HET SPELEND LIJK. port luidde zeer ongunstig en strekte dus om eenen kwaden dunk omtrent het onderwijs op de scholen der universiteit te voeden. Het is echter dadelijk geblekendat de bedoel de uittreksels afkomstig waren uit een rapporthetwelk niet thans, maar in 1830 door de toenmalige aalmoezeniers der Parijssche collegienop aanvrage van den aartsbisschop de Quelen die daarmede staatkundige bedoelingen hadis ingezonden en dat de onderteekenaars daarvan eenigen tijd daarna door den minister voor het onderwijsde Broglio zijn afgezetomdat zij de schooljeugd gelasterd hadden. De tegenwoordige aalmoezeniers hebben zeiven tegen deze valsche opgaven geprotesteerd. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd P. Schager en A. de Jong. J. Mens en J. van der Woldt. T. Visser en D. Berg. Bevallen G. K. ter Burg geh. Drijverz. G. Kok geb. Tonneboeijer d. G. van Hert geb. Kooi] d. J. Breet geb. de Wijn z. Overleden J. Bakker, 76 j. F. W. Gilkens 1 j. J. Evers, 17 j. 31. J. Goudswaard 6 j. Gedurende de maand April zijn gehuwd 11 paren. Geboren 32 waarvan 18 van het mann. en 14 van het vrouw, geslacht. Overleden 15, waarvan 9 van het mann. en 6 van het vrouw, geslacht. UITTREKSEL UIT BE aSHHBPSOTDINOTlT. van do afgeloopeue week. Nieuwediep 4 Meihinnengek. DasAntwerpen en Eckhoff van Aalborg, en uitgezeild Visser, Cuba, Havana,- Harris CorfuBeincke Triest; Hinlopen Genua; Smith Londen; Davidson Huil; Jlitchison en Craig beide naar Sunderland en Howes naar Jarmouth de wind n. o. tot O. 5 Mei hinnengek. Haasnoot Alida Havana Croese Londen Fox Sunderland en Nap van Brevig en uitgezeild Z. 31. oorlogsfregat Jasos kapt. luit. Bouricius Vlissingen en Z. BI. stoomschip Cukacao luit. Hin lopen naar Helvoet de GrootJacoba Suriname de Haas Livorno Lagus St. Ubes Richardson Londen Bakker Huil Garrod New- castleLiddie, Sunderland; Eyde "VYaerner B. Nielsen Backman, Möller 0. Nielsen Sehwartz en Gjessing alle 8 naar Drammen de wind n. o. tot o. 6 Blei niets binnengekomen doch gisteren nog de Jonge Huil Humphrey Sunderland en Boll van Newcastle en uitgezeild Jurgens Pieter EduardNickerieBiereer, Londen; Engelsman en Sciireuder beide naar Huil en Lindegaard naar Hammerfestde wind o. n. o. 7 Meiniets binnengekomendoch gisteren nog Wilkens Libau Brann Riga Ellefsen en Olsen heide van Osterrisoer en Lie van Holm- strand en uitgezeild Borresen naar Nerva de wind n. o. 8 Blei, hinnengek. Smith, Cummings en Boontjes, alle 3 van Londen de Boer, Clackmannan; gisteren nog Wijknreijer Dantzig en Arfordsson van Gothenburg en uitgezeild KlintlEilhelmina. naar Suriname de wind n, 9 Blei, hinnengek. Canham en Eumabeide van Londen; ii. Rozema, Huil en Lukkiengisteren nog Klaassen heide van ÏÏartlepoolen uit gezeild Grey naar Londen de wind n. n. w. Cütetwctigbe Berfgisw. (ingezonden.) Ëen groot humorist die zich bij herhaling in humor te buiten gingis lid van het matigheids-genootschap geworden. Z. M. heeft te Limburg een diner aan burgerlijke en militaire Autoriteiten gegeven. De koning der Franschen is op zijn verjaardag met gelukwenscliingen overladen. De Her vormde gemeente te Leeuwarden heeft van wijlen den graaf van Nassau 4000 gulden ten behoeve der armen gekregen. In Frankrijk wordt men hang voor de philosophie. In Spanje is het onder de grooten niet pluis. Te 's Gravenhage is gebrek aan wilde heesten. Een Paauw is leeuwenridder geworden. Het is te vreezen dat Baardwijk bij langere droog te geheel afbrandt. In Griekenland gebruikt