Tan liet hoogere gedeelte des berg overbleef. Daarom zochten zij des daags te voren «de hoogte van den berg la Cote te be reiken. Zij overnachten daar aan de grens van de sneeuwli- nie en reeds vroeg des ochtends stappen zij op tegen de ijs velden. Maar terwijl de hoop hunne schreden bevleugelt valt eensklaps de sterkste en meest geharde van dit drietal ter neder. Eene onweerstaanbare slaapzucht heeft hem bevangen. echter, de bereiking van het gemeenschappelijk voorgestelde doel boven het behoud van zijn leven stellende, dringt er op aan dat zijne togtgenooten hem liggen laten dat zij zonder hem naar de witte kruin zullen voortspoeden. Doch de edel moedigheid moet hier zwichten voor de trouw en menschelijk- heid der boudgenooten. Gezamenlijk daalt het drietal weder af in milder dampkring; en terwijl de Montblanc onbeklommen blijft, ziet men op nieuw hel oordeel der eeuwen bevestigd, dat hij onbeklimbaar is. Intusschen had ook een ander Natuurkundige zijn oog op de kruin van den Montblanc geworpen. Zijne ziel was ont vonkt van een verlangen om deze spits te beklimmen niet min vurig dan dat, hetwelk Columbus dreef naar het westelijk land welks kusten uit ongemeten verte opblaauwden voor zij nen geest. Het was M. F. Bourrit die gelijk de Saussure het onderzoek der bergen gesteld had tot de taak zijns levens. Reeds iu 1783, had hij de Sommité van de zijde van Chamouni zoeken te naken maar door eenen verschrikkelijke!! orkaan die daar plotseling rees, was hij teruggeworpen van de ijsvel den en de moedige genoodzaakt als schipbreukeling terug te keeren naar het dal. Toen verneemt hij dat gemsen, die voor den jager vluglten naar de hoogten van den Montblanc eenen weg daar henen van de westzijde hadden ingeslagen. Hij houdt het er voor, dat zulk eene opmerkelijke hooge op lettendheid verdient; hij besluit dadelijk het spoor van deze bewoners der hoogere bergstreken te volgen. In 1784 ver- eenigt hij zich met eenige gemsenjagers. Doch de koude van den vroegen morgen verstijft zijne ledematen; de vermoeidheid werpt hem ter netter; maar, terwijl hij als een teleurgestelde zelf weder moet afdalen, gelast hij aan eenige zijner moedigen, om de taak voor te zetten. Zij doen het en de herstellende ziet zich door het bcrigt der eerlang teruggekeerden verkwikt, dat zij tot aan den uoet van den Sommite zijn doorgedrongen; «iat slechts céne ijskloof hen nog had gescheiden van het top punt hunner wenschen «lat zij het inderdaad zouden beklom men hebben indien gebrek aan tijd en hulp niet hun voor nemen liadde verijdeld. He mare hiervan wekte de Saiissureals een lichtstraal van de lang door liet donker bedekte hoop viel zij in zijne ziel. Iu ééne inspanning willen beide mannen langs den nieuwen weg de vervulling van het gemeenschappelijk verlangen be proeven. De beide Natuurkundigen ontmoeten elkander in het dorp Bioiiassay hetwelk daar van het noordoosten der vallei van Chamouni door eenen bergrug gescheiden rust aan den Toet van eenen gletscher, die naar dal dorp is genoemd. Groote voorzorgen zijn er genomen. Bourrit is op het gelukkig denk beeld gekomen, om onder eene rotskloof, beneden aan de Aiguille du Goute eene hut te laten vervaardigen die tegen stormen kan beveiligen. Met hout en stroo voorzien zal zij den bergbeklimmers een veiwarmd nachtverblijf, te midden der ijsvelden aanbieden. Eene uitgelezene schaar van zeven tien moedige zonen van het