van vleesch meestal klein en zwak een gevolg der ver- waarloozing want: de menschen zyn hier geweldig lui," schrijft Bovenkamp. De bodem is er meestal zeer vrucht baar, maar het wegruimen van houtgewas en het ontginnen kost wel f600 per bunder. Bij herhaling meldt Bettink dat hem het klimaat zeer in de hand gevallen isook Bo- venkamp oordeeltdat de warmte geen beletsel voor eenen matigen en geregelden veldarbeid ishet kan hier een O O O arbeider wel gaan met drie uren arbeidbeter dan bij ons met 24 uren," schrijft Bovenkampevenwel moeten zij, die aan het klimaat nog niet gewend zijn bijzondere voor zorgen nemen van Regeringswege zal in de geneeskundige dienst op de post Groningen voorzien worden. Vele school onderwijzers moeten zich reeds aangeboden hebben, om met de kolonisten over zee te gaan en hunne kinderen te onder wazen. Ds. Bettinkthans een historisch persoon is bij zonder geschikt, om een der hoofden der kolonisatie te zijn; hij is rusteloos in de weer zonder zich te overhaasten hij heeft te Paramaribo in de Luthersche zoowel als in de Her vormde kerk gepreektmoeijelijkhedeu schrikken hem niet af, noch benemen hem zijn vrolijken luim; hij luistert gaarne naar raad maar onderzoekt zelf. Gelukt de ondernomen kolonisatie dan zal zij heilzame gevolgen hebben. Worden de negers in Suriname eens ge ëmancipeerd, dan zullen zij niet, als elders, den veldarbeid als den vrijen mensch vernederend beschouwen zoo zij den blanke den grond zien bearbeiden. Zijn de slaven onder de bewerking der suiker tot den laatste toe gestorvenwelk O D tijdstip niet verwijderd is dan zal Suriname moeten verlaten worden tenzij er krachtige blanke landbouwers zijn. Is eenmaal uitgemaaktdat het luchtgestel den blanke daar een matigen arbeid verguntdie voldoende isom hem een zorgeloos en vrij leven te verzekeren dan kan men velen die nu uit Europa naar Algerie of Amerika verhuizen, naar Suriname lokken. De vrije arbeid den sleur van den sla venarbeid verlatende zal de produktie van levensmiddelen en van handelsgewassen vermeerderen, Uit den vrijen arbeid zal ook eene nieuwe zedelijke ontwikkeling ontstaan in Su riname waar thans, even als in alle slavenlanden, stilstand heerscht. De handel op het moederland zal toenemen. Menig huisgezin dat in het moederland vruchteloos worstelt met hooge pachten en belastingen en met de schraalheid des bodems, zal in Guijana een beter lot, een levensgeluk, aan zijn arbeid evenredigvinden zonder van het neder- landsche volk gescheiden te worden. PF. C BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. F R A N K R IJ R. PARIJS, 17 Maart. De godsdienstgeschillen verkrijgen met iederen dag een scherper aanzien. De bisschop van Chalons heeft aan den abt Combalet eenen brief geschreven, om hem geluk te wenschen met zijne veroordeeliug door het hof van assises wegens het schrijven van een boek le gen het monopolie der hoogcscholen. De taal van het Jour nal des Déhats over deze aangelegenheid is hevigmaai de stap van den bisschop is ook in geenen deele te regt- vaardigen. Een hoofd der kerk behoort het door eene pppersle regtbank gevelde vonnis niet af te keuren. In de tegenwoordige eeuw moet men zich over niets meer verwonderen of niets meer belagchelijk vinden ook zelfs niet eens de spreekwijze men weet nooit hoe eene koe eenhaas vangtwant onlangs nog is er op de rivier de Loire een hert door eene stoomboot gevangen. Eene gewone jagtstoet had het op het leven van dat dier gemunt, toen het door de honden uit het woud van Ancennes ge dreven zich om hen te ontkomen in de Loire stortte maar ook daar stuitte de vlugteling op een nieuw gevaar door het ontmoeten van eenen stoomsleper die den stroom opvoerde boot maakte oogenblikkelijk jagt op het hert het was een vreemd schouwspelde fluitende en sissende boot het heigende dier op den waterspiegel voor zich uit te zien drijven en eindelijk het scheepsvolk den buit onder een luid hurrah.' op hel dek te zien hijsschen. Men zegt, dat de jagers te voel of te paard die het hert het eerst hadden opgesloten voornemens zijn het scheepsvolk dor boot tot uitlevering van den buit te dagvaarden. In het stadje Isle bij Avignon is de volgende mis daad gepleegd ten gevolge van het verfoeijelijke spel. Za- turdag den 2 Maart, hoorde men, des morgens te 7 uren, een geweerschot. De buren snelden toe en vonden in het huis van den heer Dumas het lijk van diens kleinzoon Vaudreyeen jongen van 14^ jaar, die zich aan het spel had overgegeven en daardoor in geen' goeden naam stond. Men riep den grootvader doch ontving geen antwoord. Na eenig zoekenvond men diens lijk in linnen gewikkeld en bespeurdedat hij sedert 24 uren met eene bijl was vermoord, waarschijnlijk door zijn' kleinzoon Vaudreydie, om de geregtelijke straf te ontgaan zich zeiven met een geweerschot had om het leven gebragt. Hij had een' dag en een' nacht het lijk van zijn grootvader bij zich verbor gen gehouden, doch den nacht met zijne makkers, in eene andere kamermet het spel doorgebragt. Het Journal des Débats deelt eenen, den 15 Dec. jl. gedagleekenden brief uit Macao medewaarin van de aankomst des Nederlandschen Gezants op eene korvet zijner Natie wordt melding gemaakt. Hij was door het dagblad dier plaats aangekondigd gewordenals Ambassadeur van den Koning der Nederlanden aan het hof van Peking maar hij zelf heeft vervolgens in dat blad een berigt doen plaat sen, waarin hij zich slechts als een' agent voordoet, bijzon der belast met het bestuderen van den koophandel des He- melschen Rijks. In de eerste helft van December had te. Canton een verschrikkelijke zoo het schijnt opzettelijke aan gelegde brand gewoed die vijftien a zestien honderd huizen vernield heeft. Twee dagen daarna is een Chinesche oor logsjonk gesprongenwaarbij meer dan honderd matrozen om het leven gekomen zijn. BELGIE. MONS, 10 Febr. Gisteren heeft in onze stad eene vreemde godsdienstige plegtigheid plaats gehad welke voor ons iets geheel nieuws had namelijk de teraardebestelling van een' Moorlid van een' troepdie in onze stad voorstellingen gaf. Deze Arabierdie ziek van Namen gekomen was bezweekniettegenstaande alle mogelijke hulpdie men hem toediende na verloop van drie dagen. Hij werd naar Mons met de uiterste zorg overgebragt. Zie hier de bijzon-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2