SSHSSFSTXTDXmSH1. maaktente dansen. Daar deze zich aan dit bevel niet had gestoordhad de luitenant uit wraakzucht hem dade lijk na den dans willen dooden. De moordenaar is gevat en zal door een' krijgsraad veroordeeld worden. De toestand van den gewonde is nog niet hopeloos. DUITSCHLAND. WEIMAR31 Aug. De Koning der Nederlanden heeft, ten dage van den Heiligen Doop van zijnen kleinzoon eene som van 2000 guldens en onze Erfgroothertog eene som van 200 rth. ten behoeve van de armen dezer residentie geschonken. FRANKRIJK. De Fransche Moniteur neemt thans uit een dagblad van Toulon de laatste berigten uit Mogadore tot den 24sten Augustus overdat is tot het tijdstipdat de Prins van Joinvillemet al de zware schepen van zijn smaldeelop de Belle Poule navan daar naar Cadix vertrokken is doch onthoudt zich daarbij van de nieuwe vijandelijkheden te sprekendie den 23slen tusschen de Maroccanen in de stad en de Franschen zouden hebben plaats gehad. Het blijft dus nog onzeker wat van de hervatting van bet bombarde ment waar zij. In allen gevalle is do stad Mogadore zwaar geteisterd en heerschte daarin laatstelijk toomelooze verwar ring. Men leest ten minste onder anderen in de bedoelde berigten: Den 17den18den en 19den hebben wij op verscheidene punten in de stad brand zien uitbreken. Men schrijft deze branden aan de Berbers toe die met oogmerk om te plunderen daarheen zijn gekomen. Zij hebben zich in Mogadore genesteld waar zij van tijd tot tijd geweerschoten wisselen met eenige troependie aan den Keizer Muley Abd-el-Rhaman getrouw zijn. De huizen der staddie zich in de nabijheid der vestingwerken bevonden zijn over al van onze kogels doorboord en de andere hebben veel van onze bommen geleden" Do Fransche zeemagt heeft door het verlies van het stoom schip Groenlanddat, bij den terugkeer uit Mogadore op de Maroceaansche kust gestrand is en in brand gestoken heeft moeten wordenopdat de Bedouïnen zich niet van de daarop aanwezige voorwerpen van waarde zouden kunnen meester makeneen gevoelig verlies geleden. Een Parijsch dagblad zegt er van De Groenland was in de haven van Rochefort gebouwd. De stoomwerktuigen daarvan wa ren in de fabrijk van den heer Hallette vervaardigd en hadden 820,000 franken gekost. Men schat de kosten van aanbouw en uitrusting van zoodanig een stoomfregatmet alles daaronder begrepenop drie millioen franken. De Groenland was een der vier stoomschepen die zeer onlangs voor de geregelde gemeenschap met de landen aan de over zijde van den Atlantischen Oceaan waren gebouwddoch welke men laatstelijk besloten heeft tijdelijk voor de krijgs dienst in de Middelandsche zee te bestemmen. De scheeps- luitenant Besson die op de Groenland bevel voerde zal wagens het verlies van dit schip voor eenen krijgsraad wor den geroepen." Men houdt het er thans voordat de Prius van Joinvil le niet zoo spoedig als men gedacht had naar Parijs terug Zal keerenmaar bij voorraad te Cadix de nadere bevelen zijner regering afwachten. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 14 September. Het groote kinderspeldat even als bij kleine kinderen op katjesspel dreigde uit te loopen, is gelukkig zonder klop partij geëindigd. Een Fransch ambtenaar heeft de waar digheid van Brittanje gehoond. Het Britsche kabinet heeft vergoeding gevraagdhet Fransche aangeboden zoo als de eer van hen vorderde en toeliet, die het ongeraden achtten van het bureaux naar het slagveld zich te verplaatsen. Men heeft zich met malkander verstaanzoo als twee nooche- laarsdie malkander in de tas kijken. Gelukkig voor de menscheidals de gouvernementen onvermogend zijn den oorlog te voeren en Europa's welvaart niet van een ijdel punt van eer afhangt. Europa's kracht vereenigd zou de geheele wereld beheerschen hare versnippering belet de ontwikke ling der mensehheidverhindert de volken van dit wereld deel aan hunne grootsche bestemming te beantwoorden. GRAVENHAGE9 Sept. Naar men verneemtwaren door den E. G. A. heer procureur-generaal bij het provin- ciaal-geregtshof van Zuid-Holland reeds de noodige bevelen gegeven, om de arresten, waarbij Arie van Luik en Hen drik Fox ter dood zijn veroordeeld, aanstaanden woensdag, te doen ten uitvoer leggendoch zoude van hoogerhand tegenbevel zijn uitgegaanen de processtukkenofschoon de veroordeelden zich niet tot het bekomen van gratie tot den koning hadden gewendechter door Z. Exc.den mi nister van justitie naar den Hoogen Raad zijn verzonden ten einde te beoordeelen in hoe verre er termen aanwezig zijn gratie van de doodstraffen te schenken. Zoude het niet wenschelijk zijndat bij deze gelegenheid de questie mogt worden uitgemaakt of de koning wel uit de grondwet de bevoegdheid ontleent, om, zonder dat daar toe van de zijde des veroordeelden aanzoek is gedaan gra tie te verleenen BURGERLIJKE STAND. Gehuwd geene. Bevallen G. LufF geb. Stomp Z. N. Hoogerwerfgeb. Bakker Z. A. van Bon geb. Bontes Z. H. Tiest geb. Dirks D. J. J. D. van Vleuten geb. Dirks Z. T. Boerdijk Z. J. Bruistens Z. Overleden G. Zijm 1 j. J. D. Schuurman 7 m. C. J. van Stade 26 j. K. Feijerabend 20 j. UITTREKSEL UIT DE Nieuwediep 9 Sept. binnengek. Visser Huil Zeven Croonstad Vagt en Galle beide van Riga Kopeke MemelBrouwerSchultz en Muller alle 3 van Dantzig Berendsen Arendahl en Berg van Drammen en uitgezeild Hakker Genua; Rotgers Rilbao; Stevens, J. Visser en de Jong alle 3 naar Londen de wind het kompas rond. 10 Sept. binnengek. Brown Ipswich ScaleWisbeach Plenzinga en Rozema beide van Huil; Burcher, GrangemouthMellema Peters burg; Olsen Nerva; Muller, Riga; Klunder, Koningsbergen; Oppedijk, Johnsen Jager Gjessing Rietske Boening üuwehand en Postema alle 8 van Dantzig Nichelsen en Muller beide van Drammen en uit gezeild Maddisonvan Newbedford naar Bremen de wind w. n. w. 11 Sept., binnengek. J. PeppettSunderland Biezen en Janssen, beide van Dantzig; LuckmanOhrtstinastad en Heyer van Drammen, en uitgezeild de Boer Marco Bozzaris Batavio R. van der Mey Sari- name Suriname Oltmans Marseille Cuperus en Leggalien beide naar Genua; BarendsRochefort; J. Tessel en L. T. Tessel, beide naar Nan- tes; Bakker, Londen; Roelofs en Veldhuis, beide naar Huil; Brouwer,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2