lou het ook waar zijndat de arbeidsloonen bij ons niet geëvenredigd zijn aan de behoeften en dat dit voor een groot deel is toe te schrijven aan den goedkoopen arbeid dien vreemdelingen hier verrigten en verrigten kunnen, om dat zij hier geene lasten hebben te dragen en in een goed- kooper land te huis behooren? Zou ook de Permanente Commissie der Maatschappij van Weldadigheid teregt be weren, dat, bij eene ontoereikende of gebrekkige voeding, inzonderheid der kinderen" (ontstaande uit het ontoereikende der arbeidsloonen) de ligchamelijke gezondheid wordt on dermijnd en alle geestkracht vernietigdeen geslacht van weekehngen te voorschijn treedtdat een nog meer verbas terd geslacht voorbrengtonbekwaam tot die inspanningen w elke gevorderd wordenom door arbeid het noodige te verwerven." Zou aan het gemis van een welgevoed en krachtig geslachtwelks aankweeking ééne was van de edele bedoelingen der Maatschappij van Weldadigheid, moeten worden toegeschreven, dat duizenden vreemdelingen jaarlijks hier den zwaarsten arbeid verrigten terwijl duizenden in gezeten bedelen Ik waag het nietal deze vragen te beantwoorden. Ik bepaal mij bij de opmerking datzoo als ik ergens aan- geteekend vindeonder de Fransche overheersching de vreem de werklieden aan een patentregt onderworpen waren dat voorts in de aangehaalde voordrugt aan het Staatsbewind het denkbeeld wordt geopperd van ten einde eenige ver hooging van arbeidsloonen te verkrijgen, die zekerlijk (wordt daar gezegd) op vele plaatsen niet geëvenredigd zijn dooi de concurrentie der vreemden, eenig bezwaar op het gebruik van vreemden te leggenals hetwelk misschien met zeer veel behoedzaamheid te werk gesteld daartoe bevorderlijk zou kunnen zijn. Tot betoog van het noodige van behoed zaamheid te deze, wordt daarbij verder aangevoerd, dat het geheel weren der vreemde arbeiders wel een gereed maar een schadelijk middel zou zijneen middeldat op het uitwerkselin plaats van op de oorzaken zou te huis ko men dit zou (zegt men) de bepaling der handwerksloonen van fabrijken en landbouw aan het goedvinden van onzen daglooner stellen, gelijk in sommige landgewesten ondervon den is in 1796, 1797 en 1798, toen de vreemde arbeiders, voor de wapening alhier bevreesd gemaaktwegbleven." Of en hoever het verrigten door inlanders van den han denarbeid die thans door vreemden wordt verrigtzou kunnen bevorderd wordeneensdeels door beschermende maatregelen anderdeels door bet daarheen te leiden dat toekomstig niet meer de noodzakelijkheid besta om voor den zwaarsten arbeid andere dan Nederlandsche handen te be zigen ziedaar eene belangrijke vraag. De Maatschappij van Weldadigheid heeft in 1841 eene proef genomen van turf te laten graven door inlandersaanvankelijk met gun- stigen uitslag of en met welk gevolg dit voortgezet zij hebben wij niet vernomen. (P. F. C.) HELDER en NIEDWEDIEP 20 April. Men verneemtdat de commissie tot den opbouw van een Nieuwen Kerk en Torenvoor de Hervormde Gemeente alhier, bij aanschrijving, van Z. E. den Heere Staatsraad Gou- yerneur dezer Provincie, dato 13 April 1844, het aange naam berigt heeft ontvangen dat de aanbesteding van dezel ve zal plaats vinden op Woensdag den 24 April 1844 des namiddags ten 2 ure aan het Gouvernementsgebouw in de St. Jansstraatte Haarlem. Het bestek en de voorwaarden van deze aanbesteding lig gen alhier niet alleen ter lezing bij de Logementhouders Ihnen Po oen en Prins maar de commissie heeft ook de teekeninggedurende Donderdag VrijdagZaturdag en Maandagdes voormiddags van 8 tot 12, en des na middags van 2 tot 7 uren in de consistoriekamer van de Oude Kerk ter bezigtiging gesteldterwijl men nadere in lichtingen kan bekomen bij de commissie en den Heer C. van der SterrOpzigter van den Waterstaat. Mogt het werk voor den gewenschten prijs worden aange nomen dan mag men zich vleijen hier weldra den eersten steen te zien leggen van een gebouwhetwelk niet alleen deze plaats tot sieraad zoude strekken maar waaraan de Hervormde Gemeente ook sint» jaren volstrekte behoefte heeft. De uitgever der Arnh. Cour. heeft op den 10 April ontvangen twee vette kapoenenwaaraan vastgehecht een brief, inhoudende eene beduidende bijdrage voor de eere zuil der 25. De inzender, die zich J. v. K. onderteekent, geeft den uitgever de keuze om of gemelde kapoenen verder te expedieren aan den lieer van Akerlaken of ze voor zich te behouden. De afstand en het invallende warme weer hebben tot het laatste doen besluiten. Wij verlangen eene Grondwetsherzieningmaar geheel nutteloosgeheel onvruchtbaar zou die herziening zijn wanneer zij niet het voertuig wordt tot de ontwikkeling en tot de handhaving van een vast staatkundig stelsel. Het grootste voordeel van de Grondwetsherziening isdat door dezelve én bij de Regeringén bij de Natie de behoefte naar vasLe beginselen worde opgewekt. Eene Grondwet is slechts een doode vorm door nationale beginselen moet zij kracht en leven en werking ontvangen, en tot die nationale beginselen behoort in de eerste plaats een bepaald begrip der roeping van den Oranjevorst aan het hoofd van den Ne- derlandschen Staat. Tijdgen18 April j AMSTERDAM, 15 April. Nopens den vreesselijkcn brand te Aalsmeer verneemt mendatwel is waarhet berigt der vernieling van het bestedeling- en van het gemeente huis in den eersten schrik gegeven gelukkig onjuist be vonden ismaar dat niettemin de toestand allertreurigst mag genoemd worden. Onder do 46 afgebrando huizen is eene mennonieten-kerk, de Vermaninghet schoolgebouw de scheepstimmerwerf waarop niets is overgebleven voorts de woning van den bur gemeester der gemeente en de huizen van de beide asses soren. De wip der brug naar het oosteinde is bijna geheel verbrand. Ook zijn de kassen en documenten van den plaat selijken ontvangerdie tevens ontvanger der gemeente Lei- muiden waswaarschijnlijk door het vuur vernield. Het ver brande vee bestaat in zes vette kalveren en eenige varkens. De ware oorzaak van den brand is met geene zekerheid bekenddoch men acht het thans waarschijnlijk dat het. ongeluk door onvoorzigtigheid met bedstroo en vuilnis ver oorzaakt is. Menschcn worden er niet meer vermist, maar 76 huisge-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2