Tolkiplantingen zoo hoogst voordeelig voor het moederland heeft gemaaktaan wien de handelde nationale nijver- heid en de scheepvaart eene groote uitbreiding hebben te danken gehaddie zich door zijne daarstelling van de Maatschappij van Weldadigheid eenen onvergetelijken naam heeft verworven en die te allen tijde en zelfs nog in de laatste dagen zijns levens geloond heeft met de beste bedoe lingen bezield te zijn voor het stamhuis dat ons regeert en voor het Vaderland welks geluk en welvaart steeds zijn vurigste wensch zijn hoop was ROTTERDAM, 31 Jan. Naar men verneemt, heeft zich hier ter stede eene Vereeniging gevormd onder den naam van Werkoereenitfing die ten doel heeft den behoeftigen door arbeid eenige verligting te verschaffenen alzoo te trachten eerlijke armoede te hulp te komen. PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd J. A. van Seelt Koningstem en G. Smit. Bevallen A. Dienaar geb. Kooij d. G. ChristolFels geb. Vos z. N. Graat geb. de Groot, d. M. Dalmeijer geb. Iluijlierts, d. J. Groot geb. van Calker d. N. Betlilehem geb. Sinjeweel d. A. G. Heil geb. van Straten z. P. Dumont geb. Koksd. M. Metzelaar geb. Rijkersd. A. Bark z. J. A. I'uiubroek z. Overleden C. Rooseboom ld d. J. Bruin 2 J. UITTREKSEL UIT DE SÖHSBFSTIJDXïFaEiar. van de afgeloopene week. 29 Jan. binnengek. Andresen Susanna Maria Suriname en Dirksen en Manningbeide van Londen. Niets uitgezeild. De wind n. w. 30 Jan. niets gepasseerd. De wind n. w. 31 Jan. niets gepasseerd. De wind n. w. en n. n. w. 1 Feb. niets binnengek., doch uitgezeild Stegenga en Visser, beide naar Londen. De wind n. n. o. tot n. .9 JB lï Ij IV E li M. EEIE W E D J» I G S C II .11*. Het is reeds verscheidene jaren geleden loen eene familie zich uit Engeland naar de vereenigde staten begaf, en zich op Long-Island waarvan Netv-York de hoofdstad is, nederzette, waar zij een logement oprigtte. Onder het medegebragle huisraad was eene hangklok, welke der familie meer van wege haten ouderdom dan om hare wezenllijke waaide dierbaar was, ofschoon zij jaar uit jaar in de nreu inet de grootste uaanwkeurigheid had aangekondigd. Wat kon ook den landverhuizer, na zijnen trouwen houd, zoo dierbaar zijn als de nimmer rustende klok, welke orde in zijn leven brengt, cn die, een eeuwigdurend kalender hem zij n vervlogen leven vertegenwoordigt. Voor de deur van zijn logement hield op zekeren dag tegen de schemeravond een prachtige faëton stil. Een paar wakkere ijankees zoo als de Noord-Amerikanen zich zelve noemen slap ten er uit en bestelden een souper waarbij de champagne niet rnogt ontbreken. Tegen de gewoonte hunner landslieden in, die aan tafel slechts hunne kinnebakken en niet de tong in beweging brengen, zoodat aan eene table d'bole binnen weinig minuten bergen van vleescb zijn geslonken terwijl zij zich niet ontzien zelfs in tegenwoordigheid van dames hunne voeten op talel te leggen of regtuil tegen den wand aan le houden dewijl men dit voor de spgsveiteciiug hoogst voor deelig heeft bevonden tegen de gewoonte hunner landslieden alzoo aan, waren zij de opgeruimdheid zelve, scherts en gplach was er aan de orde van den dag. Daar hoorden zij plotseling den luiden slag der klok welke twaalf sloeg. Zij schenen met een van een nieuwe gedachte bezwangerd; althans zij lieten nog een flesch champagne aanrukkon en spraken nu weder in tegenspraak met den wijn dien zij dronkeu zeer bedaard met malkander tot dat men omstreeks één uur hen naar hunne kamer bijlichtte. Des anderen daags waren zij reeds vroeg bij de hand, lieten inspannen en giunen naar beneden bij het buffet