lit het vlugtigc ilat wij hebben aangestipt, blijkt over vloedig en meer wilden wij ook niet aantoonen dat Ne derland onder beschikking der goddelijke voorzienigheidaan het huis van Oranje zijn volksbestaanzijne onafhankelijk heid welvaarten vrijheid verpligt is. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. SPANJE. MADRID 20 April. Terwijl de koninginne-moeder he den op eenen wandeltogt eenen priester met hot H. Sacra ment ontmoette steeg zij af van haren wagen en volgde denzelven tot aan het altaar. Do priester verzocht H. M. verlof, om eenige woorden van stichting tot de geloovigen te mogen rigten en zeide toen hoe troostrijk het voor de kerk was de dochters van honderd koningende moeder der- koningin voor de goddelijke majesteit gebogen te zien. On der Isabelle IIdoor het voorbeeld en vermaan van hare doorluchtige moeder geleidzou de kerk zich in haren vollen glans staande houden. Toen de koningin nadat de priester haar eenige bloemen aangeboden haddo kerk ver liet klonken haar de zegeningen der aandachtige menigte achterna. (A. A. Z.) DUITSCHLAND. FRANKFORT a. d. M.27 April. Goethe wedervaart in zijn geboortestad een eigendommelijk lot. Bij zijn leven werd hij uit het burger-register gestrekenomdat hg jaar lijks eenige guldens voor belasting niet betaalde en na zijn dood heeft zijne vaderstad geen plaats voor zijn gedenktee- ken zoodat het buiten de poort moet gesteld worden. TARNOW. Een tooneelzoodanig als men slechts uit de geestdrijvendste tijdperken der middeleeuwen het zich denken kan, heeft dezer dagen in onze stad plaats gegrepen. Een negenjarig knaapje dat onder de voogdijschap van een' man alhier genoemd Dollemba staatverdween plotselijk uit zijn huis. In plaats van ernstige nasporingen naar het kind te doen kwam het volksvooroordeel terstond op de ge dachte dat do Joden die juist hun Paaschfeest vierden den knaap geslagten zijn bloed tot bereiding van hun paaschbrood gebruikt hadden. De geheele gruwel der be ruchte Damaskus-gebeurtenis vernieuwde zich nuditmaal in het midden van Europa in eene onder Oostenrijksche re gering staande stad. De plaatselijke overheidin stede van bemiddelend tusschenbeiden te komen gaf gehoor aan het volksgeschreeuwen do magistraat ondernam hetonder ontwikkeling eener aanzienlijke militaire magtaan de spits van grensjagersdievenleiders en smeden of slotenmakers des avonds vóór de viering van het Joodsche Paaschfeest in alle huizen der talrijke alhier gezeten Joden binnen te dringen kisten en kasten werden opengebroken alle vaten en vaatwerken werden onderzocht, kelders en provisiekasten doorgesnuffeld, sekreten en riolen omgewoeld, en in de klubs der zoogenoemde Chasidim werden zelfs de vloeren opgegra ven. Alle straten werden versperd van voorbij trekkende vrachtwagens de pakken en balen doorstoken of uitgepakt vooral echter de bakovens waarin de paasclikoeken gebak ken waren tot op dc asch onderzocht. De ontsteltenis en ontzetting, welke door deze maatregelen algemeen werden veroorzaaktwas gelijkelijk groot bij Christenen en Joden. Want terwijl laatstgemelden eenen boosaardigen toeleg vrees den die hen door eenen vijand of kwaadwilligen schulde naar zou gesmeed zijngeloofden eerstgemelden ieder oo- genhlik het geroofde kind met opgesneden lijfof verbrand onder de asch te zullon vinden. De verbittering beiderzijds was' onbeschrijfelijktoen nu nergens iets gevonden werd. Eindelijk geschieddewat reeds lang had behooren te ge schieden er' werden nasporingen in den omtrek gedaan en na weinige dagen werd het vermiste knaapje dat de harde behandeling van een' ruwen en drifligen voogd ont- loopen wasin eendrie mijlen van hier gelegen dorp frisch en gezond gevonden. Op het geestkrachtig aange drongen verlangen der Joodsche gemeente moest de per- soons-echtheid van het knaapje van wega de magistraat door een ambtelijk protokol worden bevestigd. Hartverscheurend was het gezigttoen het kind naar de stad terug gevoerd werdde Joden wierpen zich ter aarde neder en weenden en dankten den Algoedertierene dat zij uit dezen gruwza- men nood waren gered. Des avonds waren alle Joodsche huizon geïllumineerd. Ik verhaal hier enkel het gebeurde, en laat den lezers overhunne beschouwingen over deze daad van barbaarsche duisternis zelve te maken. De Rege ring zalhopen wij het hare doen om eeno nadrukkelij ke les te geven aan eenige breinlooze beambten die geen behoorlijk begrip van de grenzen hunner magt hebben en die toelietendat der volkswoede de vrije teugel werd ge vierdin stede van haar te bedwingen en te onderdrukken. Naar men verneemthebben de hier gezeten Joden eene geregtelijke aanklagt ten criminele tegen de aanleggers dezer vervolging uitgebragt. F R A N K R IJ K. De beraadslaging over de wet omtrent het middelbaar on derwijs is den 6den Mei in de kamer de pairs voortgezet. Men heeft dien dag over het artikel der wet gehandeld hetwelk het godsdienstig onderwijs betreftdat door de leera ren der verschillende eerediensten op bepaalde urenaan de kweekeliugen op de koninklijke collegien en andere mid delbare scholen zou worden gegeven. Men is het over dit onderwerp nog niet eens kunnen worden. In dezelfde zit ting hebben de baron Séguier en de markies de Barthé- lemy eene wijziging in de wet voorgesteldvolgens welke er een afzonderlijke raad van oppertoezigt over de bijzonde re middelbare scholen zou worden ingesteld. Het doel van dit voorstel is kennelijkom de bedoelde scholen waaron der ook van geestelijken aard zullen zijnaan den invloed der universiteit te onttrekken. De Quotidienneeen van de Parijsche tolken van de partij der geestelijkheid heeft thans weder een bewijs ge geven van de kwade trouwwaartoe de partijzucht zich te dikwijls laat verleiden. Dat blad heeft in zijn nommer van den 6den uittreksel medegedeeld van een rapport, het welk, zoo als de Quotidienne zeide, zeer onlangs door de aalmoezeniers der onderscheidene Parijsche collegien bij den aartsbisschop van Parijs over den zcdelijken en godsdiensti- gen toestand der leerlingen aldaar was ingediend. Dat rap-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2