behoeTen teiug te weuscheu. Het zal misschien vreemd schijnen, dat ik in mijne beschou wing meerendeels mij tot de zenuwen bepaalde en andere voorname ongesteldheden thans gemeenzamer geworden wei nig aanroerde. He reden echter daarvan is dat de zenuwen de hoofdheerschappij voeren en toch hun deel in andere onge steldheden hebben. Ten andereu zijn jicht en poilegia niet zoo algemeen ingedrongen, en de lijders, daaraan onderhevigver werven er wel beklag, maar geen gezag door. De zenuwen kunnen, als ware liet, door eeu bevredigd verlangen tot rust gebragt worden en ons oolc menig verlangde zaak doen ver krijgen. Jicht en podegra luisteren naar dat alles niet; ja, al wilde men den lijder ook met alle rijkdommen overladen, zijn lijden zal er niet door gestild woiden. De pijn heeft in zich zelve iets indringends en doet zich zoo gevoelig kennen dat de onverduurbare eenzelvigheid slechts door ecne meerdere of mindere verheffing wordt gevarieerd. Daarenboven hebben deze pijnlijke ongesteldheden het vermogen van inededeeling niet, zij blijven enkelen aankleven, en hangen alleen van van buiten werkende oorzaken af; terwijl de zenuwen in ziclizelve voedsel voor talloozc overgangen vinden: en die overgangen welk eene onafzienbare verscheidenheideeu blik op de zelve geslagen, spant alle verwondering tot den hoogsten graad in hoe vele gedaanten kondigen zij zich niet aan waar men ze dikwijls het minst vermoedt spelen zij de hoofdrol en in twijfelachtige omstandigheden besparen zij den doctor alle ver legenheid want.... het zijn de zenuwen. (1) Hoezeer iioglans hel geluk der huisgezinnen door ilit alles bevorderd wordt, meende ik onlangs uit een aandoenlijk ver haal van eeuen ongeluk kigen podegi a-lijder te kunnen opmaken dus waren nagenoeg zijne woorden, welke mij te diep in de ziel drongen dan dat zij mijn geheugen weder kunnen ontgaan «Ik ben» dus ving liij treurig aan: «Ik ben de ongelukkigste man van de wereld. Gij weet ik heb het door eenige gelukkige speculatien zoo verre gebragtdat ikGod dank i niet meer behoef te werken en er het mijne ordentelijk van nemen kan maar wat heb ik er nu aan daar zit ik nu in mijn' ziekenstoel, die, hoe goed dezelve ook gevuld iseindelijk toch hard wordt; met mijn been in tlanellen lappen gewonden. Mijne vrouw zit tegenover mij niet haar mopsje op den schoot en liet Eau de Cologne.-ileschje iu de handmet zachte lijdzaamheid over haren zwakke- lijken toestand te zuchten, en ieder schreeuw, welken mij de pijn afperste (én wie kan het zonder schreeuwen uithouden) vliegt zij op als of het huis dreigde in te storten, gilt, dat alles in verwarring geraakt, en komt niet weder tot bedaren dan na eene rijkelijke besprenging met reukwater en liet gebruik van een goede portie zenuw droppels. En ware dat alles slechts bij de hand om haar spoedig te helpen; maar schoon wij een klein apotheekje in de kamer hebben is in zoodanig oogenbiik niemand genoeg bij zijne positive 0111 een stopje van een tleschje te trekken. Ik voor mij kan niet bijspringen want in zulke oogeublikken moet ik dikwerf op mijne lippen bijten om geene ergere confusie te maken mijne dochters loópen van angst en ontsteltenis tegen elkander aan of zinken naast mama op eenen stoel neder: want die arme schepsels zijn ook van zulk een teèie complectie dat zij geheel van haar stuk zijn, als een deur hard toeslaat; dienstboden, naaisters, zijn dan ook zoo onhandig (mijne vrouw zegt aan doenlijk) dat zij in oogtnblikken van verlegenheid niet te vinden zijn. Somwijlen verlang ik wel eens om eenigzins op mijn verhaal te komen, dat iederzoo als dan ook al soms gebeurt maar naar buiten gaat en mij alleen laat zitten. liet zou er echter verre af zijn dat ik dan van al dié zenuw-tafereelen bevrijd was indien geen gelukkig misverstand mij den we" had aangewezen mij daarvan te redden. Ik sprak namelijkde meid welke ter mijner verzorging was achtergelaten