kermis is kort de winter duurt lang. De verkwisting geeft als 't veel is maar half genot het gebrek laat zich van alle kanten voelen. Verkwisting jaagt liet geluk ter deur uil, ge brek drijft liet ongeluk ter deur en venster in. Eeide wil de Spaarbank verhoeden want haar doel is bevordering van algemeene welvaart en wering van armoededoor middel ■van spaarzaamheid. Voor u is de Spaarbank opgei igt huis vaders die van een matig dagloon dikwerf een talrijk gezin hebt te onderhouden. Wekelijks een spaarspenuiug afgezon derd en gij licht tegen den winter of bij tegenspoed eeii appellje voor den dorst. Maar hoe en van waar die spaar penning? Ik wil het u wel zeggen, als gij het mij niet kwa lijk neemt; gij drinkt voor een dubbeltje genevcr op een dag. (en hoevelcu gebruiken nog meer!) dit is te veel; het is 06 gulden 50 cents in hel jaar. Neem er slechts de helft vanaf, en gij spaart over de 18 gulden; gij kunt wekelijks zeven stuivers in de Spaarbank leggen die gij 1111 wegwerpt. Menig een klaagt dal hij geen vleesch op tafel heeft die het matig genieten koude, als hij het borrelglas niet voor een vleesch- schotel en den kroeghouder niet voor een slager aanzag en liu spreek ik er nog niet van of moeder de vrouw niet het een en ander kou nalaten, dat ongemerkt de uitgave vermeer dert en het sparen niet omdat het een slechte tijd is maar omdat uien zoo veel onnoodigs noodig heeftonmogelijk maakt. God de heer die eene groo'e spaarkas voor zijne kinderen achter de hand heeft, bevredigt wel alle onze behoeften, maat niet onze grillige wenschen en omdat de laatsteu onvervuld blijven voegen wij er nog eene dwaasheid bij die slecht bovendien is, eu klagen den tijd en God aan. Zie dal bord aan den Kanaal is een miuzamcn wenk het wijst u op de toekomst het lokt u uit er voor Ie zorgen met de middelen die gij reeds in de handen hebt. Neemt den vriendclijken raad aan en gij zult er u wel bij bevinden. Het heeft nog nooit iemand gespeten een goede daad gedaan te hebben. God helpt die zich zelve helpen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. FRANKRIJK, PARIJS, 12 Julij. Te Mamers (departement van de Sar- the), zoo meldt het dagblad la Démocratiepacijique, heeft de notaris en maire dier plaats Tisson de vlugt genomen. Des anderen daags werden geregtelijk de kredileuren opge roepen. De bekend geworden schulden beloopen 1,200,000 francs het actief bedraagt nog geene 200,000 frs. Slechts moegelijk zal men zich een denkbeeld kunnen vormen van de tallooze schriftvervalschingen, bedriegerijen en misbruiken van vertrouwen, aan welke deze ellendeling zich heeft schul dig gemaakt, die gedurende 16 jaren het ambt van notaris en 7 jaren den post van maire heeft bekleed. Het getal der vervalschte officiële documenten bedraagt meer dan 150, dat der vervalschte partikuliere geschriften meer dan 200. Eene groote menigte huisgezinnen is door hem geheel ten verderve gebragt. Eene bejaarde vrouw, die voor 5000 frs. haar geheel vermogen in dit bankroet betrokken was is van schrik en kommer gestorven. Een ander persoon, wien insgelijks zijn geheel vermogen verloren gingheeft zich verhangen. De zaak zelve levert een verward labyrinth op. Tisson heeft in zijne ambtelijke stukken personen laten op treden, die reeds lang overleden waren; schuldbekentenissen over aanzienlijke geldsommen heeft hij ten voordeele van anderen vernietigd die daarvan niet het minste vermoeden hadden. Daarbij komt nu nogdat verscheidene eerlooze lioden de verwarringdie in de ambtelijke en andere pa pieren van den bedrieger heerschtzich te nutte maken deels aangegane verbindlenissen thans verloochenende deels schuldvorderingen doende geldenop welke zij geen regt hebben. Het openbaar krediet is in Mamers geheel vernie tigd afgezien van de andere faillissementen die ten ge volge van Tissons schandelijk bankroet, nog zullen onlstaan. BE'lgie. BRUSSEL 12 Julij. Een onzer dagbladen deelt als tij ding uit 's Gravenhage mede dat mw. de gravin van Nas sau geboren d'Oultremontweduwe van wijlen Koning fVillem 1 op het punt zoude staan van een tweede hu welijk aan te gaan met den generaal van Omphalvoor malig aide-de-camp des Konings. Hadde zij het 4 jaar vroe ger gedaan 1 13 Julij. Te Geel heeft een verschrikkelijk voorval plaats gehad. De burgemeester dier stad de heer Lebon begaf zich van het stadshuis naar zijne woningtoen hij door eenen krankzinnige aangevallen werd en tweeëniwintig messteken ontving. Toen men hulp kwam biedenvond men nog slechts een lijk. Men zegt, dat deze krankzinnige, welke een geneesheer schijnt te zijntot dien moord is aangezet door wraak omdat deze burgemeester hem belet had zich met den verkoop van geneesmiddelen te belasten. De justitie doet onderzoek doch de opsluiting des daders in een gekkenhuis kan het eenige zijn waartoe dit onder zoek zal leiden. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 20 Julij. Uit Enschede schrijft men Reeds vroeg in don morgen van den 24 Junij jl. verspreidde zich alhier het gerucht dat de landbouwer Lucas Scholtenop Hofstede in de aan deze stede palende Eschmarke der gemeente Lonneker, een man in de volle kracht van den mannelijken leeftijd plotseling was komen te overlijden en wel zeer vermoede lijk aan de gevolgen van des avonds te voren ontvangen zware slagen en verwondingenbij het huiswaarts lteeren van eene soort van kermisgehouden wordende in eene herbergeven in Pruisseu gelegen bij welke gelegenheid een bevorens door jeneversmokkelaars en munsterlieden ont worpen planom de zoogenaamde Esch-boeren eens een duchtig pak te geven moet tot rijpheid gekomen en uil- gevoerd zijn daar onderscheidene landlieden slagen hebben ontvangen en een derzelve erg is mishandeld. De Heer Burgemeester der gemeente Lonneker begaf zich vergezeld van den Heer Med. Docter J. Kostersdadelijk en met spoed naar de woonplaats van den overledene en werd als- toen op het lijk een voorloopig onderzoek ingesteld hetwelk de zwaarste vermoedens deed ontstaan. Op eene snelle in formatie naar de daders van dit wanbedrijf, volgde onver wijld het besluit van gezegden Burgemeester om zich van twee der meest verdachtendie niet ver van de Glanerburg woonachtig en hem wel bekend waren dadelijk en onver wacht meester te makenwelk voornemen koen on welbe raden werd ten uitvoer gebragt. Bij dit onverwachte voorval over geene genoegzame politie-bcdienden kunnende beschik ken om de vereischte punten te doen bezetten en gadeslaan, verzocht Z. E. A. de adsistentie van eenige daar aanwezige ingezetenen der gemeentewelke met loffelijke bereidvaar-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2