SCSESSFSTIJDINGE1T. (Scweugbc Bcvtgtcn. van de Afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wederom geopend worden, Bij deze gelegenheid zullen aan drie personen die zich door edelmoedige bedrijven in het redden van naluurgenooten onderscheidende eereblijken der Maatschappij worden uitgereikt. Het Bestuur voorspelt den leden een aangenamen avond, omdat er niets streelender kan zijn, dan blijken te geven, dat men menschlievendheid en belanglooze zelfopoffering weet op prijs te stellen. Volgens een Oostenrijksch daghlad zijn gedurende het jaar 1843, in de Oostenrijksche Stalen tachtig Protestanten tot de Boomscbe kerk overgegaan; daarentegen hebben ne gen honderd Roomschen de Evangelische godsdienst aange nomen. Dit verschil en wel in Oostenrijk kan bevreemding baren. Het is opmerkelijkdat voor een dertigtal jaren toen verdraagzaamheid allerwege den loon gaf, zelden van het verwisselen van geloofsbelijdenis gehoord werd. Sedert de godsdienstwisten hetzij dan gelukkig of ongelukkig zijn opgewakkerd en zekere party de muur van afscheiding al hooger en hooger optrektschijnt niet weinigen de lust te bevangen om over die muur heen te klimmen. Het moet ook gezegd worden dat het woord eenmaal in het leven geroepen of uit sluimering gewekt, door muren heendringt, en door den tijd alle middelen van list of dwang verijdelt. MAASTRICHT21 Sept. Gisteren morgen om zes ure zag men hier een gevaarlijk speleen soldaat van het 2 regiment infanterie was in den verloopen nachtzoo als men zich uitdruktaan ribot geweesten werddoor eene patrouille hevig vervolgd; op hel punt van gevat te worden neemt hij oogenblikkelijk zijn besluiten springt bij den Maasmolen van den muurwalde ontzettende hoogte heb bende van 14 ned. ellen, in de maas, zwemt als een eend over den breeden plas en komt aan land digt bij de Nieuwe Wijkcrpoortdaar wordt hij andermaal door eene wacht belaagd en dit merkende keert hij terug springt weder om te water en zwemt naar het midden der rivier op een eilandje genaamd het Green van waar hij is verdwenen zonder dat men zijn spoor heeft kunnen vinden. Door de regering zalin de aanstaande vergadering der Stalen-Generaalonder andereneene nieuwe wet op het slem-en kiesregt worden voorgedragen. Den 18 dezer heeft de paus zijn 79 jaar bereikt. Den 2 Feb. 1831 werd hij tot paus gekozen. Het collegie der kardinalen bestaat uit 60 personen daarbij zijn 6 kar dinaal-bisschoppen 44 kardinaal-priesters en 10 kardinaal diakenen. Van paus Pius VU leven nog 2 kardinalen Oppizoni en Riario Storza van Leo XII nog 7 en de ove rige 51 zij door den tegenwoordigen paus benoemd. De oudste, Tedini lelt 85 jaren en de jongste graaf van Schwar- zenberg 35 jaren. De bevolking van Rome op het einde van 1843 bedroeg 170,701 inwoners, zonder do joden. