niet Terzet legen een Spijsketelmaar eenvoudig beweerd dat arbeid geven beter is dan spijsuitdeeling het eerste is een volstrekt, bet tweede een betrekkelijk goed. Men heeft zich ook de vrijheid veroorlooft wat door zoo velen gezegd wordt te openbarenen die het gevoelen van vele gevers niet kentweet misschien alleen wat door de directie van die inrigting gezegd en gedaan wordt. De schrijver van het art. arbeid weet door ondervinding van verscheidene jaren wat gegoeden zeggenwat de armen lijdenaan de laatste klasse vooral is hij niet vreemd. Maar hiermede punctumer ontsta geen strijd tusschen twee goede bedoe lingen. Wij voor ons wenschen spijs voor de arme wedu we arbeid voor de krachtige handgeen spijsuitdeeling dan waar het blijktdat het brood niet kan verdiend wor den. De Red. NB. Dat sommige periodes geen voliin uitmaken, blijft yoor rekening des inzenders. BUITENLANDS CHE BERIGTEN. TURK IJ E. KONSTANTINOPEL, 29Nov. De Porte heeft, waarschijn lijk naar aanleiding der onlusten van Branja, besloten, com missarissen naar eenige provinciën van Europeesch Turkije te zenden om derzelver toestand naauwkeurig te leeren kennen en de klagten der christelijke bevolking te bevre digen. Reeds zijn de commissarissen benoemd. De beide Servische partij-hoofden Wutschitseh en Petroniwitsch zijn in Sislow aangekomenwaar zij spoedig verlof tot terug keering naar hun vaderland hopen te verkrijgen. ITALIË. ROME30 Nov. Bij de overzending van twee zeer schoone voor den paus uit Egyptisch graniet gehouwene zuilen liet Mehemed-Ali wenschen dat hij tot den wederopbouw en de versiering van de afgebrande Basilica St. Paul nog verder door de bouwkunstige geschenken zou kunnen bijdragen. De paus heeft den onder-koning onlangs met rijk gewerkte mozaiek-rouleaux verrasten hem schriftelijk alle roomsch- katholijken aanbevolen. Mehemed-Ali heeft voor de geschenken, in een zoo even hier aangekomen Arabisch gedenkschrift bedankthetwelk de zonderlingste verklaringen van zijne staatkundige en gods dienstige verdraagzaamheid behelst. Ik zag het oorspronke lijk stuk bij eenen vriend die het voor den paus in het Italiaansch vertaalt. Mehemed-Ali noemt den paus beur telings uwe heiligheid uwe excellentie messiasuw hoog wel geboren enz. en verzekert hem dat hij jegens alle kinderen van Eva steeds gelijkelijk regtvaardig geweest is en het nu voortaan nog meer zijn zaldewijl hq den paus hiermede een genoegen kan verschaffen. DUITSCHLAND. Men schrijft uit Lübeck onder dagteekening van 12Dec. Hier blijft steeds een onrustige geest heerschen. Toen gisteren de jonge Carstens die wegens een voor de regering beleedigend geschrift tot 12 weken gevangenisstraf veroor deeld wasuit de gevangenis werd ontslagen werd hem .eene senerade gebragt. Dit veroorzaakte eenen oploop van wolk hetwelk met luidruct[tig gezang en geschreeuw door de stratêsi jtrok en de vermaningen der policie om uiteen te gaanin den wind sloeg. De gewapende magt werd opgeroepen en daar de menigte tegenstand bood en met steenen begon te werpenwerd met scherp geschoten waarbij één uit den hoop eene ligte wond ontving. Dit had4 eene heilzame uitwerking en de volkshoopen werden alsnu door patrouilles gemakkelijk verstrooid. Eenige personen zijn in hechtenis genomen. Hoe betreurenswaardig dergelijke voorvallen ook zijn zoo strekt derzelver godurige herhaling toch ten bewijze dat het noodzakelijk is zich niet enkel tot het onderdruk ken van onlusten te bepalen maar door het invoeren van verbeteringen en het afschaffen van misbruiken de bestaande redenen tot misnoegen weg te nemen." F R A N K R IJ K. PARIJS, 15 Dec. Het volgende antwoord is volgens een legitimistisch dagbladla Francedoor den hertog van Bordeaux gegeven aan eene deputatie welke hem uit Nor- mandië was gezonden Mijne heeren de NormandiërsIk acht mij gelukkig mij in uw midden te bevinden. Ik ben gevoelig voor het blijk van verknochtheid en liefde hetwelk gij mij geeft door uwe gezinnen en bezig heden te verlaten en mij op vreemden bodem te komen bezoeken. Brengt aan mijne getrouwen in Normandye de betui ging van mijn aandenken en mijne toegenegenheid over en zegt hun vooraldat ik hun eendragt en gematigheid aanbevele. Het is mij zeer aangenaam mijnheer de Montmorency dat deze heeren u tot hunnen tolk hebben gekozen." Hoe te beklagen is de sedert zijne kindschheid uit zijn land verwijderde prins, die, misleid door snorkende demon- stratiën waarvan hij alleen het ijdele en n etige niet inzien kan deze taal zoo geheel natuurlijk meent te kunnen voe ren Men zou wanen dat hij slechts nog te wachten heeft om zich voorts aan zijne getrouwen te vertoonen ten einde de feodale nalatenschap van Frans I en Lodewijk XIF op te eischen Jongsll. week is voor de bariére St. Jacquesten 8 ure des morgensde doodstraf voltrokken aan eenen moor denaar die vóór ettelijke maanden in het woud van Yin- cennes eenen jongen daglooner om het leven had gebragt met oogmerk om zich van zijne papieren meester te maken. Deze teregtstellingen worden tegenwoordig voor het grootere publiek geheim gehouden weshalve ook de dagbladen daar van vooraf geene aankondiging doen. Dit is eene schrede voorwaarts. Alleen door bijzondere omstandigheden kan men van eene zoodanige slrafoefening vooraf kennis bekomen vermits den veroordeelde slechts den dag vóór zijne teregt- stelling de verwerping van zijn verzoek om gratie wordt aangekondigd. Voorheen geschieden te Parijs de doodstraf voltrekkingen op de Place de Gróve midden in de stad des namiddags ten 4 ure tegenwoordig op de place St. Jac ques, in den vroegen morgen. In den nacht laat de scherp- regter (hier Executeur des hautes oeuvres genoemd) het j schavot oprigten zoodat in de wijk voor de poort van St. Jacques de bewoners alleen welendat des morgens vroeg

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2