WEEKBLAD kas de HELDER es het N1EÜWEDIEP. 1844. TWEEDE JAABSMC. M A A N D A «5 ^vgen IIet Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz„te Nieuwe Diep De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. ADVERTENTIES gelieve men ongeregeld a*n den Uitgever in te renden, uiterlijk Zaturdogg des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 rege's is GO centen yoor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 39 JAKTARIJ. Het Departement Helder der MAATSCHAPPIJ tot NUT vak 't ALGEMEEN. BEWAARSCHOLEN. II. Iu het derde nommer hebben wij kennis genomen van de i laatste verrigting des departements. Men heeft er met warmte gesproken over het invoeren van bewaarscholen. Allen wa ren het volmaakt eens wat de wenschelijkheid betrofdat j zij tot stand kwamen, en men heeft, zoo als vrij reeds ver meld hebben eene commissie benoemd die zich met de meer aangename dan gemakkelijke taak zal belastenom middelen te beramen ten einde dien wensch te vervullen. Als deze commissie slaagt in haar pogen beantwoordt het departement dan niet aan hare bestemming Zie eens ron- i dom u, dat leger van kinderen dat op de straten omzwerft, of thuis onbewaakt zit. Het is te verwonderen dat er van tjjd tot tijd geen ongelukken meer voorvallen, dan men hoort. Maar al blijven die zwervende schapen voor ligchamelijk ongeluk behoed in de prilste jeugd wordt de zaden van zedelgk verderf in het hart gelegd. De straat is de kweek school der ondeugd. Neemt mij niet kwalijk Heeren en Da mes van de Helder en het Nieuwediep wier kinderen da gelijks ep straat een tamelijk onstichteiyk cassino houden, het woord is er uit en ik blijf er bij het straatloopen ver derft het kind en ons departement wil de kinderen van den inindëren stand redden redt gij de uwen. Wij wenschen in een of meer geschikte lokalen de lieve kleinen voor ou deren die door beroepsbezigheden gedrongen, zich niet al tijd thuis kunnen bevinden te bewaren ze overeenkomstig hunnen leeftijd bezig te houden met spelen enz. zoo als de commissie dit nader zal uitleggen. Dit kinderwerk belooft winst voor de toekomstwant uit een vroeg bedorven kind wast geen braaf huisvader geene lieve geschikte huismoeder opvorm de kinderen en gij wint het nageslacht. Intusschen moet ik hierbij doen opmerken dat men zich niet ten doel stelt de bewaarschool voor iedereen te openen dat zou den band des huisselijken levens verbreken; immers dan zou elke moeder, die het te veel is hare kinderen op te passen zich dezelve van de hals schuiven. Dat ware een doodsteek voor kinderliefde en de betrekking tusschen ou ders en kinderen was uit liefde hatelijk opgelost. Uit het oog uit het hart. Welke betrekking behoud ik op mijne kinderen als zo dag en nacht buiten mijn opzigt zijn en als ze groot geworden zijn welke achting kunnen ze mij toedragen, indien ik voor hen niets gedaan heb dan ze uit mijn huis te verbannenom dat ze mij te lastig waren. Het is weinig verdienste dat men vader of moeder is van wege de geboorte, het geboren worden is eene onvrijwillige uitkomst, die overal niet eens altijd even welkom ismaar de opvoe ding is een werk van zedelijke w aarde en brengt den mensch der Godheid nader. En daarom mag de bewaarschool alleen de kinderen opnemen van dezulken die metterdaad kunnen bewijzen dat zij zeiven niet in slaat zijn hunne kinderen te bewaren. Ware liet andersdan wenschte ik weldat er nooit een bew aarschool tot stand kwamemaar de ervaring zal hier wel een verstandige gids zijn. Wij hebben evenmin het plan om de bewaarschool in eene leerschool te doen ontaarden. Waartoe zou dat ook noodig zijn? gij kunt immers uwe kinderen reeds op hun vijfde jaar Ier school zenden zoo de kosten der burgerscholen u be zwaart gij kunt voor niet te regt. Waartoe zouden de lieve kleinen nog vroeger tot leeren gedwongen worden gij zult toch niet de bewaarschool tot eene pijnbank willen verlagen of tot een kweekschool van gedresseerde pijgmeën die, bij een examen, of liever kermis- verlooninghonden en apenkunsten aan den dag leggen Waarlijk niethet wordt tijd om de kamerwijsbegeerte te verwisselen met eene die in het openbare leven thuis is en deze leert en vermaant ons te verhoeden dat onze kin deren nietal geschiede het ook naar overw ijze theoriën met een uitgemergeld ligchaam en met verdoofde geestver mogens maar met een welgespierd ligchaam dat in staat is het brood te verdienen en met eenen geestdie ontvanke;- lijk is om het wetenswaardige te Ifcewweta^en met een hart, dat aan orde en zedelijkheid g^wehcL^ maatschappy- ter hunner tijd optreden. Daf^Ioedfêgg^u^bow aarscjïboi

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 1