omdat de volksvertegenwoordigers de noodige keunis niet kun nen liehben noch verkrijgen van de Oost- of West-Indische zaken maar daarvoor behoort ten minste te worden gezorgd dat de zuivere opbrengst van die bezittingen na aftrek alleen van de uitgaven welke deze bezittingen veroorzaken geheel als bate voor de schatkist verstrekke. Dat daaruit builen we ten der vertegenwoordigers geene uitgaven van den slaat ge schieden kunnen. Dat de minister van koloniën door hel altereren der munt door het uilgeven van papieren geld of door de noodige remises te laten achterwege blijven niet schulden lade op onze overzeesche bezittingen, welke eindelijk ten laste van het moederland komen. Dit is van des te meer belang omdat de regering en de vertegenwoordiging bij de voorgestelde belasting op de bezittingen iiet onzalig principe schijnen te hebben aangenomen; dat do bezittingen der ingeze tenen geliypotlieceerd zijn voor de schulden van den staat. Is een geheel willekeurig bestuur nadcelig en gevaarlijk voor het moederland het is zulks niet minder voor de overzeesche bezittingen en evenwel oefent de gouverneur-generaal van IVederlandsch-Indieu een geheel onbeperkt gezag uitalleen door een ei en onbepaald en willekeurig gezag van den minis ter van koloniën uit naam van den Koning uitgeoefend in sommige gevallen omschreven. Nederlaudsch welzijn en voort durend bestaan hangt grootendeels af van die Oost-Indische bezittingen en nu kunnen verkeerde begrippen of strafwaar dige handelingen van dien eeueu persoon den gouverneur- generaal of van den minister de overzeesche bezittingen geheel Ie gronde doen gaan, en zonder eenig mogelijk herstel bederven. Dit gevaar dat Nederland kan bedreigen moet worden afge wend. De raad van Nederlandsch-Iudieu moet bij de nieuwe grondwet weder worden hersteld in derzelver vroegere ver houding tot den gouverneur-generaal. Eengedeelle van dit onbe perkt gezag moet bij de raden van Indien berusten even als vroeger. Terwijl de grondwet tevens kan bepalendat de Ko ning het regt heeft, 0111 die magt lijdelijk te doen ophouden, en aan ceneu commissaris-generaal speciaal door hem gezonden kan worden opgedragen, liet budget voor de koloniën door bet Indisch bestuur opgemaakt en door den minister gewijzigd behoort aan de kamer der vertegenwoordigers te worden toe gezonden maar tevens aan ecne rekenkamer in Indien die even als dc rekenkamer in liet mocderlaud zorgen moet dat de Oost-Jndischo geldmiddelen volgens dit budget worden be heerd die in verband behoort te worden gesteld met de re kenkamcr in Nederland opdat van het zuiver overschot der Oost-Indische baten geen misbruik kan worden gemaakt. De aard van eene represeulative staatsinrigting is controle op de handelingen van bet bestuur welnu eeue zoo nuttige controle op de geldmiddelen van de overzeesche bezittingen (de geschiedenis der laatste jaren heeft dit geteerd mag bij de nieuwe grondwet niet ontbrcKcu eene controle die de handelingen van hel bestuur niet belemmeren noch de voor- reglen van de kroon aantasten kan. Ziedaar de veranderingen die wij voor het welzijn van Ne derland noodzakelijk achten cu waardoor wij vertrouwen, dat ons vaderland bevrijd zoude blijven van het ongeluk eu de nadeeleu, welke <ie grondwet, waaronder wij tot nu leven, hebben opgeleverd. Sets over de stnaU Kan den- Meer IISililiSS'iViËït. De misdaad tegen den heer van Heldcwicr te Turin gepleegd en die in zeker opzigt gelijk staat met de nachtelijke ontvoering van zekere dame voor eenige jaren te JTedemblik gepleegd heeft ongetwijfeld alle welden- kenden zoowel Boomschgeziuden als 1'rotestanten met afgrijzen vervuid. Men moge het in den vader ouvoorziglig noemen dat hij zijne dochter die hare godsdienstige overtuiging aan eenen minnenhandel wilde prijs geven niet wist te behoeden, dat zij aan dien zelfden afgod hare