ui mijn leven niet gezien." Dan ontvang het loon voor uw logen, en sterf! riep Seraf.no, en schoot hem met een pistool voor het hoofd, zoodat hij dood nederviel. Wat u belangtzeide hij tegen den ontvangergij hebt niets te vreezen. Ik ben niet voornemens u iets te ontnemen. Ik strafte slechts den logenaar Seraf no voelde of zijn slagt- olfer wel dood wasstak zijne pijp aan en ging als een waar Gorsikaanrustig zijnen weg. PRUISEN. De Augtsburger Allyemeine Zeitung deelt, onder de ru briek Nederlandhet volgende mede: Men zegt, dat het nagelatene vermogen des graven van Nassau voor de eene helft aan den legerenden koning en voor de andere aan prins Frederik der Nederlanden en prinsses Albert van Pruisten vermaakt is. De gravin van Nassaudaar entegen zou geen erfdeel maar een dubbel jaargeld ont vangen. Met zekerheid is hiervan echter nog niets bekend. BELGIE. De stad Brussel heeft tegenwoordig binnen derzelver muren een aantal Fransche kwakzalversdie zich voor artsen uit geven. Het dagblad Flaemsch-België zegt daaromtrent: Het is niet onaardig na te gaan welke kunstjes zij ver zinnen, om den Brusselaar het geld uit den zak te kloppen. Onlangs zijn zij op het denkbeeld gekomen met het niag- netismus eene soort van komedie te spelen en de Fransche dagbladen kondigen in hoogdravende bewoordingen aan dat eerlang een groote magnetische wedstrijd zal plaats vinden waarvan de prijzen in gouden gedenkpenningen zullen be slaan. Hoe men deze prijzen denkt te verdeelenwordt niet gezegd. Het F laemsch-België meent nu dat dit op de volgende wijze geschieden kon den zesden prijs bekomt hij die in den slaap door zijn achterhoofd lezen kan den vijfden die dwars door den muur der kerk van St. Gudu- la zien kan den vierden die uit Brussel zietwat op den dag van den wedstrijd op den bodem van den put van Gre- nello te Parijs voorvalt. De derde prijs valt hem te beurt die met den geest van waarzegging begaafd op den rug liggende weet te zeggen wanneer de Vlamingers voor altijd den nek zullen buigen. Den tweeden prijs bekomt hij die met opene oogen hoewel slapende zeggen zal welk onderscheid er bestaat tusschen een aantal Brusselsche dagbladen en mannen die door het Fransche ministerie be taald worden terwijl eindelijk de eerste prijs dQor hem zal worden hehaald die niet slechts het publiek, maar ook den magnetiseur foppen en voor den gek houden zal." BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 20 Januarij. Naar men verneemt is door H. E. Gest. Heeren Gedepu teerde staten dezer Provincie aan het Hervormd kerkbestuur alhier toezegging verleend eener subsidie ten bedrage van ƒ3500 uit de provinciale kas tot bijdrage der kosten we gens het bouwen van een kerkgebouw aan de Helder. Koning Willem was een huichelaar, zeide de laster, en hij sterft zoo als een vader en christen mag wenschen te sterven. De vorst had honderden millioenen vergaderd en de uitkomst telt, zoo als uit Berlijn berigt wordt, zeventig. Wij hebben nooit behoord tot degenen die voor den ver storvenen op de knieën vielen maar verguizing uit onver stand en opruijiug van anderendie wel wisten wat zij bedoelden heelt ons steeds gehinderd te meer omdat ze kere partij er belang bij heeftdat de zedelijke band die het huis van Oranje aan Nederland verbindtverbroken worde. Daartoe moet dat huis in een verachtelijk licht ge plaatst worden, daartoe stelt men zich in oppositie en tracht men de liberale dagbladen vooral aan zich te verbinden. Wij hopen dat Nederland en niet het minst onze liberale oppositie bladen wijzer zullen zijn dan Belgie geweest _is. De Belgische liberalen zeggen het ons in de kreten hunner onmagt, dat zjj niet anders geweest zijn dan de werktuigen, die nu het doel is bereiktter zijde worden gesteld. Men zie slechts hoe het met het onderwijs in Belgie gaat, in welke handen het is en wat dit voor de toekomst belooft. Dat zelfde wil men ons toebereidenen daarom de oogen open en wel onder scheiden in welke puntenen hoe men zich tegen de daden van het gouvernement in oppositie plaatst. De geschiedenis van ons vaderland heeft het sinds drie eeuwen bewezen dat Nederland met Oranje vereenigd gelukkig was in lief en leed maar dat het vaderland zoodra die vereeniging ver broken wasdoor rampen bedreigd en getroffen werd. Dat daarom ook de raadslieden van de kroon zorgen dat zij geene billijke ontevredenheid stichten die niet dan heilloos voor vaderland en oranje kan uitvallen. De ministers kun nen aftreden het Vaderland nietOranje ook niet. Een mi nister is een ephemere maar Oranje is drie eeuwen gewor teld in den vaderlandschen grond. Die deze plant ont wortelt beleedigt den grond. De voorgestelde leening en de belasting-wet zal geen bij val in de kamer vinden. De laatste klinkt afschuwelijk in de ooren der gansche natie en men mag gelooven dat, als de ministers geen gewaagd spel willen spelen zij ïelve voor de gevolgen zullen terug deinzen. Onze vaderen verdroegen geen inquisitie in het gewetenzal in deze dagen eene inquisitie in de beurs worden toegelaten Misschien alleen als de logen en meineed kans ziet de wet illusoir te maken. En toch moet het vaderland geholpen worden en wel van die zijde waaraan hetzelve het meeste lijdt. Men neme de kwaal weg en het lijden zal ophouden. De intressen zijn een bloedende kankerdie wond moet geheeld worden maar niet door de Amsterdamsche beurswij leeren het uit het Handelsblad. Daar verheffen zich de stemmen tegen eene leening waarom omdat het niet geeft. Edele va derlandsliefde, die tot motto heeft: wat verdien ik er mede? Waarom komen de ministers niet moedig voor den dag met eene reductie der rente. Dit is een bankroet maar als ik u duizend gulden schuldig ben tegen 5 ten honderd en ik verpligt u mij nogmaals dertien honderd te leenen tegen drie pGl. en neem dan de vorige schuldbekentenis in be taling aan is dit niet hetzelfde Waartoe dient dat zand in de oogen werpen Moet men nog blind worden op de koop toe PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd "VY. Klaus en M. Huibers. A. Donker en K. Buisman.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2