SSKSSPSTirCIlTS-ElT. eene tereglstelling zal plaats grijpen. De werklieden tim meren liet schavot op bij toortslicht. Bij de bovenvermelde strafoefening waren slechts weinige personen rondom de guil- liotine verzameldmeestal uit de voorstad St. Jacques ambachtslieden vele vrouwspersonen uit de heffe des volks. De habitués der wijnkroegen het ruwste gespuis der bar rière maakten het meerendeel der toeschouwers uit. Van eenigen ernsligen indruk der strafoefening op het volk was geen spoor te ontdekken. Het volk praatte, lachte, en zag de tereglstelling aan, zoo als men een schouwspel bijwoont, dat niets kost. Een zoodanig gemis van allen zedelijken in druk op het volk laat zich ook opmerken bij de veelvuldige tepronkstellingen vau misdadigers op het justitieplein. Het volk neemt ook niet den verst verwijderd ernstigen indruk mede naar huishet cynisme der misdadigers schijnt daar entegen met de openbare tentoonstelling door schampere taal en onvoegzaame gebaren den spot te drijven. Deze om standigheden spreken derhalve luide tegen de gewoonte om de misdadigers op openbare pleinen aan de kaak te stellen. De voorstanders van de afschaffing der doodstraf willen ook uit het afschuwelijke schouwspel eener Parijsche teregtstelling geldende argumenten trekken. Andere stemmen beweren dat het ter dood brengen des morgens in de ochtendsche mering als ware het in het verborgene een misslag is dat eene zoodanige handeling der openbare geregtigheid met een zeker staatsie-vertoon moet omringd zijn ten einde niet de werking op de menigte te verijdelen, en metterdaad den heilzamen afschrik van de misdaad en de vrees voor de straf te weeg te brengen. Allengs laat men hier ook af van de walgelijke gewoonte om in de dagbladen de verachtelijkste snoodste boosdoeners door eene zorgvuldige schildering van ieder hunner woorden en gedragingen belangwekkend te maken. De hier gevestigde scherpregter is een welbemid- deld man met een gezin met huisbibliotheek en be schaving. Zijn ambt is in zijne familie van oudsher erfelijk geweest. Zijne jaarwedde is 10,000 fr. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 23 December. Voor eenigen tijd overleed te Placenzia de Karmelieter non, Geertruida Beradain den ouderdom van 108 ja ren, Zij heeft 79 jaren in het klooster doorgebragt en acht pausen overleefd. De kleine revolutie te Bologna is geëindigdzoo als die van 1820met schande en smaadmet kerker en bloedvergieten en brengt de woorden in het geheugen te rug die Colletta sprak toen de Napolitaansche revolutie 'zoo schandelijk afliep vrij zeide hij is in Italië de ge dachte en de tongslaafsch het hart en lui de arm en in elke staatkundige aangelegenheid openbaart zich wel schan daal maar geene kracht." 's GRAVENHAGE19 Dec. In de afgeloopene week werd alhier veel gesproken over het vinden van vergiftigd zout bij eenen winkelier ter dezer stede. De politie trok zich onverwijld deze zaak aan en bewerkstelligde met al len ijvereen naauwkeurg onderzoek. Men vermoedde dat een of meer personendie den winkel bezocht hadden uit nijd of wraak arsenicum in het zout zoude hebben ge strooid. Zoo veel was althans zekerdat de scheikundigen rottenkruid in het zout hadden gevonden. Diegenendie van hetzelve gebruik gemaakt hebbenzijn ernstig onge steld. Heden verneemt men, dat het der politie gelukt is, de vermoedelijke schuldige, Antonia van den Bergin hechtenis te nemen. Zij is de dienstmeid uit den winkel en heeftnaar men zegteen pakje rottenkruid dat zich in de hanenbalken bevondin het zout gemengd. Naar men verzekertzou zij hebben voorgegeven tot die onbe grijpelijke misdaad te zijn gekomenom daardoor hare werkzaamheden bij haren meester verminderd te zien daar zijne neringzoodra het vergiftigd zout zijne schadelijke uitwerking zou gedaan hebben naar zij verwachtte afnemen moesten zij alzoo verligting zon bekomen in hare bezigheden. Men wildat de uniform-verandering voor de infanterie op het punt is van gearresteerd te zijn, bestaande namelijk, onder anderen in lichtblaauwe pantalonsdonkerblaauwe jas en rok en voor de manschappen roode epauletten. De plaatselijke staven zouden roode pluimen bekomen enz. PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd C. van Vleuten en J. J. D. de Held. Bevallen M. Korver geb. Hollers z. N. üppisie geb. Spierdijk d. H. J. Schuit geb. Grijm d. W. Zwart geb. Visser d. W. WesterhofT geb. Westrik d. M. Jonkees geb. Coster z. G. van Veen geb. Zoe telief, d. H. M. van Haren geb. Fooij d. M. Rippens geb. Roesink d. J. Ellmer geb. Boon d. Overleden N. Buijsman, 42 j. V. Snueressig], 38 j. A. Bruijn, 33 j. AE. Sinions 74 j. Ui l TREKSEL UIT DE van de aigeloopene week. Nieuwediep 1G Dec. binnengek. Olie Triton Batavia BartMa ria Jacoba Curacao O. W ente Louisa Ricbraoud en Pettersson Occidenten Newjork. Niets uitgex. De wind n. w. 17 Dec., binnengek. M. Scbou Margaretha Johanna Batavia; Berg huis, Maria Susanna Hcndrika Anjer; Schippers, Margaretha Ca- tharina WijnkoopersbaaiNieuwland en Croese beide van Londen. Niets uitgezeiid. De wind w. n. w. 18 Dec., binnengek. Jonker, CardilT, J. CanhamLonden en Bieze van Koningsbergen, Uitgez. liotson en Williams, beide naar Londen. De wind w. 19 Dec., binnengek. Muider en gisteren nog Hendriks beide van CardilT. Uitgez. Oummings naar Londen. De wind w. 20 Dec. binnengek. Manning van Londen. Uitgez. Z. M. stoomschip cdczcao kapt. Hinlopen naar Hamburg en Larsen naar Svendborg. De wind z. w. 21 Dec., binnengek. Zeylstra Anna Maria Henrietta Suriname; Tobbes van Smixna en Samos PottHavre Bartield Londen en Ko ning van Huil. Niets uitgezeild. De wind z. w. li Ui ti E Ij E K JK. KLAG'1 OVER BEN SLECHTEN TIJJJ. De klagt over slechte tijden berust niet daarop, dat de men seden te weinig- maar dat zij te veel koren en aardappelen hebben, die de handwerkslieden hen «iet afkoopen, naardien zij voor hun geld genevcr moeten koopen om al drinkende hun verdriet te vet zetten, daardoor veroorzaakt, dat hun de machines schoenen en kleederen bijna voor «iet makenwaar voor zij zich weleer half dood moeten werkeu. Het is zeker zonderling dat men eerst gene ter uit koren en aardappelen wil distilleeren cn dan nog verlangt dat hel overgeblevene de menschen evenzeer zou verzadigen als te voreu. Ontwij felbaar heeft de schepper koren en aardappelen laten groeijen, om gegeten en niet om gedronken te worden. Is het echter niet zeer natuurlijk dat wanneer men deze

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3