GRAND ASSAGT D'ARMES. Cl b w c r t c n i i u. oproer der ourusiige bevolking van de hoofdstad tegen hare regenten en den koning zelren en van nu af werd de Bastille, wat de Parrjienaars thans vreezen, dat de heden opgerigte for- titicatien zullen worden, een dwangslot voor de hoofdstad; want haar geschut hield een vierde van de hoofdstad onder moordend bedwang. Vaster troonde de koninklijken magt sedert liet bewind van den sluwen en arglistigen Lodewijk XI en den ridderlijken eersten Frans die den adel aan ziju hof lokte door weelde ontzenuwde en door eerepostcn aan zijn persoon boeide. De- moedig dong nu de adel naar des vorsten gunst cu vleide zich neder in den zonneglans van het hof. Hoe veel de adel daardoor van zijn» wezentlijke kracht verloor met des te augsl- valliger bezorgdheid waakte hij over zijn uiterlijk aanzien, herkomsligu vormen en de schande van een enkel lid werd voor een schimp op den geheelen familie-stam aangezien. Van daar onderwierpen zich voornamelijk de hoogaanzieulijkeu vol gaarne aan het gebruik der geheime bevelen van verzekering (lettres de cachet), dat onder het alvermogend bestuur van den kardinaal Richelieuop aanraden van pater «Toie/dien sluwen capuziner in trein was gekomen. Dooi- dezen schijnbaar mil- den maatregel werden aanzienlijke familien eene beschamende openbaarheid bepaard, want een buitensporigeontaarde zoon, een zijner familie schande aanbrengende bloedverwant kon uit kracht vau eeu beTel tot inhechtenisneming zonder eenig onderzoek in stille Tcrzekeriug gebragt worden wier duur van den wil dergenen, die liet aanging afhing. Wiet minder bedienden zich de ministers liooge staatsdienaren en de koning zelf van dit middel om lieden die hun mishaagden of door vrijzinnigheid gevaarlijk schenen ongemerkt in het doüker van eenen kerker te doen verdwijnen. Dit opende dertiranuij, der intrige, en het drijven der fijnsle boosheid een open deur. Eigen en vreemden moesten voor dit onzigtbaar wapen sidde ren en een kruipende slavenzin werd de stempel van de koo sjere standen in Frankrijk. Van nu af verkreeg de Bastille eene verschrikkelijke hui vering inboezemende beduidenis. Zij werd namentlijk in eene staatsgevangenis herschapen, zoo als Frankrijk er behalve deze ten minste nog wel 30 andere had. Overeenkomstig den wil van Riclielieu voorzag men in 1634 de Balti'ile met bastions en grachten, vermeerderde de gevangenissen en verwezenlijkte bet bekende opschrift dat in Dantes hel aan den ingang den binnenkomenden toeriep: idiier laat eert iegelijk de hoop achter." De Bastille had slechts eencn ingang. Aan denzelven stond «lag en nacht een schildwachtdie gelast was oai volstrekt jiiet toe te staan, dat iemand uit nieuwsgierigheid van buiten aan den munr bleef staan; schoon men uit liet gebouw zeiven niets kon zien. Door deze poort kwam men voorbij een wacht huis aan eene gracht van 120 v. breed. Een ophaalbrug ge leidde naar hel voorplein waar incn aan de regterliand liet hotel van den commandant, maar aan de linkerhand een smal- len gemetzelden dam vond voorzien van twee wachthuizen welke dam dwars door de groote gracht liep en langs welke men o»er twee valbruggen, en door 5 poorten, ieder op hel eerste binnenplein uitkwam. Dit plein was 120 v. lang en 80 v. breed; in het midden lag eene fontein aan elke zijde, ter regler en linkerhand drie der torens; en regt over don ingang, ju de breedte een gebouw door hetwelk men op liet tweede binnenplein uitkwam dat veel kleiner was dan hel eerste staande aan iedere zijdo sleehls eene toren. Alle 8 torens wa ren door eene breeden muur aan elkander verbonden zoo dat men er gemakkelijk op koude wandelen. In ieder dezer torens was plaats voor zes gevangenen som tijds zaten twee bij malkander. In het beneden gedeelto der torens waren onderaardsche holen, vol ongemak en ongedierte. Doch deze werden alleen gebruikt voor zoodanigen die men buitengewoon straffen, of door deze marteling noodzaken wilde hunne medepligligeu te openbaren. De gevangenen werd al leen een rnstbed van vunzig stroo gegund. Boren deze holen waren de zoogenoemde vertrekken acht hoekig 14 a 15 v-, hoog, en vau den eenen hoek tot den au- tferen 20 v. middellij as. De gevangenen ik deze vertrekken genoten het daglicht dat in de onderaardsche holen nimmer doordrong. Zij hadden ook nog een soort van bed en eenig koowel jammerhartig huisraad. De vensters waren zoo hoog dat men drie trappen moest opklimmen om er door te zien {Het vervolg hierna.) Men is voornemens op Maandag den 22sten April 1844 des avonds ten 8 ure in Heeren Logement aan het Nieu- wediepdoor het Ministerie van den aldaar residerende Notaris P. A. BEETS, in het openbaar te Verkoopen 1°. Een onlangs nieuw gebouwd HUIS en ERVE, staande en gelegen aan de Zuidzijde van het Kanaal, van vereeniging tusschen den Helder en het Nieu- wediep thans nog ongenommerd en op den kadas- tralen legger der Gemeente Helder bekend onder sectie ANo. 2885 groot 1 Koedo en 5 ellen helend ten Oosten het volgende perceel en ten Wes ten een onbebouwd Erf. 2o. Een mede onlangs nieuwgebouwd HUIS en ERVE, staande en gelegen als vorenthans nog ongenom merd en op den voornoemden kadastralen legger bekend onder sectie A No. 2886groot 1 Roede en 5 Ellenbelend ten Oosten T. Griek en ten Westen het voorgaande perceel. 3°. Een HUIS en ERVEingerigt voor eene Broodbak- kerij staande en gelegen aan de Noordzijde van het Kanaal van vereeniging tusschen den Helder en het Nieuioediep gemerkt I, No. 78, belend ten Oosten Gebroeders Janzen en ten Westen J, Kaisering op den kadastralen legger dezer Gemeente bekend onder sectie A, No. 2275, ter grootte van 2 Roeden en 20 Ellen. De verkoopsvoerwaarden en de Bewijzen van Eigendom zullen Vier dagen voor den Verkoopdag ter lezing liggen ten Kantore van den Notaris P. A. BEETS, bij wien inmiddels nadere informaüen te bekomen zijn. Zijnde deze Peeceelen inmiddels uit de HAND te KOOP. Hetwelk met toestemming der Civile en Militaire Autoriteiten alhier, zal plaats hebben, op Maandag den 8 April 1844, ten huize van G. BLOM, en gegeven worden door de Schermmees ters Nvan der Beek en I. N. dl. Tiernégo van het 3 Bataill. 4 Regiment Infanterie alhier in garnizoen. De Zaal zal goed verlicht en van een goed Harmonie-Muzijk voorzien en de Dans vrij zijn. De Entréé is 40 Cents welke in vertering wordt aangenomen. LES® Nieuwe Z IJ D E N - en andere STOFFEN voor Da mes zijn ontvangen bij B. H. WUBBE ZONEN. TJitgngeve» bij C. BAKKER Bz. te NiemveDiep. Gedrukt bij G. GILTJES te Htldtr.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 4