Lij voor den minderen stand. Maar hoe zullen er hier bewaarscholen tot stand gebragt worden denkt gij dat ik de geëerde commissie vooruit wil loopen dat zijn mannen die kunnen denken en als zij dit doen wees dan niet over het antwoord bekommerd. Maar eilieve zoudt gij ookxelftot het antwoord bouwstof kun nen bijdragen 't is zeer wel mogelijk en waarom zoudt gij het dan niet doen. Als gij wat nuttigs en voordeeligs weet aan te raden of aan te geven ik sta er u borg voor de commissie zal u niet als voorbarig van de hand wijzen. Hebt gij plaats in het Gemeente Bestuurneen mijn heeren gij doet zoo veel u wek ik tot niets op want bij u zou ik niet voorbarig zijn maar post festum komen. Gij behoeft slechts te hooren en de daad is erdat heb ik nog onlangs bij eene zitting in de Spaarbank ondervonden. Maar lieve lezer, misschien zijt gij lid van een genootschap of sociëteit, die wel bij kas is nu kijk mij maar niet schuins aan mijnheer de penningmeesterzou daarvan niet wat kunnen overschieten? misschien kunt gij zelf wel wat missen; kom/ voor kinde ren hebt gij altijd wat over denk dat gij ze een sinterklaas geeft en gij zijt dan zelf een goede St. Nikolaas en gij geeft meer en beter dan een lekkernij. Het Nut kan het alleen niet doen dat kan ik vooruit wel zeggen maar met vereende krachten van anderen is het tot veel in staaten ernstige wil door liefde in beweging gebragt vermag alles. Ziedaar waarop ik hoop en in dit geval matig ik mij niet den rang van profeet aan, als ik voorspeler zullen wel eene of meer bewaarscholen komen Onder dit vooruitzigt ga de commissie aan het werk en vinde aller- wege weerklank zou het anders 't is immers een goed werk en wie zou daar tegen opzien? Het is voordeeligwant die een goede daad doet, verblijdt er twee hem wien ze bewezen wordt en zich zeiven. Ik heb ten minste nog niemand gezien die op zich zeiyen ontevreden was, omdat hij weldadig had gehandeld al ware ook ondank zijn loon. Maar daar hebben we het welken dank zullen wij er mede inleggen? Daar zou ik dunkt mij in 't geheel maSr niet naar vragen want als de goede God zijne gaven aan ons naar onze dankbaarheid wilde afmeten dan konden wij wel gevaar loopen dat de zon morgen niet opging. Toen onze Heer de tien melaatschen had gereinigd en slecht ét'n hem dank toewijdde speet het hem wel dat hij de ondankbaren had geholpen doe het goede om dat het goed is om dat God ook zoo doet en laat de ondankbaarheid voor rekening van den genen die er zich mede onteeren wil. Laat ons kinderen vormen tot deugdzame menschen en de ondank baarheid vermindert tegelijk en wij werken tot nut van 't algemeen. EUITENL ANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. WIESBADEN 18 Jan. Uit de Rheingau verneemt men vele klagten over onbehoorlijke gedragingen van eenige geestelijken. Een geestelijke in C. heeft onlangs het gemengd huwelijk van een echtpaar op de volgende aanstootelijke wijze geproclameerd. In plaats van in zijn geestelijk gewaad en van af den kansel de afkondiging te doen steeg de geestelijke na den afloop der godsdienstoefening van den predikstoel legde de stola en verdere teekenen zijner be diening af, trad in het schip der kerk en verkondigde de aanstaande echtvereeniging van het gemengd huwelijkspaar met de opmerkingdat hij met voordacht zijn geestelijk gewaad en versierselen afgelegd had en van den kansel ge stegen was dewijl hij zich door deze afkondiging die hij eigenlijk vóór de deur der kerk had moeten doenniet wilde ontheiligen. Een aanzienlijk burger eener naburige gemeente heeftzegt menonze regering bereids kennis gegeven van dit wangedrag des geestelijken. Wij zijn zeer nieuwsgierig te vernemen hoe dit zal afloopen. ENGELAND. LONDEN20 Jan. Te Chester heeft dezer dagen een zonderling regtsgeding plaats gehad. Jonathan Pagmore'leeraar bij de secte der mormoni- ten en Thomas Cartwriyhteen zijner leerlingen wer den beschuldigd van zich den 23sten November 11. schuldig te hebben gemaakt aan moord of minstens aan manslag door achteloosheid en onvoorzigtigheid op de persoon Sara vrouw van Cartwright De mormoniten stellendat de doop bij het tot jaren van onderscheid gekomen te zijnherhaald moet worden en niet anders voor deugdelijk te houden isdan bij een ge heel indompelen van den doopelingin eenig stroomend wa ter hetwelk den Jordaan vertegenwoordigt. Nu was de vrouw van Cartwright nog niet op deze wijze gedoopten de 23ste November een der plegtigste dagen van de sec- te zijnde zoo werd die dag hiertoe bijzonder uitgekozen. In weerwil van het koude weder is de indompeling in de vliet van Coppenhaal aan haar toegediend geworden. Pagmore hield de doopeling bij het hoofd en bij de schoudersen had haar reeds tweemalen ingedompeld maar toen hij zulks ten derdemale wilde doenontglipte zij hem. De stroom was zoo snel als gezwollen. Sara Cartwright werd onmiddelijk door denzelven weggevoerd en was alreeds een lijk eer het mogelijk was geweesthaar ter hulp te komen. Het regtsgeding isdaar alles aantoonde dat hier slechts een droevig ongeluk bad plaats gehadmet de vrijspraak der beide beschuldigden afgeloopen. Den 14 dezer heeft er 's nachts een gewapende en gemaskerde optogt met drie muzijkkorpsen door den Tunnel onder den Teems plaats gehad door de zoogenoemde Rid ders van Bourgondië. F R A N K R IJ K. PARIJS, 19 Jan. In de stad Pontoise heerscht eene al- gemeene verslagenheid. De rijke bankier Danon-Cadot is er dezer dagen in zijn huis vermoord geworden de moor denaar of de moordenaars want de gruweldaad is nog met den digsten sluijer omhuld heeft of hebben voor omstreeks de waarde van 800,000 franken en bank- en ander papier ontvreemd en bovendien ook nog 15 of 18 paren zilveren lepels en vorken medegenomen. Zonderling is de bij-om standigheid dat op het eigen oogenblik waarop de plaat selijke overheden aankondigingen gereed maakten om in de nieuwsbladen eene omschrijving van het ontvreemde papier te doen plaatsenmen te Pontoise over den posteen van Poissy gemerkt paket heeft ontvangenwaarin dat papier geheelten minste voor het grootste gedeelte teruggezon den werd. Tot dusverre heeft men niet het minste spoor van den dader of van de daders. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 27 Januarij. Men heeft gezien dat het Haagsclie kabinet het gerucht eener uitnoodiging heeft doen logenstraffen die door den Koning der Nederlanden zou gedaan zijn om den hertog van Bordeaux eenigen lijd aan zijn hof te doen doorbrengen. Men voegt er bij dat die logenstrafling is geschied ten ge volge eener notadoor Guizot ingediendten einde bij voorraad tegen deze officiële receptie te protesteren. Men verzekertdat het 's Gravenhaagsche kabinet op deze nota geantwoord heeftdat geeno uitnoodiging van dien aard gedaau wasen dat in geval de hertog van Bordeaux

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2