miai kapl. luit. Schuit naar Batavia en schooner i)e lakcier luit. Basti- aanse naar <le westkust van Afrika; ChevalierStad Tiel, Kayserde Zeemeeuw en Jaski de 4 Gebroeders alle 3 naar BataviaLudders Accra naar de Kust van Guinea; Peters, Anna Au gust aBuenos-Ayrcs/ Parma de Stad Zwolle Meijer Svsanna Mar iaKiers Triton Wriburg Maria Elizabeth Kernkamp Egmond Zaalde Goede Vre de C. MeijerEensgezindheid D. Yisser van Speyk PiFeyntKolo nist Borgman Cornelus Dasse Viétor en Ruyl Noord-Holland alle 11 naar Suriname,' Hijfker Nickerie Pac/cet Nickerie Grim, Eliza beth MariaCuracaoHaasnoot, Alida Havana,' Peters, Antoinette Galveston; Asander Eale New-Orieans Colby Pomonr YYetherill Agnes en Franken Neptunus alle 3 naar NewjorkMartin en Engels man naar Smirna; Scottland Lesley en Rendtler alle 3 naar Konstan- finopel Lindeboom Idman Oldendorp en de Jonge alle 4 naar Ge nua,' de Yries en van der Yelde beide naar Marseille Kuen van Ntw- castle naar BarcelonaHanssens de Yillabaso en de Hormezhia beide naar Bilbao YY. Kiers Kok Bajonna Harding Bordeaux Zeylstra Havre Obui van Banff naar Ostende Curtis van Messina naar Antwerpen; Johns Dublin; Guldearm Croese en Buma alle 3 naar Londen; Het zes en de Jong, beide naar Huil en Venster naar Newcastle. De wind o. z. o. (ingezonden.) 10 Jan. binnengek. Lindsay van Grangemouth naar Dordrecht laatst van Bremerhaven ais bijlegger. Niets uitgezeild. De wind z. z. w. 11 Jan. binnengek. Atkes de Onderneming van Suriname. Niets uitgezeild. De wind w. n. w. 12 Jan. binneegek. Bakker Elisabeth Anthonia en Yerij Jr.Elisa Ann beide van Batavia; Ouwehand, de HoopHuil en SkantzeEnig heden Gottenburg. TJitgez. Ilobma Eendragt Tinneriffe Hansen Juilarne Charlston Jansen, Havsrium Genua; Brohu Arcona Triest; Engelsman, lii- chard en Yisser Bernard ij' Elise beide van Huil en Kroon Catha- rina Hendrika van Hamburg. (öcmesisjbc Beriepen. In Amsterdam en Rotterdam is de godsdienstijver zoo groot dat in de kerken om een plaats gevochten wordt. In 's Her togenbosch wordt brood met een extra quantitiet zemelen gebakken. Te Konstantinopel is een christen die eene ma- homedaansche vrouw geschaakt had gedood. De handlei ding tot het schaakspel is voor verminderde prijs te verkrij gen. Koningin Victoria is met een rijtuig tegen eene heg ge geslagen. Engeland en Frankrijk hebben eene man voor koningin Isabella gevonden. De lijkreden van Ds. Der- mout op de graaf van Nassau zal in het licht verschijnen. Z. E. de minister van Finantien heeft vergunning verleend tot het verloten van twee paarden a 4,20 het lot. Na de rouw zal aan het Belgische hof een groot feest worden ge geven. Van een schoolmeester zijn vijf kippen en een haan gestolen. De linkervleugel van het departement van Marine bewoond door Z. E. de minister J. C. Rijk is afgebrand. Het overlijden en hegraven van den graaf van Nassau heeft onderscheidene ridders doen geboren worden. In 1843 zijn te Amsterdam 861 onechte kinderen geboren. De hertog van Wellington is door de koningin Victoria uit zijne slaap met een ruiker zeer minzaam wakker gemaakt. De hertog van Bordeaux heeft de zegeningen van de eerwaarde vaders van het gesticht Anott ontvangen. De slijkvaart te Rotter dam zal gedempt worden. Jozef Geefs zal een standbeel- tje voor koning Willem den tweede maken. Van de dui zend inwoners van Zaudvoort zijn honderd in een matig heids genootschap. In Ilanover heeft een slager zich ver dronken een herbergier zich doodgeschoteneen kramer zich verwurgd en twee andere zijn met een rijtuig in het water gereden en hebben zich zoo verdronken. JHMISGJEIjWERK. Met COMMUJÏISMUS In deszells WESEN, BESTEMMING en I ITKIGTEN. {F ervolej en