eens over hare achteloosheid een weinig hard aan dadelijk beduidde zij mijdat zij een te aandoenlijk zenuwgestel had, om zoo iets te verdragen, en het duurde ook niet lang, of zij zeeg naast mij geheel buiten zich zelve, op eenen stoel neder. In de confusie schelde ik mijn' oppasser en zeide dat hij wat water voor den spiritus zou geven maar ongelukkig (of gelukkig) versprak ik mij, en vroeg, in plaats van eene karaf, een' emmer met water. De ongelukkige zenuwachtige dienstmaagd vloog op alsof zij reeds van het water overstelpt was stoof de kamer uit, en sedert heb ik de hemel zij geloofd niet meer van hare zenuwen vernomen. Gij kunt echter na"aan dal al die aandoenlijkheden het huishouden nog al kostbaar ma ken zoodat mijne vrouw die altijd zeer huishoudelijk gedacht heeft (1) Het spreekt van zelve dat hier dien ongelulckigen toestand van zenuwen die zich door jammerlijke toevallen aankondigt niet bedoeld wordt. mij onlangs eene bezuiniging voorsloeg. Ik was zoo blijde als een engel r en dacht dat het op de spiritus op de buitenverblijven en dergelijke meer zou gevonden worden. Maar denk eens zij had den wijn op het oog; en, 0111 mij dat gemakkelijk te maken, stelde zij mij voor, ieder dag één glaasje minder dan den vorigen te drinkenMaarmijn lieve schat!» zeide ik, «weet gij wel, dat dit 365 glaasjes, na een jaar, per dag minder zou maken terwijl ik in eene maand zoo veel niet drink en uw plan van bezuiniging dus geen steek houd.» Hierover hebben wij nog lang en breed gepraatzoodat de goede ziel eindelijk zoo afgemat raakte dat liet huisgezin alle zeilen moest bijzetten 0111 haar weder tot haar bewustzijn te helpen. Van het plan van bezuiniging met den wijn hoor ik niets meer en overigens gaat alles zijn ouden gang.» Ik zou zeker hier nog vele toepassingen kunnen maken maar laat de verdere bespiegelingen aan den goedgunstigen lezer over. Qlï)t>ctr(tuticn. Heden verloste vrij voorspoedig van eene welgeschapen DOCHTER JETSKE BERGHUIJS geb. De VRIES. Nieuwediep 6 Maart 1S44. Men zal op Donderdag den 14den Maart 1844, des voormiddags ten 10 ure op het Nieuwe Werk aan het Nieuwediep Verkooping houden van eene aanzienlijke partij ja.Sa'BEEB.ü.A.K. -» afkomstig van het Directie-Huis aldaar, en bestaande in KAPS- BINTENZWARE BALKENGAVE ZOLDER- VLOER- en SCHOTDEELENRAMEN en DEUREN met derzelver KOZIJNEN, een groot partij DAKPANNEN, METZEL- en STRAATSTEENENen hetgeen verder zal worden aan geboden. Zullende daags vóór en op den Verkoopdag voor een ieder te zien zijn. Bij C. F. STEMLER hoek Haarlemmerdijk en Singel in de Zeelijstte Amsterdam is uitgegeven Mrs. Taylor Maantafelswaardoor de ware afstand van de schijnbare hoogten gemakkelijk en op de korste wijze herleid wordtenz. gr. 8°f 3.60. Seinboek ingcrigt ten gebruike van Neèrlands Scheep vaart. Naar het Engelsch van Kapt. F. Marrtat. 8. Inkomende en Uitgaande Regten Tarieven Reglemen ten en Besluiten van Neèrlands Oost-Indiëvoor Reeders Gezagvoerders en Handelaars, gr. 80. 2.50. Gedrukte Scheeps-Journ. voor eene O. I. Reis/2.75ƒ6. Idem idem voor eene W. I. Reis. 1.80 3. Gelijnde idem voor eene 0. I. Reis. 2.50 3. Idem idem voor eene W. I. Reis1.80. Kleinere Journaals1.2.25. Gedrukte Lotjboeken van fijn Kardoespapier. 2.4. Blanco idem idem1.3. Scheeps-Consumtie- of Notitieboek voor alle ontvangene en verbruikte Provisie en Scheepsbenoodigdheden. 2.60. Idem voor den 2e Stuurman1.20. Scheeps-Provisieboek voor den 3e Stuurman. 1.40. Idem voor den Hofmeester1.20. Bootsmans Notitieb. van ontvang, en verbruikt Touvvw. -.60. Scheeps-Ladingboekjes-.20 -.35, Scheeps-Jnventarisboekjes-.50. Handboekje voor Zeeliedenzijnde eene berekening der Daggelden-.25. Verkrijgbaar gesteld bij C. BAKKER Bz. Boekhandelaar te Nieuwediep. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz. te NieuweDiew, Gedrukt bij G. GILTJES te lhlder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 4