SGSHBBPSTIJDaJO'Eir. djgheid en activiteit verleend werden die zicli naar het hun aangewezen terrein begaven. Alstoen begaf zich de Burgemeester alleen en onverzeld ten einde geen opzien te verwekken in een open wagen om het veld te recognosce- renen al spoedig ontdekte hij eenen der beschuldigden die zich in gezelschap van twee vrouwen stadwaarts begaf denzelven achterop rijdende en genaderd zijndeverzocht liy hem het paard even vast te houden steeg uitarres teerde hem dadelijk en dwong hem gewapenderhand in den wagen te stijgen en nevens zich plaats te nemen. Bijna op hetzelfde oogenblik ontdekte men den anderen en wel den zwaarst beschuldigde die mede de rigting naar de stad nam. De omstandigheid werkte gunstig mededat zij beide geheel onkundig waren van den gevolgden dood des landbouwers Scholten zonder hetwelk zij zich niet iu de stad gewaagd zouden hebben en dat zij zich nu derwaars begaven om de kerkdienst op St. Jan bij te wonen. Inmiddels waren de de uitgezoudene ingezetenen op hunnen post en hadden van den Burgemeester nadere aanwijzing ontvangen. De be schuldigde bij zijne nadering aangehouden zijndewaagde eene poging om te ontvlugtendoch werd door een' der landlieden, genaamd Willem ten Kate met kracht gegre pen en werden de beide gearresteerden alstoen gekneveld opgebragt en zy n dezelve dien eigen dag naar Almelo opgezonden. Reeds den volgenden voormiddag kwam de E. A. Heer officier van justitie met eene commissie uit de Arrondisse- menls-Regtbank en de noodige heelkundigen het gebeurde opnemen en had er eene geregtelijke lijkschouwing plaats welker resultatennaar men verneemthet klaar bewijs hebben opgeleverddat de overledene eenen geweldigen dood is gestorven. De slagenwelke eene doodelijke uit werking hebben ten gevolge gehad waren loegebragt met eene ijzeren tanglot het laatste oogenblik gebruikt dooi den tweeden gearresteerde en die hij lot dat einde uit de bewuste herberg had medegenomen. Deze persoon is reeds eenmaalwegens zware mishandeling geapprehendeerd ge weest doch toen bij gebrek aan genoegzaam bewijsont slagen. Twee andere medepligtige aan dit feit zijn nog voortvlugtig over de grenzen en uit dien hoofde moeijelijk te bereiken." De Staten van Zuid-Holland zijn in hunne zitting van hedenovergegaan tot de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaalin de plaats van den heer A. van Rijckevorseldie voor zijne verkiezing heeft bedankt. De Stalen hebben den heer J. F. Hojjmann van Rotterdam lot lid der Kamer benoemd. GRONINGEN16 Julij. Op den l'iden dezer maakte de dood zeer onverwacht een einde aan het werkzaam en nuttig leven van den heer mr. Tjalling Petrus Tresling lid van de Tweede Kamer der Staten Generaaldoctor in de heide rcjjten en in de letteren, en advokaat bij het provinciaal geregtshof alhier. In de kracht zijns levens naauwelijks 35 jaren oud werd hij door een hevige onge steldheid plotseling ontrukt aan zijne thans diepbedroelde echtgenoole en kinderenaan zijne hoog bejaarde moeder en verdere betrekkingen. Zijne veelvuldige vrienden en kennissen die zijne waarde op prijs wisten te stellen be treuren zijn afsterven als dat van een' verdienstelijken burger in den staatdieby het vertrouwenhetwelk hij als raadgever en pleitbezorger genootgedurende zijn kortston dig leven reeds veel ten algemeenen nutte gedaan heeften van wiens meer dan gewone bekwaamheidgroote werk zaamheid en onverdroten ijver voor alleswat goed nuttig en edel ismen zich met alle regt nog zoo veel goeds konde beloven. Onderscheidene door hem uitgegevene geschriften getuigen van zijne buitengewone letterkundige verdiensten vooral in het vak van geschied- en oudheidkunde waaraan hij het lidmaatschap van eenige geleerde genootschappen te danken haden die hem zekerlijk eenmaal eene waardige plaats zouden hebben aangewezen onder de geleerde mannen van onzen tijd. Wij hopen dat in een onzer tijdschriften door eene bekwame pen meer uitvoerig vermeld worde wat de wetenschappen aan Tresling hebben verloren en zullen in deze aankondiging van 's mans overlijden daarover verder niet spreken. Wij herinneren slechts onze stadgenooten wat Tresling deed tot verzachting en leniging van het lot der armen hoe hij steeds vol yvermet kracht en be kwaamheid medewerkte tot het daarstellen van nuttige en misbruik te keer gaande inriglingen hoe hij zich vooral ook verdienstelijk maaktetoen de administratie van het armenfonds der Nederduilsche hervormde gemeente aan hem was toevertrouwdhoe het armenwerkhuis (waarvan nog onlangs in het jaarlyksch verslag van gedeputeerde stalen dezer provincie gezegd werd dat hetzelve een sprekend bewijs oplevertwat menschenliefde vermagwanneer zij met overleg en beradenheid gepaard gaatzijn bestaan zijne uitbreiding en zijne bloei hoofdzakelijk aan hem ver schuldigd is; met één woord, hoe hij werkzaam was over al waar nut gestichtwaar tot heil der menschheid gear beid konden worden. Ieder' Groninger is dit bekend en hoe verschillend de oordeelvellingen ook mogen zijndie hem in zijne kortstondige en waarlijk niet benijdenswaardige staatkundige loopbaan, waarin hij slechts sedert één jaar, maar met ijver en gemoedelyk werkzaam washebben getroffen ieder Groninger zal in den vroegen dood van den heer Tresling het verlies van één zijner verdienstelijkste bereidvaardigste en gezelligste medeburgers betreuren. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd J. van der Molen en T. de Boer. Bevallen 1). Fransen geb. Fluisterz. T. Henkes gel'. Bakkerz. T. Zandveld geb. Korli', d. J. Man geb. Bleijenburg d. A. Rijkers geb. Kneppersd. E. Schraa geb. van Dalen d. T. Meijer geb. Kleijer, II. Waagn,eesler geb. Telderz. G. Yeltman z. G.Jacobs, z. Overleden G. L. Sterk 7 m. Een onbekende drenkeling. UITTREKSEL UIT DE Nieuwediep 12 Julij, biuntngek. Hakker, Smirna Gray Londen. Idiuan Jacobstad Luehman Christinestad Hooland Nerva," Andersen en Grol li beide van Koningsbergen gisteren uog Blanck van Dantzig niets uitgezeild de wind w. en w. n. w. 13 Julij binnengek. Croese Londen Schreuder HuilGjessing en Olsen beide van Nerva en de Yries vau Riga gisteren nog Visser van Huil en Eckersberg van Nerva en uitgezeild Silly Corfu Ouwehand Huil en Naatje naar Stavanger de wind w. 14 Julij, binnengek. Sraith Londen," Bosker Ilartlepool en Alten» van Nerva niets uitgezeild de wind w. hard. 17 Julij, binnengek. Langhinrichs en Ahrensbeide van Riga," YV ick- halm Lovisa; llnnsen Koningsbergen en Nielsen van Dantzig gisteren nog Dekker Florence van Havana en uitgezeild Meijer Susanna Maria

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3