Cl b 0 c v c u H i; ii. Balmatmet den Montblanc dagelijks Toor oogen, niet rusten. Alleen wilde hij het beproeTenhetgeen aan den moed en be leid Tan zoo Telen niet had mogen gelukken. Het noodigt het dringt, het trekt hem naar boren! Eindelijk, is hij niet in staathet langer uit te houdenen wat hij zonder dat iemand het weetberaamd heeftdat roert hij ook in stilte uit. In de maand Julij Tan 1786 slaat hij den onlangs verla- tenen weg weder in. Yan Ckamouni opklimmende gelukte het hem inderdaad de Ddme du Goute te bereiken. Zoo Ter was nog niemand geweestde Sommité ligt roor henDoch daar tast de borenaardsche lucht hem aan en de krach tigste man moet wijken en afdalen! Mismoedig en ziek ligt hij op liet krankbed ter neder. Iutusscheu juist dat kraukbed legt den grondslag roor de rereeuiging Tan twee mannen die bestemd warenom het eerst hunne roeten te zetten op de kruin des grooten bergs. De GeneesheerDoctor Paccar cl gloeit ran hetzelfde verlangen. hetwelk zijnen lijder had rer- Tuld. Het ontwerp aan het bed des herstellenden beraamd wordt uitgevoerd. De zevende Augustus rail het jaar 1786 is de gedenkwaardige dag, waarop Paccar d en Bal mat elkander de handen drukken, staande op het hoogste punt ran Europa! Do tijding ran de beklimming des Montblanc werd op de wieken der faam over geheel Europa gedragen. Alom stond men verbaasd en verheugd. Niemand echter, die met grooter blijdschap daar over aangedaan werd, dan hij die het eerste denkbeeld tot die beklimming gegeven en wiens opofferingen en zorgen, gedurende het vierde gedeelte eetier eeuw volgehou den nu onverwacht met zulk een heerlijk gevolg bekroond werden. Gelijk te verwachten was stelde hij zich niet te vrede met liet algemeen berigt. Het daarop gevolgd naauw- kcurig onderzoek bij de moedige beklimmers kan hem evenmin voldoen. Zelf wilde hij op de hoogste spits van liet Alpische gebergte staan welks dalen cu bergkloven hij zoo vaak door kruist, op welks verheffingen hij zoovele dagen van zijn leven, in wetenschappelijke onderzoekingen, doorgebragt liad, en welks bcstauddeelen in derzelver aard en zameustelling niet hadden opgehouden, de voorwerpen te zijn van zijne naspo ringen. Intusschen zijn togt naar de hoogte Tan den Mont blanc zoude een wetenschappelijke zijn. Geduldig wachtende tot dat de gesteldheid van den berg met grond een goed gevolg deed vooruitzien werd op den 3den Augustus 1787de be klimming ondernomen. Achttien mannen vergezelden den Na tuurkundigen; zij droegen de behoeften, voor de bergreis, en de werktuigen voor de proefnemingen noodig. Het plan der reis was op eene lange schaal van tijd ontworpen. Den eersten dag bereikte men den berg la Cote. Op den tweeden werden de ijsvelden en vervaarlijke spleten overgetrokken. Eenen nacht bragt tle Satissure door in een hol, dat in de sneeuw gegraven en over welk een teutedoek gespannen was. Doch de hitte en nog meer het onophoudelijk gedonder der sneeuwvallen lie ten hem hier niet slapen. Eerst op den derden dag bereikte men do Sommité. Een gevoel, gelijk aan dat van den ont dekker der nieuwe wereld toen die daar het leeken der over winning plantte op den goudrijken giond doordrong de borst van cle Satissure terwijl hij daar zijne voeten zetlede op het plekje, hetwelk het brandpunt was geweest, waarinde meest lichtende stralen van zijne levenszon zich hadden ver- eenigd. Teil gevolge cener gemaakte afspraak draagt een leleskoop de blikken der teedersle betrekkingen van de Satis sure die in Chamouni gebleven waren, naar boven; cu ter wijl iiij hunne teekenen ziet uit de laagte onderscheiden zij de zijne uit de hoogte. Ééne opslag van het gewapende oog verbindt menschen op eenen afstand van meer dan 1Ü,000 voe ten Tier en een half uur wordt onder het bezwaar ecner alicrmoeijelijkste ademhaling, daarboven het verblijf gerekt. Toen eerst konde de man die tegen over de hoogere magten in de geheel cenige glorie van den waren held stond heslui ten om voor liet behoud van zijn eigen leven en dat van zoo Telen, aan welker hoofd hij stond, zijne wetenschappelijke onderzoekingen le staken. Hij daalt af van het hoogst en merkwaardigst plekje zijner levensbaan. Op den tweeden dag, nadat hij de kruin des bergs had verlatenontvangen de liefde en vriendschap den uitgeputten in hare armen. Hare inspan ningen waren echter niet in staat, de sclioouo leveusbloem ge heel te herstellen van den knak dien zij aangewaaid door den vernielenden adem van den bergreushad ontvangen. Doch de Saussure berekende zijn leven niet naar de lengte der ja ren.Gelijk alle wijzen, bepaalde hij de waarde van hetzelve naar het gewigt der daden. Toen hij dien berg had. beklom men achtte hij genoeg geleefd te hebben. De naam van de Saussure is onafscheidelijk gehecht aan dien van den Mont blanc dezelve is voor altijd met dezen verheven! Ondertrouwd H. F. VALENTINI, Luitenant ter Zee 2e klasseen L. S W E M E R. Zierikzee29 Aug. 1844. Heden beviel van een' ZOONA. H. de GOEDE Echtgenoot van J. SPÏGT. Nieuicediep3 September 1844. Heden overleed tot onze innige droefheid onze ecnigste Dochter CORNELIA JOHANNA HOOGENBOSGH in den ouderdom van acht jaren. A. SENDERMAN. V. SENDERMAN geb. SPIGT. Nieuwediep3 Sept. 1844. lieden in den vroegen morgen overleed de jongste onzer lievelingenin den nog jeugdigen leeftijd van slechts vier maanden. B. R. de BREUK. E. M. de BREUK geb. NOc, Nieuwediep7 Sept. 1844. Dc OPPERSTRANDYONDER van TEXELals daartoe behoorlijk geautoriseerdis van meening op Maandag den 16 September e. k.des middags 12 ure, in het Loge ment de Vergulden Kikkertaan den Burg op Texel ad opus jus liabentiumpubliek te verkoopen 1. Eene partij van 51 rm GREENEN BALKEN, lang p. m. 6 a 7 eldik 3 palm waarvan eenige ge merkt IXX. 2. 16 stuks dito PLANKEN, lang 6 a 7 el, breed 3 palm dik 7 duimongemerkt. 3. 2 SLOEPENwaarvan de eene nieuw, beide eenig- zins beschadigd, de eene gemerkt Jw.B.T.S.HFLR, lang van steven tot steven 5| el, breed 1 el 5 palm, en do andere Adeona of Southicoldlang 5 el wijk 1 el 7 palm. 4. P. m. 550 Ned. Ponden losse TALK. Alles liggende bij de verschillende Strandvonders langs de kust van Texel, en 2 dagen vóór en op den Ver koopdag voor een ieder te zien. Burg op Texel4 September 1844. Uitgegeven bij G. BAKKER Bz. te NieuweDiep. Gedrukt bij G. GILTJES Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 4