^'lGSlHSrS WEEKBLAD van de N°. 21. 1844. TWEEDE JAA2l«A&TG. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uilgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en Toor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAASBAfi ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 2» M E DE WEDERREERIGE BETREKKING TÜSSCHEN ORANJE EH NEDERLAND. IV. Zooveel is Nederland aan het dierbaar huis Oranje-Nassau verpligt. Nu rijst de vraag op welke verpligting heeft dit huis aan ons gemeenschappelijk Vaderland. De kieschheid snijdt hier den weg tot breedvoerigheid af. Ons antwoord zal dus kort zijn. Door de dieDslen die het huis van Oran je aan Nederland bewezen heeftis het op dat verheven standpunt geplaatstwaarop het bijkans drie eeuwen met glorie heeft geschitterd. Willem I stamde af van een oud en edel huis, doch dat niet veel invloed bezat op het Gennaansche staten ver bond. De wieg en bakermat van den huize Nassau was het slot Laurenburg aan de Lahnen men noemt Otto van Laurenhurg den broeder van keizer Koenraad den eerste die in de X eeuw leefde als den stamvader van dit ge slacht. Onder zijne afstammelingen verdeelde Walram I (gest. 1020), hetzelve in twee liniënwaarvan de jongste Nassau Gelder in 1523 uitstierf. De Nassausche erfstaat werd (1255) tusschen de beide zonen van Hendrik II, Walram en Otto gedeeld. Van de eerste linie stamt het hertogelijk huis van Nassau af. Willem 1 en zijne broe ders waren afgedaald in de linie van Otto. Willem I, de zoon van Willem de oude en van Julia- ne de gravinne van Stolberg, vroegtijdig aan het hof van keizer Karei gekomen opende zich door zijne veelzijdige talenten eenen glansrijke loopbaan. Doch hoeveel luister hem te Brussel omstraalde zijn Europcschen naam en de grootheid van zijn geslacht heeft hij aan de eer- en moeite- volle betrekkingwaarin de Nederlandsche opstand tegen Spanje hem plaatste te danken. Balthasar Gerards de heilig verklaarde moordenaar schoot wel te Delft Hollands gravenlijken hoed van het hoofd zijns geslachls maar het huis van Oranje Nassau was te vereenzelvigd met het Ne- derlandsch belangom nietook zonder den titel van Sou- verein den hoogslen invloed uit te oefenen op den algemee- nen gang der zaken. Het geslacht der Nassaus verkreeg een Europeschen roem Maurits was de leermeester der hel den die in de zeventiende eeuw door krijgsbedrijf hebben uitgemuntde zoon en kleinzoon van Frederik Hendrik verzwagerden zich met het aloude konings huis der Stuarts terwijl zijne dochter de stammoeder werd der Pruisssche koningen. Waaraan was Willem III verpligt, dat hij het listig bedreigde Engeland aan de ingrijpende magt van Rome ont rok aan de ijverige medewerking van Nederland, dat hem eenc reddende vloot mede gaf. Nederland heeft hem in spijt van Rome en den verbolgen Lodewijkde kroon van, Briltanje doen winnenNederland heeft hem nog meer dan Engeland ondersteund om den invloed en overmagt van het zegevierend Frankrijk te knolten. Zal ik spreken van de tegenwoordige eeuw. Ligt dat de edele balling bij do nieuwe inrigting van Europa in 1815 eenige schadeloosstelling had verworven maar de algemee- ne de hartelijke en opregte terugroeping van het Oranjo huis in het midden van het Nederlandsch gezin heeft den zoon van den verdreven vijfden Willem en zijn doorluchtig geslacht nieuwe paaiden in den kroon gevlechten Neer- lands koninklijke kroon is de eerekrans der dankbaarheid geplaatst op het hoofd van een geslacht welks naam met die van ons Vaderland één en ondeelbaar is. V. Geen land in Europa waar zulk eene wederkeerige be trekking zulk eene onderlinge verpligting bestaatals in Nederland tusschen Oranje en volk. Geen wonderdat bei de leden, als die vereeniging verbroken werd. Engelands grootheid en vastheid is toegenomen door den val der Stu arts. De verwijdering van het geslacht der Wasas heeft Zweden niet ten val gebragten Frankrijks magt is door de verbanning der Bourbons niet gefnuiktmaar was Nederland gelukkigwanneer Oranje van de staatshulk werd uitgewor pen De geschiedenis geeft een droefgeestig en beschamend antwoord. Moge die baud van vereeniging niet weder sprin gen dat elke heiliooze poging daartoe van welken kant zij kome, mislukke. Door de vereende kracht van vorst en

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 1