een ander Fransch oorlogschip plaatsten zich insgelijks op korten afstand Tan de batterijen die tusschen Tanger en de Torre blanquilla liggen. Ten 85 ure opende het admiraal schip Suffren het vuur. Dit werd onmiddelijk door eene aJgemeene losbranding met schroot uit al de batterijenin staat om Tuur te gevenbeantwoordmaar het vuur van het Fransche smaldeel was zoo wel onderhouden en zoo juist, dat het binnen korten tijd dat der Mooren tot zwijgen bragt. Weldra zag men bijna al de batterijenvooral die van de haven en van het fort van Alcazabain puin liggen. Een derde Fransch linieschip dat tot nu toe in reserve was ge houden werd door een stoomschip op sleeptouw genomen en in eene goede stelling gebragtom de zoogenaamde re negaten-batterij nutteloos te maken, welker vuur de vooraan in de linie liggende schepen aan den boeg hinderlijk was. Dat linieschip kweet zich met eene bewonderenswaardige juistheid en het beste gevolg van zijne taak. Een ander stoomschip wierp te gelijker tijd vuurpijlen, doch dezen wer den met minder juistheid afgeschoten dan het werpgeschut der andere schepen, welker officieren buitengewone bekwaam heid en dapperheid aan den dag hebben gelegd. De overige stoomschepen hielden door hunne onophoudelijke bewegingen geheel de uitgestrekte kust in onrust en ontzag. De uitslag was het onbruikbaar maken van bijna al de batterijen der Mooren, die wel talrijk waren, doch slecht werden bediend. De Franschen hebben 25 man aan dooden en gekwetsten verlorenen eenige schade geleden aan de zijde der sche pen die het meest aan het vuur blootgesteld is geweest vooral was dit met het stoomschip Argusdat het meest nabij lag, het geval. Volgens een brief, dien men ons uit een der Spaansche schepen op de reede van Tanger schrijft, is het verlies der Mooren in de batterijen zeer aanzienlijk gnweest. De smaldeelen der andere natiën zijn in de baai van Tanger zelve werkelooze aanschouwers van het gevecht geweest. Tegen het vallen van den avond zijn de Fransche schepen naar Cadix onder zeil gegaanwaar zij den 7den zijn aangekomenten einde de bij het bombardement van Tanger geledene schade te herstellen. Iedien de Keizer geen bepaald en voldoend antwoord op Frankrijks vorderingen geeft, zal de prins van Joinville achtereenvolgende de havens van Mogadore Salé Larasch en andere punten aan de zeekust aantastenechter zonder eenige ontscheping te doenof zich van eenigen post meester te maken. Men heeft het schutgevaarte voor Tanger te CadixAlgesirasGibraltar en op andere pnnten gehoord. Wat de geschillen tusschen Spanje en Marokko betreft verneemt men niets naders. De bezettingen van Ceuta en van al de andere Spaansche plaatsen op de Afrikaansche kust zijn versterkt; doch de meerdere beschikbare magt bedraagt slechts 1000 man voetvolk en 300 ruiters, en is dus voor eenige vijandelijke beweging tegen Marokko zeer gering. RUSLAND. Uit Silezië is hier gisteren het gerucht ontvangendat de directeur van policie Dunker, die, gelijk men weet, der waarts is afgezonden, om in de instructiën der beschuldigde wevers werkzaam te zijn, door een' derzelve is doodgescho ten geworden. De heer Dunker die vele arrestatiën deed ten uitvoer leggenwas bij vele lieden bitterlijk gehaat het is daarom zeer wel mogelijkdat gemeld berigt meer dan een bloot gerucht zij ofschoon men hier te minder geloof daaraan hechtals deze ambtenaar bij zijne gevaar lijke ambtsbezighedenin zijnen werkkring en aanraking met vermetele en kwalijkgezinde lieden altijd uiterst geluk kig is geweest. De latere berigten hebben deze geruchten gelogenstrafte ENGELAND. LONDEN. De Amerikaansche Palestina is het tooneel geweest eener vreesselijke gebeurtenis. Dit vaartuig bevond zich op 15 mijlen op de Ohiotoen men ontdekte, dat uit dat gedeelte van het vaartuigalwaar zich de machine bevindteene dikke rook opsteeg. Terstond verspreide zich de schrik onder de reizigers en had er de grootste verwar ring plaats. Verscheidene personen sprongen in de sloep die met touwen achter aan het schip hing en zochten hier in een middel om zich te redden maar daar zij een der louwen doorsneden, alvorens de sloep te waterwas, werden zij allen, ten getalo van 14, in den stroom geworpen, slechts 2 werden geredterwijl het vuur oogenblikkelijk gebluscht werd en slechts weinige sporen naliet. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 24 Augustus. Uit het laatst ontvangen nommer de Gazette des Tribu- naux nemen wij het volgende over LONDEN, 14 Aug. Aanvrage tot gijzeling van den koning der fransghen. De heer Bichen-Hilton oud kolonel van de volontaires de la charte" heeft naar Lon den de wijk genomennadat hij vroeger menig verschil met de Parijsche regtbanken had gehad. Heden heeft hij zich begeven naar de regtbank van politie van Mansion-House(op het stadhuis) voorgezeten door den alderman Pirie, en heeft aldaar eene geschrevene pleit-memorie voorgelezen waarvan het voornaamste hierop nederkomt Ik ben bij het Fransche gouvernement zoowel als bij deszelfs ambassadeurs te Londen zeer goed bekendik ben het, die in 1830, op mijne kosten heb aangeworven en uit mijnen zak heb betaald de twee regimenten volontaires de la charteMeer dan iemand anders heb ik tot den val van Karei X bijgedragen, en tot de troonsbestijging door Lodewijk Philips. Ondertusschen ontkent die vorst eene schuld van eervan 6,000 pond sterlingomtrent welke hij met mij is overeengekomen en wil mij zelfs geen en kelen centime terug betalen. De alderman PirieMaar zeg mijmet een paar woorden want verlangt gij De. heer Bichen-Hilton: Het zal niet lang meer duren of de koning der Franschen komt te Londen. Ik verzoek van den lord-mayor en den achtenswaardigen alderman, die hem vertegenwoordigtde magtigingom Zijne Majesteit Lodewijk Philips te doen gevangen zetten (men lacht) als zijnde aan mij schuldig eene hoofdsom van 6,000pond sterling. De alderman PirieDe koning der Franschen zal

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3