volk is ons Vaderland de rampen van het jaar dertig door geworsteld zijn de wonden door misrekening en dwaling geslagen geheeld. De laatste tweede April heeft Oranje en Nederland tot een voorwerp van eerbied en bewondering voor het hedendaagsche Europa gemaakt, en wij hopen dat het gouvernement die wederkeerige betrekking zal weten op prijs te stellen niets doen waardoor Oranje zijne populari teit zou verbeuren of de natie van dat doorluchtig huis vervreemden terwijl wij verwachten dat het volk doof zal blijven voor de listige inblazingen dier geveinsde partij wel ke de geschiedenis der drie laatste eeuweneerst uit de leerboeken der jeugd later uit het hoofd en hart des volks wil verbannen. Nederland en Oranje blijve vastgeworteld in den grond door het bloed onzer vaderen voor vrijheid en godsdienst vergotenen de vrucht zal zijnbestendig volks geluk. BUITENLANDSE HE BERIGTEN. ITALIË. ROME. De onvoorzigligheid van eene jeugdige Engelsche dame is op het punt geweest een doodvonnis over haar te halen de goedertierenheid des Heiligen Vaders heeft haar daarvoor behoed. Lady Teene nog zeer jeugdige Engelsche dame, was uit nieuwsgierigheid de hoofdkerk van St. Pieter gaan bezoeken en had er de toediening der groote mis bijge woond. Zoo als zij later verklaard heefthad de pracht die daarbij plaats vond haar die aan eene hoogsteenvoudi- ge eeredienst gewoon wasgeweldig geërgerd. Toen de kerk zoo goed als weder ontruimd was sloop zij tot aan de ba lustrade van het groot altaar en blies er verscheiden der rondom het beeld van Petrus geplaatste waskaarsen uit zich voorts begevend naar hetaan het einde van bet ruim der kerk geplaatste zittend beeld van denzelfden Apostel waarvan de geloovigen gewoon zijn de voeten te kussen beeft zij om den spot met dit gebruik te drijven de zij den mof die zij in de hand had het beeld op het hoofd gezet en de voelen er van door een hondje hetwelk zij onder den arm droegdoen lekken. Op heeter daad betrapt is zij terstond naar de stadsge vangenis overgebragt. Reeds hield de procureur-generaal van de vierschaar der inquisitie zich bezig met het tegen haar opmaken van de arte van beschuldiging van heiligschenniseene misdaad die de doodstraf na zich sleepttoen de Pausvan het voorgevallene onderligt verboden heeft de zaak verder te vervolgen zeggendehet is een jeugdig vrouwtje niet ineer dan een kindlaat ons haar vergiffenis schenken zij wist niet wat zij deed.(?)" Zij heeft zich evenwel schriftelijk moeten verbinden, Ro- me binnen de vier-en-twintig uren te zullen verlaten en er nimmer weder te zullen komen. DUITSCHLAND. REGENSBURG 6 Mei. Z. K. II. de Aartshertog Karei en zijn doorluchtige zoon Aartshertog Friedrich hebben op hunne terimreize naar Weenen deze stad met een bezoek O yereerden ook de Walhalla bezocht. Toen de grijze Aartshertog de poorten van dezen aan den Duilschen roert; ge wijden tempel binnen trad verhief zich onder het ge schal der bazuinen een zangkoor, hetwelk des vaderlands zwuard en schild'''' welkom heette in deze halle die een maal ook zijn beeld zal bevattenhet beeld van hem y die den nooit verwonnenen bedwongen den toooerban des schriks opgelost, Oostenrijks schoonste zege behaald die een bliksemstraal in stormend weder Duitschland tweemalen bevrijd had." Men zag hoe diep in de ziel de edele vorst we'rd aangegrepen door dezen van koning Lodewijk zeil tot hem gerigten feestgroetde zinrijke toe speling op het pinksterfeest van Aspern (21 en 22 Mei 1809) toen Aartshertog Karei zijne armee met de woorden der gedenkwaardige dagorde (6 April) aanvoerde gij gaat. tot eenen regtvaardigen strijdanders stond ik niet aan uwe spits." De regerings-president Frhr. v. Zu-Rhein had den Aartshertog en zijnen dapperen zoon aan den in gang der Walhalla ontvangen. De hof kapelmeester Stuntz bestuurde den koorzang. Heden hebben de edele gasten hunne reis naar Weenen voortgezet. AUGSBURG. De Allcj. Zeil. van deze stad bcrigtdat in Syrië een gansche gemeente van niet vereenigde Grie ken en wel over de houderd familien op eens tot het prolestantismus is overgegaanwaaruit blijkt hoe groot de ijver en de werkzaamheid der N. Amerikaausclic zendelingen is om proselijten te maken. Verder deelt dit blad ons mede dat het voornemen van eene pruisische familie Ne r bestaande uit vader, moe der en dochter, om tot den Islam over te gaan, te Kon- stnntinopel een groot opzien baart. De dochter was reeds te Berlijn op een jongen Turkschen officier Mehemed Ef- fendi) die zich aldaar bevond tot zijne vorming in het krijgswezenverliefd geworden en volgde hembij zijnu terugroeping, tot Konstantinopelvergezeld van hare zwakke ouders die nu met haar hun geloof willen afzweren op dat niet de geliefde dochter, wanneer zij de vrouw, of eene der vrouwen des jongen Turks wordtvoor immer van hen gescheiden worde. Het schijnt intusschen dat de Heer Le Co<j ijverig in de weer is dit schandaal te verhinderen; ten minste heeft hij over dit geval reeds met Rifaat Pacha onderhandelingen aangeknooptdie evenwelzoo het heet nog tot geene bevredigende uitkomsten geleid hebben. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 18 Mei. Zoo wij wel onderrigt zijn zijn bij koninklijk besluit de volgende benoemingen gedaantot Directeur van 's Rijks Marine te Amsterdam de kapitein ter zee S. R. Franck tot Equipagiemeester aldaarde kapt. luit. Bolken en tot Havenmeester alhier de kapt. luit. L. de Koning. -De inschrijvingen voor den eeredegen ten behoeve van Dupetit-Thouars beloopen ongeveer 23,000 fr. De Cha rivari noemt dezelve 40,000 souflets voor het spel van Gui- zottegen 50 Centimes het stuk. De Nederlandsche mi nister komt er beter af. De Arnh. Courant had er ZExc. niet minder toegedacht, maar de uilkomst heeft ƒ100 en twee kapoenen opgeleverd die de geëerde redactie aan den bedoelden persoon niet gegund maar zelve opgegeten heeft.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2