BURGERLIJKE STAND. Gehuwd L. AYale en 1'. van Zijl. Bevallen G. Buijs geb. Duinker d. A. H. van Boek geb. Goes z. G. T. Veen geb. 'Schelliuger z. G. J. Yest geb. Meijst z. F. Kroo- nenburg geb. Dalmeier d. S. A. van der Sterr geb. 1'osener d. M. Beddortf geb. Klooster d. Overleden L. Fokkens 9 ni. II. Dirks 25 j. J. M. Goedhart, 55 j. II. Pronk 6 j. UITTREKSEL UIT DE S®HE^P$TXIDIlT©:BaT. vau de atgeloopene week. 15 Mei, binnengek. de Weerdt Christophorus ColumbusBanjoewan- gie Flik LeverpoolSchlosman Libau AVesters Erich Heikema Bardtels Hagedoorn en Veen, alle 6 van Dantzig Raust van Sandefiord, gisteren nog Vos vau Koningsbergen en uitgezeild de Ilormaeesea naar Bilbao de wind n. 16 Mei, binnengek. Wilson Concennatie Canton Giersoe, Oudsoen; Paust, Drammen en Veidkuijs van Dundee, niets uitgezeild, de wind n. w. tot n. n. o. 17 Mei binnengek. SmitBordeaux "WilliamsSunderland en Nap terug uit Zee en uitgezeild Tliem Osterrisoer Ilolst Ilolmstrand en Nap naar Noorwegen de wind n. n. o. (öcweuijbc öcutgtcn. In het Handelsblad staat eene annonce van tafelkleeden tafellakenszakdoekenonderrokkenservertten enz. tot motto hebbende Overzietdit nooit gehoorde toonder niet Het nieuwe spaansche ministerie zal zich van alle financieele knoeijerijen onthouden. De heeren Rothschild hebben de 150,000 llor. terug genomen, welke zij vroeger tot het bouwen van eene synagoge hadden gegeven. Drie jonge dameseen paard en wagentje hebben bij Zuijlen in het water gelegen twee boeren en een geneeskundige heb ben dezelve gered. Te Kolhorn is alles rustig. Spanje voedt 700 generaals, 's Gravenhage krijgt 880 gazlichten. De gepluimde Blanussen hebben de Haagsche kermis luister bij gezet. Te Munchen zijn de inenschen door eene bierbelas ting oproerig geworden. Het Munstersche hof is aanmerke lijk verbeterd en vergroot. Don Carlos heeft eene procla matie aan zijne aanhangers gerigtom het zwaard in de schede te steken. De Etna heeft gedonderd in Italië zijn de gemoederen ontevreden de Nederlandsche stoomboot heeft den 7 Mei te Koblentz 192 Engelsche jagthonden aangebragt. De koning der Franschen heeft van zijne reis naar Engeland afgezien. Te Keulen is een heler van geslolene goederen in zijne betrekking geschorst. Maria Christina heeft oneenigheid gekregen met Narvaez. Het huis der lords zoekt middelen om Ierland te verbeteren. Te Amsterdam zijn drie badplaatsen opgerigt. INGEZONOEN STUKKE V. HET TEGENWOORDIGE «OGENBLIK. "Waren do jongst verloopene maanden alleibelangerijkst in de geschiedenis van Nederland omdat door het wijs en goed bestuur van het Opperwezen het vaderland voor woelingen en gevaarlijke schokken bewaard bleef, omdat de vrijwillige vol- teekening der 3 pCt. leening op eene gel ij d el ij k e wijze de be staande tekorten aangevuld en 's lands credielgeschraagd lieefl. Niet minder gewigtig zijn de lijden die wij thans beleven daar vau dezelve de gausche toekomst van Nederland afhangt; want nu zal het groole vraagpunt moeten worden beslist of en hoe de huishouding van den staat voor het vervolg zal worden ingerigt welke wijzigingen de grondwet ondergaan zal. Na de worsteling Uisschen den minister van Finanlien en de vertegenwoordiging welke spoedig uit die vergaderzaal nepiklank gevonden heeft bij de gausche natie, alle gemoede ren in beweging gezet en van eene bloote geldvraag een staalkundig geding heeft gemaakt, dal in het gausche wezen van staat ingrijpt, schijnt de publieke geest, die zoo luide haar nuttig aanzijn verkondigd heeft, weder lo zijn ingeslapen even als ware alles nu afgedaan en alle bekommering over den gang der zaken geweken. Zelfs de dagbladen verdedigen eer der de vijandige houding die zij in het belang der hervor ming van den slaat tegenover de regering hebben aangenomen, dan dat zij eenstemmig zicli zouden laten hooien opdat door hunne te zauen werking en overeenstemming de natie