(öcmcngbc Bertgfcti. den; Jackson Sunderland; Eerguson BerwickLucien en Abrahams, beide van Koningsbergende Groot en Tap beide van Dantzig C. P. Andersen J. Andersed Nielsen JloldenhonwerSchlytter, Eckersberg en Torgersen alle 7 van DrammenVeldhuis Larwich en Albrechtsen van Tvedestrand gisteren nog Sims van Cardiffniets uitgzzeild de wind n. w. 27 Aug. binnengek. Ouwehand HuilSchillHartlepoolManning Londen Hoekstra en Peters beide van Riga RoskampKoningsbergen; Faber en Wijkmeijer, beide van Dantzig; Bolhuis, MandahlHaraldsen en Christophersen beide van Drammen, en uitgezeild Kroger, Doctrina et Amicitia Batavia; Rains Maryland New-Orleans en Meyers Ga- ronne naar Newjoik de wind n. n. w. tot n. w. 28 Aug. niets binnengekomen doch uitgezeild Croese en Hughes beide naar Londen de wind n. n. w. 29 Aug. binnengek. Smit van Petersburg en uitgezeild DykersSara Maria Oslerloh Jr.Margaretha Simonetta en Seepe Staatsraad Baud alle 3 naar Batavia Robbenz Perscan Newjork Bernhardussen St. Ubesde VriesRochefort en Olsen naar Drammen de wind n. n. w. tot n. n. o. De reis van de koning der Franschen is weder uitgesteld men verondersteld dat er niets van komen zal. De keizer van Rusland zal nog naar Weenen gaan. In Italië is het verre van rustig te zijn. Twee groote roovers zijn aldaar na gerookt en half verbrand te zijn en na eene heldhafti ge tegenweer doodgeschoten. De hertog van Bordeaux zal in het huwelijk treden met de schoonste en beminnelijkste princes in Europa. Voor het reisje van de koning der Franschen is drie millioeu aangevraagd. Een vader van een groot gezin vraagt ƒ200 om door de wereld te komen. De hertog van Wellington is doof geworden. D. O'Connel verlangt dat de Ieren zich zullen verbinden om geen drank en tabak te gebruiken. In Pruissen is men druk bezig om den konings moordenaar krankzinnig te maken. Een valsche dubbeltjesmaker is tot drie jaren correctionneele gevangenis straf veroordeeld. Te Leeds heeft een echtgenoot zijne 25 jarige vrouw voor vijf schillings verkocht. Een jonkheer vraagt eene dame met drie duizend gulden jaarlijks inkomen, en een jongman vraagt een meisje uit pure liefde. Bij de pastoor te Briel is inbraak gepleegdde ijverige policie heeft de dader nog niet. Te Rotterdam heeft de policie een booswicht gevangen genomen en laten ontsnappen. Mozes en Abraham oude boezemvriendenhebben elkander eens duchtig afgeklopt. Voor zeventig cents is Lucina te koopen waaruit men leeren kan om gezonde schoone en verstandige kinderen van beider geslacht naar verkiezing, te krijgen. De Franschen hebben eene totale overwinning op de Marokkanen behaalddoch het leger staat versterkt te worden. De koning van Zweden heeft beloofd zich binnen kort te laten kroonen. Mchemed Ali heeft van zijn vast genomen besluit om geen kroon meer te dragen afgezien. Een pakje met processtukken aan jonkheer van der Heim is vermist70 gulden belooning voor den terug bezorger. De minister van binnenlandsche zaken is reizendeDe hoop des landmans dalende en op vele plaatsen zelfs staat armoede voor de deur. FF riFFETON. DE MOKTBLANC EN SAUSSDRE. Be laatste berigten over het bezoek van drie Fransche ge leerden van den Montblanc brengt ons eene belofte te binnen, die wij kier vervullen. Toen wij voor eenigen tijd de fraaijen Alpenrozen van den smaakvollen van Senden aanprezen, deel den wij eene proeve mede die onze aauprijzing volkomen regt- vaardigde wij beloofden eene tweede. Zij volgt hier. De man die het eerst het denkbeeld van de beklimming dezes bergs heeft opgevat, was de Geleerde Horace Bendit dc Sausstire, Hoogleeraar te Geneve. Tan zijne vroege jeugd af, waren er geene voorwerpen in de natuur, die zoo veel indruk op hem maakten als de bergen. In den ouderdom van 18 