voere ieder aan wat hij kan. Wij leggen althans de wensch hier neder dat eenige menschenvrienden zich het lot der gedrukte volksklasse aantrekken, zich in commissie vereeni gen en eene proeve nemen bij het publiek; dan zal het bij den nitslag blijken wat men kan of niet en kan. En omdat wij nog niet twijfelen aan den goeden wilgelooven wij dat er veel goeds kan gesticht worden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. NIEUYV-JORK28 Oct. Als het kalf verdronken is dempt men den put; als de professor doodgestoken is, werpt men den ponjaard weg dit laatste is ten minste nog onlangs gebeurd. De heer Dwight professor aan het kollegie van Sale te New-havenhad een' student eenige verwijtingen gedaan welke deze vermeende niet te verdienen ten ge volge hiervan was eene hevige woordenwisseling ontstaan bij welke de studentmet name jFasj.itzich eindelqk zoo ver door zijne drift liet vervoeren dat hij een' ponjaard dien de Amerikaansche studentenin navolging van de stu denten der middeleeuwen aan eenen bandelier hangende bij zich dragen uit de scheede haalde en er den professor zoodanig mede trof, dat deze aan de gevolgen overleden is. Fassit is de zoon van een' der aanzienlijkste kooplieden van het land. De daad in drift en niet met voorbedachten rade gepleegd zijnde zoo eischen de wetten zijn leven niet en is hij mitsdien onder borgtogt op vrije voeten gesteld. De gebeurtenis heeft zulks een' indruk op de studenten gemaaktdat zq onderling afgesproken hebbenvoortaan geene ponjaarden meer te dragen. ZWEDEN. STOCKHOLM, 16 Nov. Zaturdag 11. werd door de aka- demie van wetenschappen een feest aangerigt ter eere van onzen beroemden Berzeliuswijl dezelve den 11 Nov. 1818, alzoo voor 25 jaren, tot secretaris der akademie be noemd werd. Zijn overgrootvader was een welvarend land man in het distrikt van Motalain de nabijheid van het Wettermeer. Zijn vader was onderwijzer in Linköping en de zoon hadeven als wijlen Linnaeus in zijne jeugd met gebrek te worstelen. Desniettemin verwierf hij reeds in 1802 den doctoralen hoed, werd in 1807 professor in Stockholm, in 1808 lid, in 1810 prseses en in 1818, gelijk gezegd issecretaris der akademie van wetenschappen. Alle leden der akademie en vele gasten waren dien dag in de fraai versierde gezelschapszaal tot het middagmaal verzameldaan hetwelk de vrijheer Berzelius tusschen den kroonprins en den graaf Bra/ie was gezeten. De feestdronk werd in sier lijke bewoordingen door den kroonprins uitgebragt. DUITSCHLAND. De Deutsche Allgemeine Zeitung laat zich uitDresden, onder dagteekening van 2 December schrijven Een zon derling voorval verwekt hier opzien. Het vqfjarig dochtertje van eenen tuinman het vijf en twintigste kind harer ou ders -gaat buiten spelen en komt niet weder te huis. Een ander nog jonger kind verhaalde dat zij in het water gevallen wasmaar kan in zijne onnozelheid niet opgeven bpe eb'-'waaf. Alle navorschingen der bedroefde ouders wa- r<;n te" vergeefseene aankondiging in het advertentie-blad onzer stad had evenmin gevolg. Toen wendden zij zich na verloop van eenige dagen, aan eene somnambule, Ama- lia Klungerwelke reeds verscheidene merkwaardige uit spraken moet hebben gedaan. Deze lag reeds sedert eene week in eenen magnetischen slaap en zeide nutoen haar gevraagd werd waar het kind te vinden zou zijndat het zelve verdronken wasen wel in eenen vijver voor eenen duikeronder welken het nu gespoeld was. Op verzoek der ouders werd door de overheid op de aangewezene plaats onderzoek gedaan en het kind gevonden. In ons advertentie-blad betuigen thans de ouders openlijk hunnen dank aan Amalia Klunger dat zij hun den weg heeft aangewezenom het lijk van hun kind weder te vinden. ENGELAND. In den Staat Maine in Noord-Amerika is een verbazend groot dier uit de voorwereld opgegraven men zegt van 4000 ponden gewigt. In Missouri is niet ver van de plaats, waar Koch zijn beroemd mammouth-geraamte vondeen groot veld van beenderen niet diep onder den grond somtijds slechts een halve el ontdektwaaronder beenderen van die ren die nog geheel onbekend zijn. De wilde olifantjagers in Bengalen hebben op eenen afstand van niet meer dan 150 Engelsche mijlen van Cal- cutte eenen stam wilde menschen aangetroffen die zich weinig van de apen onderscheiden en menschenvleesch eten. Zij trekken bij troepen van de eene wildernis naar de an dere en maken zich eene soort van verblijf op de boomen in de bosschen. De olifantjagerdie in handen dezer kan nibalen valt is verloren. Zij worden Koekis geheeten en hebben eene korte en ineengedrongene gedaante. Vroeger zijn wel dergelijke berigten betwijfeld doch de laatste zijn van dien aard dat het bestaan van dezen afschuwelijken stam die evenwel klein isals bewezen mag aangenomen worden. De heer Feargus O'Connor schenkt in een' brief, die in een Iersch dagblad is opgenomen den heer D. O Can- nell het niet zeer vleijend vooruitzigtdat hij zijn hoofd op een blok zal verliezen indien hij niet zorgtdat de her roeping der Unie vóór den 1 April plaats heeft. Al komt het niet zóó ver dan zou het toch werkelijk mogelijk zijn, dat deze aanvoerder der beweging in hooggaande onaange naamheden met zijne landgenooten werd gewikkeldwan neer de ondervinding leerde dat hij buiten staat was ge weest zijne hoogdravende belofte jegens hen te vervullen. De hoon door Santa Anna aan de Britsche vlag aan gedaan is door den Mexikaanschen gezant te Londen weder goedgemaakt. Hij zeide dat men door het hangen van de Britsche vlag onder andere trofeëngeenerlei beleediging in den zin had dat dezelve sedert negen jaren in balzalen en fêtcs zich alzoo had bevonden en dal op de allereerste uitnoodiging van den Britschen gezant in Mexico eene ver andering daarin zoude zijn gemaakt gewordenware dit niet door de onbedrevenheid van den ordonnateur van het feest onmogelijk geworden enz. Lord Aherdeen heeft zich met deze opheldering te vrede gestelden de zaak is dus in der minne geschikt. FRANKRIJK. Het Parijsche dagblad le Nationalhetwelk in de ka-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2