men eenen gouden sleutelom toegang tot de harten te krijgen. Da Fransche en Belgische gezanten te Konstantinopel hebben elkander uitgedaagd. Binnen kort ziel men het asphalt paardenras in de wereld. Dr. Andrae heeft de man netjes in de maan weten over hoop te werpen. In Pruissen is de straf der ligchamelijke kastijding afgeschaft. De tini- merloots op 's Rijks Marine werf te Amsterdam is afgebrand. De Israëlitische Gemeente te Bredaverkeert in groote ver sla genheid, door het instorten van het plafond der kerK. In Spanje heeft men een splinter nieuw ministerie gekregen. Do minister van Finantien heeft te kennen gegeven dat de apenvellenonder de pelterijen hehooren gerangschikt te worden. M E X 6? E h IY 13 M, M. Be hoogbejaarde generaal A... had aan ecne speelbank, waar rouge et noir getrokken werd tot diep in den nacht gezeten en wel hoog, doch steeds gelijk op met winst en ver lies gespeeld. Bij dit «pel pleegt de bankier zich weinig of niets om de eigendommen der zetten (couches) le bekommeren. Wint de roode kleur, zoo strijkt hij het geld weg, wat op den zwarten plek van do speeltafel staatdoch hij legt naast iederen inzet op den rooden plek de bepaalde geldswaarde en laat het den winner vrij het geld van den rooden plek weg te nemen al dan niet. Boet hij het niet voor den eerst daaropvolgende aftrek der kaarten dan geldt het vorig gewin mede voor eenen nieuwen inzetgaat met de vroegeren inzet verlorenindien de bezetie kleur verliesten wiut met de zelve in het tegenovergestelde geval; zoodat de bankier alsdan nog eens zooTeel te betalen heeft als te voren. Be generaal Ahad een rol van 50 dukalen op zwart gezet. Be kleur won acht maal achter elkauder zonder dat do goneraal zich verroerd had het gansche zwarte vak werd van lieverlede met rollen gouds en banknoten bedekt de in zet was met 12750 dukaten, zuiver gewin, vermeerderd. Zoo hoog had de generaal nooit gespeeld wel herinnerde zich do bankier dat cr lieden zijn en niet zelden ouder de militai ren die gewoon zijn met open ocgeu to slapen. Hij wenkte derhalve zijnen nabuur toe, om het, voor zijne bank zoo gevaarlijk, gelukskind wakker le maken. Maar jawelde ge neraal was ingeslapen voor da eeuwigheid. Nadat men met behulp van eenen aanwezigen geneesheer zich daarvan over tuigd had, liet men het lijk wegdragen de winst echter haalde de bankier naar zich toe. Eeuige medespelers bragten cenigcu twijfel tegen zijn regt daarop in het midden; maar, mijne lieercn zeide de bankierik speel tegen levenden niet tegen doodendaarmede namen zij voorhauds genoegen en zwegen. Intusschen wist men het juiste bedrag dat het lijk gewonnen had. Be erfgenaam van den generaal een jonge ritmeester die de juiste waarde van 12750 dukaten wist te schatten, vernam weldra de zaak en, aangezien het hazard spel bij de wet geoorloofd was besloot hij de regtsvraag of Ijken in rouge et noir konden winnen grondiger te laten onderzoeken dan iu de speelzaal geschied was. Bc zaak werd dus aan eene regterljke beslissing onderwor pen. Het voorgeven van den bankier: »ik speel niet tegen dooden" was tamelijk schijnschoon. Be beklagende erfgenaam voerde natuurlijk hier tcgcir in: de generaal heeft leveuii zich aan de tafel en zjue 50 dukaten op den zwarten plek gezet. Be speelkaus was voltooid het contract gesloten en de erfgenaam tr eedt in de regten van den overledenen even als dc erfgenaam van een loterij-briefje dat na den dood van

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3