kin derlijke gehoorzaamheid en den eerbied voor hareD vader opofferde; maar schandelijk is liet buiten twijfel dat een kerkvoogd zich niet ontziet om, met verkraehting van vader- en volkenregteen uitgestelden minne handel onder den dekmantel des geloofs in de hand te werken. Wij betreuren die vijandelijke botsing tusschen christenen die tegen het al- ofii ingrijpend ongeloof de handen broederlijk moesten ineen slaan. De Paus van Rome heeft openbaar zich tegen liet ingrijpen der Protestanten verklaardals of de Roomschgezinden niet langer Roomsch zullen blijven, als zij de door het Rijbelgenootschap verspreide bijbels zullen lezen. De Protestanten klagen over verdrukkingsmaaden over kinderdicverij. liet laatste heeft menig ouder en nu weder den heer van lleldcwier be droefd en gegriefd. Niemand die eenigen eerbied voor de regten van een ander beeft, die slechts eenigzins op verdraagzaamheid prijs stelt, zal de roof van jongejufvrouw Heldtvuitr eenen triomf van de Rooinsche op de Protestantsche kerk noemen. Immers als de logen de waarheid verdonkert de diefstal den eerlijken man verarmtzal men den leuge naar en den diei de kroon der overwinning niet toewerpen. En die eenen vader zijnen dochter ontsteeltwat is hij die den diefstal eene heilige zaak des geloofs noemtspreekt hij waarheid of logen BPITEHLAHDSCHE BERIGTEH. F R A N K R IJ K. In den Courrier Charaniois leest men het volgende J.l. Zaturdag avond, den 22 Junij, is het dorp Lapraue, gemeente van Varsgetuige geweest van eene vreesselijke gruweldaad. Zie hier daarvan de bijzonderheden Sedert nagenoeg een jaar had de heer N.zijne dochter de vaderlijke woning zien verlatenom in oneerbare ge meenschap te gaan leven met een jongman uit den omtrek. De maatschappelijke stand des vaders had hem zich eene betere verhindlenis voor zijn kind doen voorstellen; ook kostte hem blijkbaar het ergerlijke gedrag zijner dochter veel smart en verdriet. Hij had menige poging aangewendom haar onder het vaderlijk huisdak te doen terug keeren. Het jonge meisjevan een zwak gestelwerd ziek en onge twijfeld haar einde nabij geloovende vermaakte zij aan ha ren minnaar de goederen die haar van hare moeder aan kwamen. Toen liet de vader zijnen geheelen toorn uilbarsten toen zwoer hij den verschrikkelijksten eed niet slechts op den verleider, maar ook op diens geslacht en op de getuigen die de akte oudeiTcekcnd hadden, zijne wraak te zullen koelen. Hoor dit vreesselijk opzet gedreven lokte hij onder een ijdel voorwendsel den minnaar zijner dochter op straaten schoot hem een' pistoolkogel in de horstin de rigting van het hart. De kogel stuitte gelukkig af tegen een 5 francs- stuk hetwelk de jongelingdie echter ter aarde stortte in den zak van zijn vest had. De moeder van laatstgemelden snelt ter zijner hulp toe N.legt haar door een tweede pistoolschot neer. Deze beide misdaden zijn hem niet genoeg ter wraak hij ijlt naar een' der getuigen henendie op dat oogeiiblik ziek te bed lagen een geweer van den schoorsteen nemendevraagt hij hemof het geladen is. De zieke antwoord ja. Daarop legt N.op hem aan, bijna met den loop tegen de horst en geeft vuur.Door een ongehoord geluk schramt de kogel slechts langs de horst van den zieken af, en dringt den muur in. Hetzij een straal van rede hij hem terug keerde hetzij hij behoefte gevoeldezijne woede tegen zich zclven te keeren, N.keerde ten zijnent terug, en schoot zich door het hoofd. De personen, die hem vervolgden|, vonden slechts zijn lijk. Een brief uit Akarao in Nieuw-Zeeland van den 28 Januarij 11. geeft liet volgende berigt van het rampzalig lot van dertig Engelschendie aldaar in handen der men- schen-eters vervallen zijn. Op het ontvangen van dezen mijnen brief, zal het u waarschijnlijk reeds bekend zijn dat de Mahouriseen der

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2