geen bodem lieeft? wees er zeker van dan gaat liet vaderland vergeef liet mij liet harde woord moet er uilnaar de Maan." Vale T. T. Pur merende 16 Sept. 1844. T. A. B U I T E N L A N D S C H BER1GT£W. F R A N K R IJ K. In den Franschen Moniteur van den 16den September leest men Bayonneden \Zden September. Telegraphische depêche door den prins van Joinville aan den minister van marine alsmede door den hertog van Glucksberg en den heer de Avon aan den minister van binnenlandse/ie zaken gerigt. Tang erden 10 den September. De Marroccaansche regering heeft den vrede gevraagd. Het (Fransche) smaldeel is beden voor Tanger gekomen. De gouverneur der stad heeft zich aan boord daarvan be gevenom zijn verzoek te hernieuwen. Onze voorwaarden zijn beteekend en aangenomenen het verdrag is ondertee kend. Gedurende den loop van den dag is het consulaat- generaal (van Frankrijk) weder te Tanger gevestigd en is de vlag daarvan door het geschut der vesting begroet. Het bevel om alle vijandelijkheden te staken en het eiland van Mogadore te onruimen worden dezen avond afgezonden." Men ziet uit deze depeche dat het aan de beide Fran sche onderhandelaren die naar Tanger gezonden waren om over den vrede te handelen veel spoediger dan men had kunnen verwachtengelukt is om hun doel te bereiken. Te Parijs heeft men den 16denals bewijs van vreugde over het herstel des vredes met Marocco het geschut van het gebouw der Invalides gelost. Op de beurs van dien dag heeft de tijding eenen aangenamen indruk gemaakt en" algemeen heeft men zich zich daardoor verrast betoond. Ten gevolge der sedert eenige jaren in Zwitserland plaats hebbende godsdiensttwisten is de vraag geopperd, om dat land in twee deelen te splitsen. Ten dezen opzigte is het gevoelen van een' der gevvigtigste mannen van Europa opmerkelijk; tijdens eene conferentie in de baden van Ischl, moet prins Metternich gezegd hebben dat hij Zwitserland onverbrokkeld en onafhankelijk wenschte te zien blijven onder bijvoeging van deze woorden: »Ik ken geenDuitsch en geen Fransch Zwitserlandik ken slechts Zwitserland zoo als het isof dat Zwitserland of geen ander." SPANJE. Te Madrid was de algemeene aandacht den llden Sep tember zeer gevestigd op de overwinningendie de aanhan gers van Don Carlos bij de thans plaats hebbende verkie zingen hier en daar maar 1 vooral in Navarre behaald hebben. Een der Madridsche dagbladen beweertdat het ministerie bevel gegeven had, om 7000 man naar Navarre te doen oprukken uit vreesdat het daar tot een nieuwen opstand zou komen. Dit gerucht vereischt echter allezins bevestiging. BINNENLAND. 's GRAVENHAGE12 Sept. Men schrijft uit Weimar Het heeft Z. K. H. den Groothertog behaagd onder de grootkruisen van Hoogstdeszelfs Iluis-orde der Waakzaamheid of van den Witten Valk op te nemenHD. kortelings ge boren kleinzoon Z. Doorl. H. hertog Karei Augusten Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden. De universiteit van Jena heeft den hertog Karei August op zijnen doopdag onder het getal der akademieburgers bij een diploma in de Latijnsche taalaangenomen en dit document aan den prins door den protector, dr. Gay et doen overhandigen. In Weimar is de eer en de wetenschap kin derspel geworden AMSTERDAM, 14 Sept. Eenige vreemde dagbladen had den naar luid van brieven uit 's Gravenhagegemelddat eene deputatie van notabele ingezetenen uit Java herwaarts was gekomen om klagten over het bestuur van den gou verneur-generaal Merkus in te dienen welke hooge amb tenaar geheel zoude slaan onder den invloed zijner vrouw. Het Journal de la Hayedit artikel overnemendelaat er op volgen Wij zijn in slaat en wij maken het ons tot pligtom te verklarendat de hier opgenoemd bijzonderheden ge schreven met het kennelijk doel, om eene blaam te werpen op eenen met het vertrouwen van zijnen Souverein vereer den hoogen ambtenaaralsmede op eene in alle opziglen achtenswaardige vrouw geheel verzonnen zijn. Het is onwaardat eene deputatie van ingezetenen uit Batavia herwaarts is overgekomen om over het bestuur van den gouverneur-generaal Merkus te klagen. Het is insgelijks onwaardat eene enkele daad van dit bestuur den schijn draagt van ingegeven te zijn door eenen invloedanders dan die, naar welken een staatsbeambte eeniglijk moet luisteren namelijk, naar den raad van hen, dien de pligten van zijne betrekking hem noodzaken te raadplegen en naar de stem eener opregte overtuiginggevormd door eene verlichte en bo*eu alle verdenking verhevene rede welke ook de bron zij uit welke zij voortkomt." GRONINGEN, 16 Sept. Naar men verneemt, heeft men dezer dagen bij gelegenheid van het graven eens kelders in het aan de zuidzijde der Martinikerk alhier gelegen wacht huisje vrij diep in het grondeen' steenen kogel van meer dan 150 ponden zwaarte gevonden. De kogel was eene gewone granielilintdie door kunst rond was gehouwen en men twijfelt nietof dezelve is tijdens het beleg van 1672 op de tegenwoordige ligplaats gekomentot welke meening onderscheidene daadzaken regt geven. NIJMEGEN, 17 sept In eene kleine linnen tent op de, nu bijna afgeloopene Nijmeegsche kermiswerd aan het publiek ten toon gesteld een wildemanzwart- of koper kleurig met eenen grooten ring door den neusdie al de manieren der wilden voorstelde hunne onverstaanbare taal spraklevende konijnen at en eene slang als zijnen afgod aanbad. Dit alles moet hij zoo natuurlijk hebben voorge-r stelddat men aan de echtheid niet twijfelde sommigen evenwelmeenden met reden den wildeman te mogen mis trouwen en er werden dientengevolge weddingschappen aan gegaan die zekerlijk gewonnen noch verloren zouden zijn geworden had niet het volgende voorval daartoe aanleiding gegevenTerwijl hij vóór eenige dagen weder ijverig in

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2