De uitkomst heeft de stoutste verwachting overtroffen en als men nagaat de bekendmaking van het bedrag der in schrijvingen in de eerste drie dagenen de dringende aanbeveling aan ambtenaren en officieren enz. dan moet het er voor gehouden worden dat het gouvernement zich niet op zijn gemak voelde en bij een ongunsligen afloop voor zijn eigen werk terug deinsde. Wij hebben het gezegd in de vrees lag de hoop, en de vrees moest het doen, anders zou de leening niet volkomen. Het Nederlandsche volk even aart den Romeinen die het meest uitvoerden als zij het meeste vreesden. Nederland heeft in zijne geschiedenis eene nieuwe blad zijde gekregen die niet door karikaturen maar door liefde en trouw geillustreerd is. De spotternij der laaghartigheid is beschaamd het vinnig schreeuwen van onbevredigde eer- en staatszucht is verstomd voor de algemeene daad der natie. Het Nederlandsche volk dat den moed had 80 jaren lang tegen kastiljaansche monniken trots te strijden dat Albion op zee deed beven en den verwaten Bodewijk uit het hart des Vaderlands verdreef, dat na diepen val zijne onafhan kelijkheid wist te hernemen en Europa ontzag en eerbied in te boezemen dat millioenen schats veil had en het bloed zijner zonen toen oproer en verraad van binnentrouw loosheid van buiten het schoone koningrijk der Nederlanden verscheurden en geduldig eene veeljarige spanning droeg dat volk heeft in dagen van kwijning en teruggang 127 millioenen, met zijn ouden nu afgestorvenen koning, op het altaar des Vaderlands nedergelegd. Een groote ramp is van het Vaderland afgewend, de vrees voor wanorde, twee- dragt en verzet is geweken. Wat zueht tot zelfbehoud Vaderlandsliefde en eendragt vermogen, is dezer dagen schit terend gebleken en de slem des konings heeft den warmen toon der dankbaarheid aangeslagen. Het Nederlandsche volk heeft der regering groote en dure pligten opgelegd en wij gelooven nietdat zij tegen over zoo veel krachtbetoon den wil of den moed heeft om den algemeenen wensch te leur te stellen. Misschien dat wij bij gelegenheid wel eens hier op nader terugkomen want met meer dan honderd milli oenen in de hand heeft de natie regt tot vragen verkregen, wij gelooven nietdat zij gezind is van haar regt afstand te doen. Met de verkregen uitkomst durven wij de toekomst tege moet blikken, en wij doen het zoo als de koning het doet, terwijl gij in zijne proclamatie den volke toeroeptNe derlanders Laat ons God bidden dat hij den goeden geestdoor welke de Natie in de jongste dagen op nieuw heeft getoond bezield te zijn, beware, bevestige en ver- sterke opdat ook het late nageslacht er de vruchten van inoogsteen dat hij het Nederlandsche volk doe blijven eene Kaderlandslievendeeendragtige en gods dienstige Natie WIJ GELOOVEN HET NIET. Er hebben hier geruchten geloopen dat hoog geplaatste ambtenaren aan 's Rijks maritime etablissement alhier dezer dagen eene aanmerkelijke verhooging van tractementb. v. de Schout bij nacht Buis van niet minder dan 1000 zou de zijn toegekend. Zoo verre wij hébben kunnen te w eten komen, is daar niets van aan. Wij voor ons houden Z. E. den mi nister van Marine gedachtig aan zijne eigene verklaring in de Staten Generaalte gemoedelijk en te opregtdan dat Z. E. in eenen tijdwaarin de omstandigheden dwingen den dag- looner een dag in de week werkeloos te laten waarin de schraalst bezoldigde ambtenaar gedwongen is geworden een som zelfs boven zijn vermogen in de bijdragen te storten ten einde het vaderland uit geldelijken nood te redden eenen ambtenaar die in bezit van een een aanzienlijk inko men van 5000 is, met nog 1000 gulden jaarlijks toe te voegen. In de hoop dat onze verkregen kennis juist is haasten wij onseen gerucht tegen te sprekendat het edel hart des ministers miskenten bij het publiekdat zich met gunstige vooruitzigten vleiteene bittere teleur stelling zou doen geboren worden terwijl er weer anderen in groeijen zouden die niet zouden nalaten uit te trompet ten ziet daar de vervulling onzer profetie als de minis ters handen tot de ellebogen toe in het geld kunnen steken, zal het stelsel van verkwisting bestendigd worden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSGHLAND. BERLIJN22 Maart. Een buitengewoon onbeschaamde diefstal is er onlangs in de stad Zossen zes uren van hier, gepleegd en wekt veel belangstelling. Er verschenen na melijk vijf heeren bij den bewaarder eener aldaar gevestig de ziekenkashem vertoonende eene ministeriële ordonnan tie waarbij zij gelast werden om gemelde kas te inspec teren en waarin zij genoemd werden geregtsraden uit Pots dam. De kas wordt geinspecteerd en er een deficit ontdekt, hetwelk echter niet van beteekenis en slechts een gevolg der nalatigheid wasde gemelde heeren staan er echter op, om de kas mede te nemen naar Potsdam de verraste en in verlegenheid gebragte bewaarder der kas laat zich verlei den en geeft toe. Kas en visiseurs verdwenen en zijn nog te zoek. F R A N K R IJ K. PARIJS 27 Maart. Een Indiaansche prins trekt tegen woordig de opmerkzaamheid van Parijs tot zich. Zijn vader, een Franschman Sombre genoemdbegaf zich naar Indië, trouwde er met de dochter van eenen der Souvereinen des landsen liet zijnen zoon den titel van prins en een dertig tal millioenen na. Prins Sombre begaf zich met zijn ver mogen naar Londen alwaar hij door de groote en rijke we reld als een prins ontvangen werdde aanzienlijkste famili- en wensehten zijne verbindtenis hij koos eene dochter van lord tot zijne vrornv. Spoedig na het huwelijk wer den zijne Aziatische manieren aan de Engelsche vrouw hin- derlyk zijne uitbarstingen van toorn zijne aanvallen van Oostersche jalouzij werden als aanvallen van krankzinnigheid aangezien twee geneesheeren verklaarden ditnu werd hij opgesloten zijne goederen werden aan zijn beheer onttrok ken en zijne vrouw trad in het rustig bezit van 200,000 ponden sterling haar door het huwclijkskontrakt verzekerd. Op zekeren dag wist hij te ontsnappen sloop in een schip naar Havre alwaar hij vrij maar zonder geld aankwam. Een prinsdie dertig millioenen onder het sequester heeft

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2