(ingezonden.) vindt te Parijs makkelijk krediet. Hier maakt hij zijne mid delen tot verdediging gereed en is intusschen een voorwerp van nieuwsgierigheid om zijn vreemd voorkomen zijne ma nieren en zijne avonturen. Te Nieuw-Orleans in den Noord-Amerikaanschen staat Louisiana is een jongman Broicn door den regter ter dood veroordeeld, omdat hij de vlugt begunstigd had eenrr slavin, op welke hij verliefd was. Hij zou den 26 April ek. opge hangen worden want opdat hij gelijk de regter zeide tijd zou hebben om tot berouw te komen over zijne zware misdaad was in het vonnis bepaald dat het eerst na ver loop van 2 maanden volvoerd zou worden. Zoo worden daar met verfijnde wreedheid degenen bestraftdie mede lijden toonen met de als beesten behandeld wordende slaven. BURGERLIJKE stand. Gehuwd F. de Jong en H. Voogd. J. G. Smit en E. M. Schoenma ker. J. van der Star en S. A. Posener. Bevallen G. Verheij geb. Borstd. G. Rijkers geb. Slagt d. A. H. Sariemijn geb. Ubaghs d. 51. Pot geb. den Held d. S. Hofste geb. Daarnhouwer z. G. L. Bakker geb. Schoenmaker z. M. S. Wijffelman geb. Keijer d. Overleden W. F. Tuinbroek, 2 m. G. v. Straten, 22 j. H. Lamme ring, 33 j. P. de Boer 25 j. Gedurende de maand Slaart zijn gehuwd 5 paren. Geboren 34 waarvan 20 van het mannelijk- en 14 van het vrouwelij ke geslacht. Overleden 34 waarvan 16 van het mannelijk- en 18 van het vrouwe lijke geslachtdoodgeboren 6. UITTREKSEL UIT DE SSKBSPSTirDIlTSSlT. Yau de afgeloopene week. Nieuwediep 30 5Iaartniets binnengekomen doch uitgezeild Sand- 3uan Generaal ListDrayer Schoon Verbond Herman Admiraal Tromp en Kerkhoven Doggersbank alle 4 naar Batavia Doane Abc- ona Cüracao en Oltmans naar la Rochelle de wind n. o. 31 5Iaart binnengek. Nieuwland Londen en Schoon van Newcastle. Uitgez. Z. 51. stoomschip Cüracao luit. Hinlopen naar Vlissingen en Blokzielde Stad Amsterdam naar Batavia de wind o. z. o. 1 April, binnengek. Wildschut, Johanna Catharina van Batavialaatst van de Kaap de Goede Hoop en Jordan van Ilartlepool. Niets uitgezeild de wind z. o* en n. o. 2 April, binnengek. Lagus Harmonie, Batavia; 51'FarlaneMal ei lm SlanillaOisen Osterrisoer en Slarcusscn van Drammen. Niets uitgezeild de wind z. w. 3 Aprilbinnengek. Z. 51. stoomschip Cüracao luit. Hinlopen van VlissingenSvensson Cette de Echevarria Bilbao; IVortelboer Bor deaux Canham Londende Jong en Schippers beide van Huil en Steenfeld en Thijs beide van Osterrisoer. Uitgez. Weiger, Batavier Eeftingh Koning Willem II en Grim, V eronica alle 3 naar Batavia; Bakker, Bordeaux; de Weerd Havre Veldhuis, Dundee; Erichsen Kopenhng. en Nap op avontuur, de wind z. w. 4 April binnengek. Richardson Gcorgiana St. Helena Hilbrands Elise en Hubert3 Broeders beide van Suriname Muipliy Merchant Baltimore Hut, Lisbon; Goossens Port a Port; Williams, Sunderland Harding Bordeaux en Bruun van Osterrisoer. Uitgez. de Jong Jvpiter Batavia Bok de Jager Newjork Derk- sen Konslantinopel Gust, Bajonue Roelfsema Nantes Veling, Grey en Groen alle 3 naar LondenSchreuder en Engelsman beide naar Huilde wind z. z. o. 5 April, binnengek. van Waningde Maas, Batavia; Wijgers, Con- cordia Suriname; Hobma Ecndragt TinnerifT; Hernes, Gelbert Ja- meson NewportGnodde Antwerpen Mills Ebenezcr Sunderland Atkin Dundeevan der Heijden Neerlands Kroonprins Londen Juel Osterrisoer en Lukkien de goede Hoop terug uit zee. Uitgez. Bergner Vasca de Gama Batavia; Wijckman, de Vrouw Gclic KonstantinopelHoeksma Koophandel, Gibraltar; Rozema en Bakker, beide naar Huil en Lukkien naar Londen, de wind