dal maakt het gezelschap uit dat «laar gaat, om op de hoogste bergveste haren standerd te plan ten. Reeds tegen den middag wordt de hut bereikt. Men vindt haar zoo gelukkig geplaatst, als dat mogelijk is in zulke woeste streken; want in eenen hoek van de rots slaat zij boven eenen gletscher wiens wegsmeltend einde eene heldere brou vormt, die de karavane drenkt. Ylak tegen over haar verheft zich de Aiguille du Goute, over welke de aanval op den berg reus zal worden beproefd. QtötïcrtcwHën. Volgens loopende geruchten zoude de ondergeteekende verzocht hebbenom in aanmerking te komen bij de be noeming van een' tijdelijk Adjunct-Commissaris van Policie ter dezer plaatse. De ondergeteekende verklaart echterzelfs geene aanlei ding tot het uitlokken dezer ongerijmde Logen te hebben gegeven. ANTs. de WALL JANSSEN. Men is voornemens, op Dingsdag den 10 Sep tember 1844, des avonds ten 8 ure, in het Heeren-Logement aan het Nieuwediepin het openbaar te verkoopen Een in het jaar 1837 gebouwd HEK TJALKSCHIPgroot 42 tonnen met deszelfs toebehoeren zoodanig als hetzelve door Schipper A. ANNES is bevaren geweesten thans in de Binnenhavan van het Nieuwediep is liggende nadere informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris P. A. BEETSaldaar. V Bij den Boekhandelaar C. A. V1EJVEG te NÏj- megen zijn de volgende Werken van de pers geko men en algemeen verkrijgbaar gesteld ïiEVBWSBIJasdNlMERMElïEW van den Luitenant- Generaal Baron C. M. T. MMAIAFMMOFWdoor hem zeiven in schrift gesteld en op zijn verlangen in het licht gegeven door Mr. H. JV. TYDEMANHoog- leeraav te Leydenmet twee Portretten en het Fac-simile van eenen brief van den Hertog van Wellington 5,90. WANDELINGEN in de STAD KLEEF en HARE OMSTRE KEN met een fraai Titel-Vignetgeteekend en op steen gebragt door den Heer B. C. KOEKOEKte Kleef een onmisbaar Handboekje voor allendie Kleef vermaakshalve bezoeken 1,00. ALPHABETISCHE OPGAVE van al de Vrijstellingen hij de Wet op het regt van Zegel verleendmet de daar mede in verband staande Wettelijke Bepalingen en Ministe riële Toelichting, door een' voormalig' Hoofd-Ambtenaar der Registratie 0,50. Tevens is door hem aan HH. Inteekenaren afgeleverd OUD-NEDERLAND in de uit vroegere dagen overgebleven Burgen en Kasteelen geschetst en afgebeelddoor Mr. C. P. E. ROB1JDÉ VAN DER AA, een-en-twintigste aflevering: bevattende de afbeeldingen van het Kasteel Assumburg in Noord-Holland het Kasteel Ooijen in Noord-Braband en het Huis Guntersteyn in de provincie Utrechtmet de plaats- en geschiedkundige bescgrijving dezer Kasteelen 0,90. De 22ste Aflevering zal nog in deze maand verschijnen. Dezelve zal bevatten: Het Huis Oud-Herlaer in de provincie N oord-B ra,bandmet twee Afbeeldingen het Huis voor stellende in 1745 en in 1842, en de Riddershofstad Nijen- rode in de provincie Utrechtmet ééne Afbeelding. Enkele komplete Exemplaren der 21 afleveringen zijn nog te bekomen tegen den prijs van 0,90 voor iedere aflevering, elk met drio Platen en Tekst. Dezelfde Uitgever debiteert met succes HOROLOGIE-en UURWERKMAKERS HANDBOEK, dooi J. L. SMIT, met 16 uitslaande Platen en vele Tabellen ƒ5,00. Dit Handboek op eene veertigjarige praktijk gegrond, wordt door bevoegde beoordeelaars als het best bestaande aanbevolen. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz. te NieuwcDicp. Gedrukt bij G. GILTJES Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 4