkstuk voor Beet hoven te Bonn den prijs weggedragen. Beethoven is slaan de voorgesteld in de reglerhand met uitgestrekten arm den griffel houdende den linkerarm in den mantel gehuld en in de linkerhand een notenboek houdende het hoofd iets achterwaarts gebogen en het oog naar boven gerigt. De uitdrukking van het gelaat is vol geesten stelt het oogen- blik van eene conceptie in verrukking voor terwijl het ge heel zoo in opvatting als zamenstelling den meester verraadt. Dit kollossale standbeeld des vereeuwigden is nu in het groot voleindigd, en zal, nadat het gijps model zal vervaar digd zijnnaar Neurenberg vervoerd wordenom in ijzer gegoten te worden. Het Journal des Pehats heeft onlangs een uittreksel openbaar gemaakt uit een zedekundig compendium hetwelk in verscheidene seminarien die onder leiding der Jezuiten slaan lot een grondslag van het onderwijs dienten dal ont leend is uit een in Straatsburg verschenen bock découver- les d' uw bibliophile. Onder meer ander wordt daarin hel volgende aangetroffen indien iemand zweertmet het O oogmerk om zijnen tegenpartij te misleiden zoo behoeft hij zijnen eed niet te houden want hij heeft geenen we- zentlijken eed gezworen. Indien iemand door geweld, be dreiging, door huichelachtige en onstuimige beden een meisje verleid heeft, zoo is hij gehouden haar of hare ouderen eene schadevergoeding tc geven of wanneer hij daartoe niet in staat is, haar te huwerffi Is^nkUisschen het vergrijp verbor gen gebleven zop hij tot gêohö, schavergoeding verpligt." Wij zullen er niet meer bijvoegen. Frankrijk lacht bij zulk een hooger onderwijs eene gouden eeuw van onschuld te gemoet. Op een billet van de schouwburg te Laon las men onlangsde voorstelling is zóó ingerigtdat ook dames ze zonder bedenken kunnen bijwonen." Men kan ligt na gaan hoe de stukken er moeten uitzienbij welke deze opmerking ontbreekt. Zulk eene opgevoede natie kan al les bijwonen. Men vergelijke slechts dit artikel met het bovenstaande uit het J. d. d. PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd ge ene. Bevallen M. yan Leijen geb. Zut z. S. S. de Roos geb. Fortuin i. 31. Sander geb. Wolter, z. G. Konijn geb. Makelaar z. Overleden 31. Komen 43 j. A. van der Kolk 48 j. UITTREKSEL UIT DE SÖKEEFSÏIJDXNÖSIH. van de algeloopene week. Nieuwediep 2 Dec. binnengek. de Jong en Nicholson beide van HuilRendtler Grangemouth en Detlefs van Petersburg. Uilgez. Golby Pomona en Sandstedt Josephine beide naar Newjork, Ouwehand, llull/ H. B. Kolk, Spaldingi). B. Kolk, Westeair en Watson naar Jarmouth. De wind z. o. tot z. w. 3 Dec. binnengek. Gorter Johanna Maria Catharina Samarang Guldenarm, Londen; llozcina en Schippers, beide van Huil; Lindeboom, Riga hortiijk Koningsbergen Larsen Nakskov Andrcsen Oallund- borg; llansen harrebeek Thomsen Kopenhagen; Nielsen, Denemar ken Oyen Dronthem en Buiten van Stavanger. Uitgez. Gray van Londen. De wind w. n. w. 4 Dec., binnengek. Spijkman Samos; Bruhn Cepbalonia Sowesbj- Londen; de Boer en Glim, beide van Sunderland Teensma en Niejabr beide van Petersburg; T. Visser, Huil; Baas, 3IemelDekker van Straalsund naar Vlissingen als bijlegger met verlies van boot, zeilen, zwaard enz. en Jans van Kopenhagen. Niets uitgez. De wind w. n. w. 5 Dec. binnengek. Smilh van Londen gisteren nog Bussell van Lon den; Liellijn Ilult en Schill van Newcastle. Niets uitgez. De wind w.z.w. 6 Dec. binnengek. Santen van Malaga. Niets uitgezeild. De wind w. n. w. bard. 7 Dec. binnengek. Tippema yan Londen en Jonas yan Rotterdam naar Dublin als bijlegger. Niets uitgezeild. De wind w. 8 Dec. binnengek. Scheller Paijasus MalgaYisserde Visscherij Londen en Collby Pomona terug uit zee. Uitgez. Boontje, Cornelia en de Jong, het dorp G aast meer beid® naar Londen. De wind w. (Bcwengbe ïdcutgten. (ingezonden.) Een neef van Mehemed-Ali heeft de ongehuwde zuster van den Sultan duur tot vrouw gekocht. Parijs wordt door 100,000 man troepen bewaakt. Te Straatsburg is eene ont aarde riioeder lot tepronkstelling en levenslangen dwangar beid veroordeeld. Twee verdachte personen zijn te Amster dam door de policie opgepakt en over de grenzen gebragt. L. Kohne wordt een logenaar eii lasteraar genoemd en Cou rent vraagt of hy ook geen bedrieger kan genoemd worden. De burgemeester van Utrecht is aangeraden geworden om in het frontespice van het op den 6den December afgesto ken vuurwerk het cijfer van de schuld der stad gekroond te plaatsen. Ten tweede male heeft er een aanslag op liet leven van Narvacz plaats gehad. De Arnhemsche Courant steekt de draak met het onaf hankelijke Nederlandsche Nieuws blad. Het ijs in de Newa zit vast. Te Petersburg heeft men eene koude van 10-12 graden R. De smalle gemeen te te Barcelona is tegenwoordig heler gekleed dan ooit te

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2