u-me gedeserteerde sergeant is thans de rijke generaal Aoi- xabile gewordenwiens naam (als tot Rundjit Singh's generaals behoord hebbende) men in Europa zoo menigwerf hoorde noemen. In dit oogenblik bevindt hij zich in het dorp zijner geboorte omringd door een twintigtal neven deels nog geheeldeels ten halve boeren die met opge- spalkten mond de vertellingen van den oom aanhooren welke hij hen voordraagt in eene spraak die aan het hou wen van den toren van Babel herinnertvermits Aoitabile noch in Perzië noch in Xudië gelegenheid gehad heeft zijne moedertaal te beoefenen. F R A N K R IJ K. Een brief, dien wij uit Tanger ontvangen, kondigt aan, dat de keizer van Marocco den heiligen oorlog legen de Franschen heeft gepredikt. Het voorwendsel is geloof aan eene F'ransche tusschenkomst in het geschil tusschen Marocco en Spanje. Be keizer rekentzoo men zegtvooral op de oorlogstoebereidselendie Abd-el-Kader sedert eenige maan den te midden der volksstammen welke de grenzen van Algeria bewonen maakt. Ook beweert men dat een zoon des keizers zich met aanzienlijke strijdkrachten bij den Emir heeft gevoegd. De consul van Engeland zou aan deze stap pen niet vreemd zijn. Van eenen anderen kant melden door ons ontvangene brieven uit Algeria dat de luitenant-generaal de Latnori- cière een regement van de divisie van Orleansville heeft afgezonderd, om de divisie van Tlemcen te versterken. Deze laatste was reeds zeer talrijk en had vroeger aanzienlijke versterkingen uit de bezettingen van Oran Mostaganem en Mascara tot zich gelrokken." Een ander blad deelt omtrent deze zaak het volgende mede Het is een vraagstuk van grensbepalingdat Ma rocco in het harnas heeft gejaagd. De keizer beweert, dat zijn grondgebied zich tot den linker oever der rivier Tafna uitstrekt. Dit heeft hij door een zendeling aan den generaal Bedeau laten te kennen geven. Deze heeft geantwoord dat hij zulke aanmatigingen niet kon toestemmen en het is dit antwoordhetwelk de bewegingen van Maroccaansclie troepen ten gevolge heeft gehad. De keizer schijnt werke lijk besloten te hebben ons den oorlog aan te doen. Dien ten gevolge vereenigden zich al de troepen van de divisie van Oran aan de grenzenwaar zich reeds de genenaals de Lamoricière en Bedeau bevonden. Zij zullen aan de Maroccanen het hoofd bieden zoo dezen het mogten wagen een inval op ons grondgebied te doen. Te Toulon twijfelt men er niet aan, dat onze regering, zoodra zij van deze tijdingen is onderl igteene geduchte zeemagt naar de kusten van Marocco zenden zal. Het is toch niet te ontkennen, dat de zaken aan die zijde een ernstigen keer nemen." BINNENLAND. HELDER en NIEEWED1EP 8 Junij. Hooge ijver voor de godsdienst, of zoo als anderen het zouden noemen godsdiensthaat heeft den Heiligen Yadcr te Rome den bliksem doen afslingeren cn te Philadelphia bloed doen regenen het een hoort bij het ander. De Augb. AH. Zeit. deelt den rondgaanden brief mede waarin de paus alle kerkvoogden beveelt de verspreiding en lezing van Gods woord dat door de bijbelgenootschappen wordt mede gedeeld legen te gaan. De LutheranenCalvinisten en Jansenisten worden als naar gewoonte heftige beschuldigin gen voorgeworpen dat zij of den bijbel verspreiden of al gemeen gelezen willen hebben. Misschien zullen de leden van het bijbelgenootschap met eenige verwondering vernemen dat de bijbels die zij in Roomschgezinde landen versprei den vervalscht zijn, daar geene andere dan kerkelijk goed gekeurde bijbels worden uitgedeeld. Gelijke vloek treft hen, die in Italië de geschiedenis der hervorming bekend maken. In Philadelphia is het tusschen Protestanten en Pioom- schen tot dadelijkheden gekomen die ieder betreuren zal maar die wel eens meer konden herhaald worden als de prikkel tot onderlinge verbittering wordt aangescherpt. Wij begrijpen niethoe menschen die de zon over aller akkers zien schijnen en die gelukkig zijn als zij malkanders reg- ten eerbiedigen en elkander verdragen om kerkelijke ge schillen of om hoog geplaatste kerkelijke personenelkan der kunnen haten en vervolgen. Mogt ons vaderland van die plaag verschoond blijven. Roomsch en onroomsch wone hier vreedzaam naast malkander en niemand late zich op zetten door wien dan ook om ter zake van de godsdienst den medeburger te haten en te verachten. De Vlissingsche Courant van 31 Mei houdt eene oproeping aan de onafhankelijke dagbladen in ons Vader land om de inwoners aan te sporen tot bijeenbrenging van geldenom daaruit te vergoeden de schaden welke door dagbladschrijvers worden geleden ten gevolge van regterlij- ke vervolgingen ter zake der door hun medegedeelde po- ltiteke denkbeelden. De kolonel van het 21ste regiment Engelsche troepen in Indië heeft het proces-verbaal naar Londen overgezonden van twee declaratiën door het hof van gereglelijk onder zoek in Indië ontvangen betreffende eenen moord welke voor negen jaren door een' soldaat van het regiment in En geland is gepleegd. De hoofdzakelijke inhoud is deze JVilliam Townsfuselier bij het 21ste regiment, scheen sedert lang in eenen hoogst melancholieken toestand te ver- keeren. Op zekeren dag terwijl hij zich op wacht bevond deelde hij zijne wroeging aan eenen zijner kameraden mede, ofschoon hij de oorzaak voor dezen nog verzweeg. Zijn toestand werd ergerzoo zelfsdat hij eenen haat aan het leven kreeg. Hij besloot daarom tot een' zelfmoord of tot eene misdaadhij wilde namelijk eenen zijner officieren vermoordenopdat hij alzoo eene straf mogt ondergaan welke hij reeds voor lang had verdiend. Zijn kameraad beproefde te vergeefs zijne wanhoop te verminderentoen drie andere soldaten hem naderden en er bij hem ernstig op aandrongendat hij de redenen zijner wroeging zou openbaren. JVilliam verhaalde daarop in vertrouwen dat hij negen jaren geleden het bosch van Hinslesham in En geland als strooper doorliepen in hetzelve eenen bosch wachter had doodgeschoten dat een ander in zijne plaats gearresteerd en opgehangen was terwijl hij JVilliam de laagheid en barhaarschheid had gehad bij do executie te-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2