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd II. Schraa en J. Groot. Bevallen M. Kraak geb. Kuiper, D. G. Tegel geb. van den Berg, Z. J. M. Schilling geb. Leewens Z. A. i'inxter geb. Sehnartsen- berg, Z. II. R. de Jong geb. Voogd, Z. C. H. Korver geb. lluijgh, D. T. Dijker geb. Buikes D. Overleden W. Munneke, 16 w. J. van Bon, 13 J. C. Dienaar, 3 in. UITTREKSEL UIT DE Nieuwediep22 Sept., binnengek. Watson van Newcatle de Haan, Hazewinkel en Stellens alle 3 van Koningsbergen RotgansEvert SpiegelbergDik en Botje, alle 5 van Dantzig; Neujahr v. Wismar; Johnsen v. Lubeck; Ploug v. Rudkioping en Marstrand v. Christiansund en uitgezeild SmitPrins Hendrik naar Batavia Meijer Anthonia en Eugenie n. Suriname; Verkade, Mercurius n. Newjork Klatter n. Bor deaux; Dorcant n. Nantes; Olsen n. Holmslrand en Lettelier n. Hamburg de wind o. n. o. 23 Sept. binnengek. BurgraafSara Johanna van Bataviade Vries v. Riga Vanselow v. Dantzig en Gjersoe van Drammen «n uitgezeild de Bok op avontuur, de wind o. 24 Sept.binnengek. Disney van LondenJacobs v. RigaDanielsen v. Osterrisoer en Tongersen van Drammen en uitgezeild Wilkens naar Triestde wind n. o. 25 Sept.binnengek. Fokkema van Londen Beekman v. Archangel Rachau v. Riga; Riemek v. Dantzig; Kraft v. StettinSmit v. Drobaeh; de Groot v. Larwich gisteren nog Arnesen en Hoest beide van Dram men en uitgezeild Darmachia n. Bilbao en Bakker n. Bordeauxde wind n. o. ten n. 26 Sept. binnengek. OosteroomThcodora en Sara v. Batavia Ap- plelon en Buma beide v. LondenBakker v. HartlepoolFoxLister en Bakker, alle 3 v. Newcaslle Muller en Klaasseus beide v. Dantzig; Christophersen Lund Thomassen, SehlytjerH. Olsen en O. Olsen, alle 6 van Drammenen uitgezeild Nulier n. de OostzeeKroning n. Stettin en Ulstrup n. Arendahi de wind w. n. w. De wildeman met zijne slung uit de linnen tent is van falsoenlgke afkomsten slechts voor tien jaren uit zyn va derland gebannen. J. W. T. Hoffner is door Z. M. de doodstraf kwijtgescholden. Een soldaat van het 2e regiment infanlerie in garnizoen te Maastrichtis gelukkig geslaagd om de patrouille na eene hevige vervolging te ontzwemmen. De zooveel geruchtmakende herstelling der freule von Droste- Vischeringdoor de heilige rok was het gevolg van eeno verrekte pees. Gerrit Pater waarschuwt een iegelijk geen geloof aan zijne vrouw te slaan, zoodra als zij vertelt, dat zij van hem gesepareerd is. De keizer van Rusland is in onmagt gevallen toen de grootvorstin Alexandra zijn portret naast zich in de kist begeerde als zij gestorven zoude ziin. Te koop een courantenwijk adres bij A. Hoogeboom in de Reestraat te Amsterdam. Veroordeeld lot de straffe des doods Anlonia van der Burg. Prins Albert oefent verwonderlijke jaglbedrijven uit, eene massa van grof wild, hazen, patrij- sen en dassen valt onder zijn doodend lood. Z. M. onze geëerbiedigde koning heeft voor 10,000 franc ingeschreven op een standbeeld van zijnen voorzaat Jan de blinde. K. H. wil ter bevordering der indigoculluur alle ambtenaren in blaauw laken steken. (H. bl.) Men verwacht eerstdaags de machinisten en stokers van 's Rijks sloombooten geheel in het goudhetwelk men zegt dat wel aardig bij de rook staat. Te Noordbroek beroepen Ds. Hamersier. Gearriveerd een doos met dertig ridderorders voor de onderofficieren van bet Nederlandscho leger. F E U I Sj Ij JE 2' (f JV. DE BEKEERDE NEGER. Ten tijde, toen de overste St met zijne troepen op Ja maica stond viel op de plaulagie van Mr. Teen der ne gerslaven ten gevolge van bai baarsche mishandeling welke bij om eeue beuzeling van zijnen lieer geleden bad in eene

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3