jaren," zoo schrijft hij zelf, had ik reeds meermalen de ge bergten die in den omtrek van Geneve zijn doorloopen. Het volgende jaar, 1759 bragt ik vijftien dagen door in eene van de koogstgelegene herdershutten op den Jura, ten einde met de meeste zorgvuldigheid de Dole en de bergen van den omtrek te onderzoeken, en in hetzelfde jaar beklom ik voor de eerste keer de Mole. Intusschen koudeu deze bergenals minder hoog zijnde slechts gedeeltelijk mijne weetgierigheid voldoen. Ik brandde van verlangen om van nabij te zien de hooge Alpen, die, van het toppunt dezer bergen, zich in zoo veel majesteit verlootten. Eindelijk, in 1760, ging ik alleen en te voet de Glaciers van Chamouni opzoeken die toen nog min bezocht waren, en die men moeijelijk en gevaarlijk achtte te beklimmen." Be Saussure wist, dat men in alle eeuwen deu top van den Montblanc als ten eenemale ongenaakbaar had beschouwd,maar het was hem ook niet onbekend, dat dit gevoelen een oordeel wasvoortgevloeid uit beschouwing en niet uil onderzoek. Zoo vaak hadden beleid en moed in tel kens hervatte inspanning, het onmogelijk geachte mogelijk ge maakt. Liglelijk konden zij ook hier, op hel hoog en schit terend doel gerigt zijnde, tot hetzelve leiden, en konde aldus, in de kruin van den Montblanc een geheel eenig standpunt voor natuurkundige onderzoekingen bereikt worden. Daarom loofde de uitnemende man die geen offer voor zijne gelief koosde wetenschap te groot achtte, eenen belangrijken prijs uit voor hem die eenen weg naar de kruin van den Mont blanc zoude kunnen aanwijzenzelfs voor vruchteloos onder nomen pogingen bood hij ruime vergoeding. V an toen aan begon eene reeks van inspanningen die door zonderlinge volharding inderdaad eerbiedwekkend zijn. Het eerst beproefde de moedige Pierre Simon een bewoner van het dal des Montblancs de kruin van den berg, zoowel van de zijde van do Tacul, als van die van den Glacier de Bessons te bereiken. Zonder hoop om te slagen keerde hij terug. Desniettemin fverd ten jare 1775, eene nieuwe poging in het werk gesteld. Yier gidsen van Chamouni beklommen den berg la Coteaan welken de Glacier de Bossous ligt meeuendo aldus, de Sommité te kunnen bereiken. Het gelukte dien moedigen de eerste zwarigheden te boven te komen. Zij zet ten reeds hunne voeten op die sneeuw- en ijsvelden welke in onafgebrokeiien zamenhang schijnen te zijn met de hoogte van den Montblanc. Zij hebben geene andere vrees dan die ge boren wordt uit de lengte van den weg welke te uitgestrekt was, dan dat het mogelijk scheen, de opklimming en afdaling in éénen dag ten einde te brengen. Doch onder het moedig voortgaan op het zich al hooger en hooger verheffend spoor worden zij eensklaps overvallen door eene onverklaarbare loom heid die geenszins het gevolg konde zijn van vermoeijiug. Zij wilden zich, door het gebruik van spijzen, versterken; maar, zonderling zij allen gevoelen eene onbegrijpelijke walging van allo voedsel. Hierbij komt nog eene verstikkende liille die zij in deze hooge luchtstreek niet verwacht hadden, hen kwel len. Ook zij zijn genoodzaakt, onverrigter zaak weder af te dalen! Door de gelieele vallei verspreidt zich nu het geloof, dat do kruin van den Montblanc door geheimzinnige rnagten wordt bewaakt; dat deze eiken mciisch doen sterven, die in zijne vermetelheid het mogt wagen, den zetel van de berggees ten te naken.Doch de zucht naar roem werd ooit hier ver hoogd bij enkelen door de voorstelling van zegepraal op do onverwinuelijk gerekende inagten der natuur. Drie gidsen verbonden zich om het feit te ondernemen. Zij geloofden dat het liun gelukken zoude wanneer zij het zóó konden in- rigtendat lrun een voüe dag voor de bekliinmiug en afdaling

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3