om de re kening te vragen. Onderwijl deze werd klaar gemankt vroeg de oudste den knecht of hij hem de klok niet wilde verkoo- peu. De jonge wist niet wat hij op zulk eene vraag moest antwoorden; de oude klok scheen hem zulk een ellendig meu bel toe dat hij slechts als een erfstuk eenige waarde kon hebben; hoe kon dus zulk een lieer zulk een ding willen koo- peu. Doch juist ging de deur open en de welgemusle waard trad binnen. Ik had wel zin die oude klok van boven te koopen wilt gij ze mij afstaan?" sprak hij tot den kastelein, die evenzeer als zijn knecht over deze vraag verbaasd op het vermoeden kwam of zij ook de edele hoedanigheid van Martin Jlaij- ivoods sloel bezat, die met dollars was opgevuld, en onwille- keiuig stapte alle drie de kamer binnen waar de klok hong. De zaak is, zeide de ijaukee dat ik eens honderd dollars met zulk een klok gewonnen heb." «Honderd dollars!" herhaalde de kastelein: och ja, gij moet weten, op Jeiseij hing ook in eene kamer zulk een klok, en daar bood mij een kerel de weddingschap aan; hij zou met zijnen wijsvinger een uur lang met den slinger heen en weèr zwaaijen, en daarbij niets anders zeggen dan hierheen daar heen maar ja wet, het duurde geen half uur of hij moest over den brng komen en afschuiven." Welnu, van inij zoudt gij ze niet binnen halen, dat verzeker ik n hoor! ik wil inet u om vijftig dollars wedden eu aanstonds."Aangenomen riep de tjankec ga je gang." Het sloeg juist acht uur en de waard sprong met zijn rug legen den tafel op een sloel. Hierheen,daarheen en zijne oogeu op den slinger gevestigd houdende volgde hij met zij nen vinger de kromme lijn welke deze beschreef. De ijan kees die achter hem stonden riepenwaar is het geld voor den dag met het geld maar de waard liet zich niet verstrikken. Terwijl zijn viuger langzaam en zeker met den. slinger ging, haalde hij met zijn linkerhand zijn beurs uit de zak en wierp die op tafel. Alles was stil tot dat eindelijk de eene ijankee hem toeriep: zal ik dat geld den knecht maar in handen geven?" hierheendaarheen was het eeitig antwoord. Een van de ijankees verliet de kamer. De waard hoorde hem naar beneden gaan maar liet zich door die trek niet verschalken. Even daarna trad de knecht binnen en tikte hem zactit op den schouders: «Mijnheer Dilber zijt gij van uw zinnen? wat voert gij uit?" hierheen daarheen antwoordde hij en zijn wijsvinger ging nog altoos gelijk de klok. De knecht vtoog de trap af en liep naar een buurman en verzocht hem eens niet hein naar boven te gaan. Deze gteep hem siitletjes hij de kraag co zeide lot hem op een hiddendeu toon: Mijnheer Dilber sta daar toch niet kom eens beneden? zijl gij behekst, dat gij daar staat als een gek," hierheen daarheen was het eenige bescheid, dat D. met eeue plegtige houding en met eene langzame beweging des vingers gaf. «Hij is builen zijn verstand zeide de vriend zoo stil hij kon wij moeien waarachtig om een doctor sturen. De kaste lein liet zich niet van zijn stuk brengen en zon de gandsche stad hebben laten bij malkander komen eer hij zich in zijne beweging liet stremmen. «Dat wij zijn vrouw boven roepen" voegde de buurman er bij hierheen daarheen klonk bij loortdureud de stem van den waard en zijne hand bewoog zich onophoudelijk. Kinnen een miuuu' trad zijne vrouw vol zielangst de kamer binnen. «Mijn lieve man, zeide zij met eeue weemoedige stem, zie mij eens aan, 't is uwe vrouw, die met u spreekt!" Hierheen daarheen en zijne hand bleef zich gelijkmatig bewegen. Hij geloofde dal zijne vrouw mede had zamenge-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3