slot.) Wanneer die twee duizend miilioenen den ganscken aard bol tot op den zestigsten breedtegraad bruikbaar gemaakt heb ben dan zal men den ïioorJerlichtkraus zien ontstaan, op welken ik nader zal terug komen. Hij zal over de ijsveldeu van den noordpool licht en warmte verspreiden. Deze voor de nijverheid nieuw aangewonnen landen zullen het mogelijk maken dat het getal der menschen tot op drie duizend mii lioenen opklimt. Dau zullen de beide helften van onzen bol bebouwd zyn en de harmonische scheppingen zullen niet meer veranderd worden van welke de eerste ongeveer vier eeuwen na den dag beginnen zal waarop het rijk der com munisten is gegrond geworden. (Theorie d. q. M. p. 61.) Wanneer de menschheid den aardbol tol over den 60e gr. n. breedte ontgonnen heeft dan zal de weersgesteldheid der planeet van belang milder en regelmatiger zijn. De teeidrift van onze planeet zal meer veerkracht openbarenhet noor derlicht zal toenemen zich om den pool vastzetten en de gestalte van een ring of kring aannemen. De vloeistofwelke heden ten dage slechts licht geeft zal de nieuwe eigenschap verwerven van nevens licht ook warmte te verspreiden. Deze krans zal zulk eene uitzetting erlangen dat hij steeds ergens met een punt in aanraking zal staan met de zon, wier stralen noodig zullen zijn, om den rand van den ring in gloed te zetten zelfs bij de grootste neiging van den as der aarde zal de krans van het nooderlicht een boog aan de stralen van het zonnelicht moeten te gemoet voeren. »De invloed van den iiooderlichlkrans zal zich in een hoo- gen graad tot een derden deel van het halfrond voelbaar ma ken hij zal in Petersburg Ochotsk en in alle streken onder den 60e gr. zigtbaar zijn. Tan den 60e gr. tot aan de pool zal de hitte immer groo- ter worden zoo dat aan den noordpool zelfs het weder zoo als in Andaluzien en in Sicilien zal zijn. Dan zal de gansche aardbol bebouwd zijn en dien ten gevolge zal de weersgesteldheid overal van 5 tot 10 graden en zelfs onder de nog onbebouwbare breedte, zoo als in Siberie en Opper-Cauada wel 12 gr. zachter worden. De omstreken in de nabijheid van 60e gr. zullen om eeu dubbele reden zach ter worden namentlijk ten gevolge van tien algemeenen aau- bonw en door den invloed van den noorderliclilkraus waar uit voortvloeit dat dan ook van de polen slechts gainatigde winden zullen waaijen gelijk aan die welke uit Noord-Airi- ka naar Genua en Marseille overkomen. De vereeniging van deze oorzaken zal bewerken dat meu onder den 60e gr. zich met ecue weersgesteldheid zal verheugen welke tegenwoordig in den geheel volbouwde lauden ouder den 45e gr. gelijk in .Bordeaux, Lijon Turin en Yenelien heerscht. Op deze wijze zullen de steden Stokholm Felersburg, Tobolsk en Jakulseh, alhoewel zij in de koudste streken der aarde liggen zich in eene warmte gelijk aan die van Lombardie en Gascogne te verblijden hebben altoos onder voorbehoud van de afwijkin gen door de nabijheid van bergen en zeeën voortgebragt. De tegenwoordige ongenaakbare zeekusten van Siberien zullen in het genot zijn van de milde lucht die Provenco en Napels omgeeft. (Th. d. q. M. p. 68.) Wanneer de menschheid het communismus zal hebben aan genomen dau zal een specerijen bad aanstonds de zeeën rei nigen tl. i. zij zullen hare zouie en bittere deelen verliezen en in een zoetachtig of liever in een riusch vocht veranderd worden met een smaak als limonade, (de profeet kon er ze ker geen champagne van krijgen.) Tegelijker tijd zullen de vijf manen, welke de aarde in plaats van de tegenwoordige maan (dit dooi gesternte met zijn vaal licht en dat bestemd is om te Terdwtjncn) verwerven

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3