het bombardement van Tanger gezegd wordtNa het bombardement wilden eenige officieren en soldaten der lan dingstroepen aan wal gaan, in weerwil der bevelen van den prins. De heer Hay consul van Engeland heeft zich on- middelijk naar den prins begevonom hem te verzoeken zich tegen die daad van insubordinatie te verzetten; daarop is de vloot naar Cadix onder zeil gegaan en de muiters werden in de ijzers gezet." Berigten uit Konstantinopel geven hoog op van de op gravingen in Chorsabad, alwaar de oude stad Ninivé gelegen heeft. Er zijn poorten ontdektvan welke elke aan den eenen kant door een' kolossalen stier met een menschen- hoofd en aan den anderen deor eene menschelijke figuur niet een' adelaarskop en vleugels gevormd was, beide 15 voeten hoog. Deze poorten verleenen toegang tot eene zaal van 120 voeten lengte, doch welker breedte nog onbekend is. De eenige muurwelke tot dusverre bloot is is be dekt met basreliëf, die veroveringen van vestingen, veld slagen enz. voorstellenen voorzien met opschriften. De heuvel, op welken dit paleis stond, schijnt een gedeelte van Ninivé geweest te zijnwelke stad zichnaar eene reeks dergelijke heuvels te oordeelenverbazend ver moet uitge strekt hebbenen het wordt dus mogelijkdat de profeet Jonas drio dagen in de stad kan gewandeld hebben. Het is de grootste geschiedkundige ontdekkingdie sedert lang gedaan isen men hooptdat aan de Turksche regering verlof zal gevraagd wordenom deze overblijfselen naar Frankrijk te voeren. Van het eiland Rhodes wordt dd. 6 dezer gemeld, dat den 27 Junij jl. aldaar eene gruwelijke misdaad is gepleegd. Zie hier daarvan het verhaal Een Grieksch jong en zeer schoon meisjenaauwelijks 20 jaren oud, woonde, ouderloos, bij een priester, haren oom. Tegenover het huis van dezen laatsten woonde een Grieksche monnik van Androsdie bij zijne buren verkeerde en het zoo verre gebragt had, de schoone wees te verleiden, wel ker zwangerschap spoedig van hare misstap getuigde zich onteerd geloovende werd de oude priester woedend en mis handelde zijne nicht derwijze vreeselijkdat deze genood zaakt was de vlugt te nemenom zich aan vernieuwde geweldadigheden te onttrekken. Men doet nasporingen om haar terug te vinden en twee dagen na hare verdwijning vertellen eenige jonge liedendat zij haar in den tuin van den monnik hebben gezien. Het gerucht van deze ontdek king kwam weldra den verleider van het meisje ter oore die, zegt men, den volgenden nacht gezien werd, de straat overgaande, gevolgd door eene vrouw, welker gelaatstrekken men niet had kunnen onderscheiden. Daarop werden nieuwe nasporingen in het werk gesteld die echter even vruchte loos waren als de vorigen. Eerst drie dagen later moest de ontknooping van dit drama plaats hebben. Beneden aan een in puin liggend huisaan de rivier gelegen stooten voor bijgangers met den voet tegen een lijk; het is dat der jonge schoone Griekindio dus gruwzaam een' eersten misstap had moeten boeten hare armen waren haar achter op den rug gebonden, haar was sterk digt gewrongen met den doek, dien zij op het hoofd droeg. Hare gelaatskleur was doods bleek; hare tong hangt bijna geheel buiten den mond; alles, mei één woord, duidt aan, dat de ongelukkige geworgd en haar lijk in zee geworpen is. De regering kon tegenover eene zoo gruwelijke daad geen lijdelijk aanschouwer blijven en do verdenking moest wel noodwendig het eerst vallen op dengene die na het slagtofferde voornaamste rol in het drama heeft gespeeld. De monnikverleider van het ver moorde meisje is in hechtenis genomende zwaarste ver moedens rusten op hem. Het schijntdat zijne geliefde na hare vlugt, bij hem heeft ingewoond, maar dat de boos wicht vreezende te zullen ontdekt wordende maat zijner snoodheid had volgemetendoor aan eene vrouw het leven te benemen welke hij bedienaar van het woord Gods zich niet ontzien had te ontëeren. Deze daad is afgrijselijkmaar de vloek van zoo veel kwaads als door vrouwen- en kindermoord bedreven is rust op het hoofd dergenendie in hunne onzinnigheid den ongehuwden staat eens waardigen stands hebben inge voerd en nogter beleediging der menschheidin stand houden. B E L G I E. GENT, 20 Aug. De Echo de la Dendre deelt de vol gende regelen mede waarin van de zijde eens priesters alsmede van die van den bisschop van Doornik eeno daad van onverdraagzaamheid wordt bekend gemaaktdie bijna onmogelijk schijnt Wij geven aan de openbare verachting het volgend feit prijswij vestigen op hetzelve de aandacht van al diegenen die het fanatiek gedrag onzer priesters betreuren. Men zegge dan nogdat de geestelijkheid er niet op uit isom do drukpers te beteugelen en dat zij de vrijheidin de con stitutie gewaarborgd eerbiedigt. Lezersziet hier het feiteen drukkersknecht van on zen uitgever wilde trouwenreeds was een der geboden af gekondigd toen eensklaps de pastoor te St. Martin hem liet wetendat hij hem niet kon verloven omdat hij werkte in een huiswaar een slecht daghlad uitgegeven werd. De pastoor voegde er bij dat hij om hem te trouwen eerst aan den bisschop moest schrijvenen dit gebeurde. Het antwoord liet zich niet lang wachten; de bisschop van Door nik beslootdat de kerkelijke inzegening des huwelijks geen plaats zou hebben ten zij de man de werkplaats van onzen uitgever verliet. Na eenige onderhandelingenwaarin de christelijke liefde des pastoors in geen fraai daglicht ver scheen antwoordde de werkgast, dat hij bij den heer The- 7)ioii blijven zoude en datbijaldien de pastoor en de bis schop weigerden de kerkelijke inzegening te verrigten hij zich met het wettelijke huwelijk zou vergenoegen." BURGERLIJKE STAND. Gehuwd K. Poel en C. Durgens. Bevallen G. Krijnen geb. Keizer, Z. D. Yeenstra geb. Otto D. A. M. Pronk geb. Marisse Z. M. G. Karseboon geb. AYale Z. O. W* van Altena geb. YinkZ. E. de Yos geb. Dikker D. P. Bontes Z. Overleden J. B. Hoornman 20 j. 31 de Haan 23 j. H. van Altena 4 d. 31. Heeres 62 j. UITTREKSEL UIT DE Nieuwediep 26 Aug. bionengek. Floren Rolterdam Botson Lon-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2