zoude worden aangezet om op verbetering en verandering in eenen groudwetligen vorm aan te dringen. Van waar die verflaauwing en verslapping? is het moede loosheid omdat men ziet dat de regering de waarschuwingen en den weJgemeendeu raad haar gegeven in den wind schijnt te slaan. Is liet uitputting van krachten door den gevoelden strijd of is het slechts in schijn dat de publieke opinie in gesluimerd is en maakt zij zich mogelijk gereed om met alle kracht te voorschijn te treden? dit is eene zeer gewigligo vraag, want van de beantwoording van dezelve, welke de toe komst alleen ons geven kan hangt het toekomend geluk van het vaderland af. Welke schoonc beelden hadden vvy ons niet voorgespiegeld toen wij vernamen dat de 3 pCts. leening was volgettekend. Wij meenden, dal de Koning, dankbaar voor de opolferiug welke de natie zich in het belang van het vaderland li eelt ge troost bij de aankondiging vau deze zoo heugelijke gebeur tenis, al ware het slechts in de verte, zoude hebben geziuspeelt op eeue verandering in het huishouden van den staat, om die zelfde natie te waarborgen dat hare opoffering niet vruchtc- teloos zoude zijn. Wij vertrouwden, dat de Kamer terstond bijeen zoude zijn geroepen dat men aan de vertegenwoordigers kennis vau liet gebeurde zoude hebben gegeven en dat het gouvernement meer openlijk zoude hebben verklaard dat de grondwet eene wijziging zoude ondeigaan, in overeenstemming met de be hoefte der natie. Met regt mogten wij verwachten dat de minister van Finantieu eene wet lot coniersie van schuld zou de hebben voorgedragen en op eene eenvoudige openlij i<e wijze zonder zich met de beurs in te latenhebben getracht do renleulast van den slaat te vermindereu. IJdele hoop teleur gestelde verwachting is tot nu toe do belooning vau de Nederlandsche natie geweest ik zeg beloo ning omdat onder al liet dwaze gepraat waarmede men de handelingen van het gouvernement hoort verdedigen ook dit is dat het beneden de waardigheid der natie zijn zoude in dien de Koning verandering in de grondwet had toegezegd als wedergescJienk voor het opbrengen der 117 millioeiicn. Zoo hoorde men bij de beraadslagingen der Tweede Kamer van de Staten Generaal over dit onderwerp zeggen dat het niet edelmoedig zijn zoude aan de regering bij geldsgebrek wijzigingen in de grondwet af te persen. Door zulk eene dwaze generositeit aan de eene zijde eu door de vrees om de natie te beleedigeu aan de andere zijde blijft zij derhalve verstoken van nuttige wijzigingen in hare grondwet. Ongelukkig diep ongelukkig voorwaar als men met schijnbaar edele ridderlijke gtwoelens schermtom geheel tegenstrijdige bedoelingen te bewinpelen; en men te weinig veerkracht bezit om voor de waarheid openlijk uit te komen. Alles lost zich hierin op. Is de grondwet bevonden doeltreffend te zijn heeft zij de welvaart en het geluk der natie bevorderd zoo ja dan moet de regering durven zeggen dat die grondwet uitmuntend is en niet zal worden gewijzigd dan is bet piigt voor den Koning voor zijne ministers voor alle hooge staatsambtenaren om liever alle gezag alle beheer op te geven dan in eenige wijziging of verandering toe te stemmen. Maar is die grondwet zoo als wij geioovcn slechts te be schouwen als eene proefneming als eene overgang tot eene nieuwere en betere regeling van zaken dan mag ook deze waarheid niet worden verzwegen dan moeten geene schoonschijnende redenen belettendat men zoo spoedig mogelijk de handen aan 't werk sla om iets beters daarvoor in de plaats te stellen. Laat men tceh de geschiedenis raadple gen en nagaan, hoe in de middeleeuwen de burgeilijke viijheid is ont staan. Maren de inwoners der steden toen ook huiverachtig en lieten zij zich door grootmoedigheid terughouden om van het geldsgebrek hij vorsten en edelen meest al ten gevolge der kiuistogtcn ontstaan gebruik

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3