compas rond. Cftcmettgbe ttevtgteu, De leening is volgeteekend. De koning heeft God en de Natie gedankt. De minister van Hall heeft het grootkruis van de Nederlandsche Leeuw. Een plaatselijke ontvanger in Noord-Holland is in zijne betrekking geschorstde man had om een deficit in zijn kas te dekkeneen begrafenisfonds in dezelve geledigd. Te Amsterdam wordt een Spaarbank opgerigt. De koning van Beijeren gaat naar Athene. De koning der Franschen naar Engeland. De keizer van Rus land naar Pruissen de grootvorst troonopvolger van Rusland wordt in den Haag verwachten O'Gonnell is naar Ierland terug gekeerd. Er wrordt een nuchtere en bekwame keu kenmeid gevraagd. De gemaal van de exkoningin Ghristina heeft in Spanje een mooi postje gekregen. De Napelscha regering is uit monsters te zamen gesteld. In Beijeren wor den nieuwe wetboeken gemaakt. Drie aansprekers te Haar lem bevelen zich in ieders gunst en recommandatie. JttEXGEEWE li K. DE BA STILLE! Eene schuwe liuiTeriDg deed ten tijde van Locleiuijk XIV en XV, eiken aanzienlijken Frauschman bij het noemen van de Bastille sidderenwant die naam omvatte alles wat den vader des huisgezins den vrijzinnigen patriotof ook den. ligtzinnigen zoon der weelde kon doen schrikken. Als eene donkere rots stak de Bastille het somber hoofd omhoog uit de nevelen der vervlogene tijden op welken het despotisinus met een stalen griffel zijn willekeur graveerde, en de geschiedenis der Bastille is het gedenkboek der stille gluipende tirannij welke zoo menigmaal de welvaart van Fraukrijks kinderen verwoeslede. Een staatkundige misgreep stortte Frankrijk 200 jaren lang, in eeuen rampzaligen krijg. Hertog TVillem van Normandie, bekend onder den naam van den Vsroveraar besteeg in den jare 1066 den Engelschen troon, doch behield tevens zijn her togdom als ecu leen van de Fransche kroon. Dit werd de heillooze vonk uit welke naderhaud die rampzalige oorlogen ontvlamden want steeds stonden do koningen van Engeland met hun eenen voet in Frankrijk en immer poogde de Fran sche vorslen het nabijliggend grensland aan zich te trekken. Meer dan eenmaal sidderde Frankrijk voor de Engelsche legermaglen en de noodzakelijkheid van een schutsweer werd dringend gevoeld. Eindelijk besloot men in deze dringende behoefte te .voorzien, en onder de regering van Karei V, legde Jlngo Andriotde burgemeester van Parijs, (prevót de» mar- chands) op den 22 April 1369 of het volgend jaar den grond tot de Bastille. Twee hooge torens door lange muren verbenden in wier midden zich een poort naar gothische bouwtrant bevond ver dedigde den toegang naar de voorstad St. Auloine op de regter oever van de Seine en de bestemming van de Bastille was aldus ereu als die van de tegenwoordige forten rondom Pa rijs om de inwoners lieseherming en zekerheid tegen buiten- landsche vijanden te waarborgen. Later werd de Bastille met nog zes andere ronde loiens voorzien. Het is opmerkelijk dat Andriotharen slichter het zelfde lot wedervoer als nan Schivartz den vermoedelijken uitvinder 'an het buskruid, eu Guillottin, deu uitvinder der ralbijl, hij zelf, door de geestelijkheid van ketterij belicht werd ecu tijd lang in de Bastille gekerkerd. Eindelijk doofde hol oorlogsvuur tusschen Frankrijk en En geland in den burgerkrijg van den witten en roodca roos, die Engeland van 145585 met ellende overlaadde, en Parijs mogt zich ten lange leste legen zijne erfvijanden de Britten veilig achten. Maar in plaats van dit gevaar kwam dikwijls herhaald

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3