groote bewegingalle schepen zonden gewapende booten af, en terwijl de brik een groot aantal gevangenen in hare booten inscheepte werden deze door de andere sloepen ge ëscorteerd. Zoo bereikte men de Lagunenwaar de ge- vaugenen op het fregat la Venera overgebragt werden. Dit waren de insurgentendie zich te Ancona ingescheept haddenop welke de toenmalige scheepskapitein Bandiera jagt gemaakten die hij achterhaald had. Dit hebben de geheime genootschappen hem nooit vergeven. Eene vrees- selijke wraak werd hem gezworenen heeft hem ten laat ste getroffen. Sluwe zendelingen van het Jonge Italië zoch ten de beido zoons van Bandiera te verstrikken. In 1840, toen hun vader reeds admiraal geworden was en de Oos- tenrijksche vloot voor Beyrut en St. d'Acre kommandeerde werden do eerste pogingen daartoe gedaanen weldra stonden Emilio en Attilio Bandiera vol vurige vaderlands liefde aan het hoofd eener zamenzwering. De afloop van het treurspel is bekend de beide Bandiera'sdo vreugde en de roem huns vadersworden te Cosenza gevangen ge nomen veroordeeld en doodgeschoten de vader moet zijn kommando nederleggenen de naam van Bandiera verdwijnt als geschandvlekt voor altijd van het tooneel D U IT S CIIL A N D. ERLANGEN 26 Aug. Gisteren was do dag gewijd aan edele herinnering. Het was eene eeuw geledendat J. G. Herder het levenslicht aanschouwde. Pr. Fisscher hield eene plegtige indrukwekkende gedenkrede en hetgeen het aangename van dit feest niet weinig verhoogdewasdat nog een zoon van den vereeuwigden man met een klein zoon tegenwoordig waren. Deze dag heeft weerklank in Duilschland gevonden. Ook te Weenen is deze eeuwdag luislerijk gevierd. Zoolang de gedachtenis van mannen als Herder was, die zoo veel voor verlichting en beschaving gedaan hebbenin zegenend aandenken gehouden worden roeme bijgeloof cn zicllooze oulerdienst nog niet op besliste overwinning. P R UI S S E N. Koning Fredrich Wilhelm heeft den braven Evangcli- schcn Bisschop E ijler tbij de feestviering van zijn öOjarig dienstwerk met een eigenhandig schrijven hartelijk geluk gewenschten hem in dit schrijven aangenaam verrast met de aanbieding van den diamanten ster der rooden Adelaars-"- ordeen met de benoeming van zij.icn behuwdzoon Gris- son tot hofprediker met eene toelage van 200 thalers. ENGELAND. Het gerucht, dat de regering den voorslag van kapitein Warner zoude aangenomen hebben en dat hem een oud linieschip op de hoogte van Goodwin-sands zon toegestaan worden wordt door den Standardop gezagvoor onge grond verklaard. F R A N K R IJ K. PARIJS 1 Sept. Aan een' inwoner van eene der land gemeenten omstreeks St. Omer is een voorval gebeurd dat hem tot het voorwerp van het gelach der dorpbewoners gemaakt heeft. Op eene verkooping van huisraad had hij eene geweldig groote kleederen-kist gekocht en was dezelve met zijne kar gaan afhalen. Op den terugweg overvalt hem eene der zware regenbuijen van dezen zoo vochtigen zomer. Onze man weet niet beter te doendan in de op haren kant staande kist te kruipenmaar haauwelijks is hij in deze schuilplaats of eene windvlaag slaat het deksel in het knipslot. Verschrikt poogt de gevangene vruchteloos de kist te openendie eindelijk door zijn worstelen omslaat. De val jaagt het paard op hol en hij wordt op den ongelijken landweg deerlijk door elkander gehotstlot dat de kist achter in de kar geraaktwaar geen genoegzaam stutsel schijnt geweest te zijnmet een geweldigen plof uit dit voertuig buitelt. Het hollend paard met de ledige kar komt op de boederij aan en niet gering is daar de ontsteltenis. De vrouw des boers gaat, met eenige andere lieden, haren man zoeken. Op zekeren afstand gekomen valt zij in den donker over een dingdat op den weg ligten waaruit terstond eene stem gehoord wordtHelpt mij er uitik zit in de kistZij herkent de stem hares mansen kan zich in weerwil van haren angstniet onthouden van in een luid gelach uit te bersten waarin al de overigen deel nemen. Men breekt nu de kist open en de opgeslotene die gelukkig slechts eenige ligte kneuzingen bekomen had springt er uit. Het eerste wat hijverlost zijnde deed isdat hij aan een' der omstanders een werktuig uit de handen rukt en de noodlottige kist aan duizend spaanders slaat. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 7 September. De dagbladen zijn de gansche week door opgevuld met triomfaio bcriglen uil Marokko. De koninklijke vlootvoogd heeft de tweede Marokkaansche haven zwaar bezochten de Afrikaansche woede is verbrijzeld tegen Europesche koel bloedigheid maar of het punt in quaestie zijne beslissing te Mogador of aan den Isly genaderd iskan betwijfeld worden. De Franschen hebben glorie ingeademd. De Afri kaansche kruiddamp doet de zenuwen der Parijzenaars wel dadig aan. Er is misschien weder een nieuwe hertogstitel o o geschapendien wij in allen gevalle liever aan den Isly dan aan den Rijn zien verdiend. Maar indien de Marokka nen zich niet door voorbarigen schrik laten verbijsterenis het eind van den oorlog nog verre to zoeken. Afrika was het graf van St. Bodewijken Karei Vheeft bij eene Afrikaansche expeditie bijkans zijnen roem en zijn leven ingeschoten. Zeker schijnt het te zijn dat Bugeaud zijne behaalde voordeden niet vervolgen kan. Als men dus bij een nieuwen veldlogt telkens van nieuws beginnen moet, kun nen de gevolgen het bloedverlies niet waardig zijn. In het Journal de la Haye leest men het volgende: De Russische vlootbestaande uit 9 schepen en 5 fre gatten zal voor Elseneur overwinterenten einde bij even tuele gebeurtenissen in gereedheid te zijn. Deze omstandigheid is van meer gewigtdan zij opper vlakkig schijnt te zijn. Het gewoon gebruik isdat de Russische schepen voor Kroonstadt overwinterenalwaar zij dan, tot het volgende gunstige saizoenonttakeld worden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2