delen in het werk steltom in Godsdienstzaken op haar grondgebied meester te blijvenen die dreigende overmagt in getalhet eenig bewijs voor de waarheid van Rome tracht tegen te werken. Dit geschiedt hoofdzakelijk daar doordat men het vreemde Protestanten in het bijzonder Duitschers en Zwitsers ligt en aannemelijk maaktom hier het burgerregt te verwerven en zich neder te zetten. Tol dit doel laat de Unie het niet aan onderstand van groote geldsommen ontbreken, indien zij denzelven door vlijt, zede lijk en godsdienstig gedrag zich waardig maken; in dit geval ontziet zij geene offers. Zij vallen ook niet zwaaraange zien de rijkste inwoners van Geneve tot de Unie behooren. Het is buiten kijf, dat deze mannen geene sommen te groot zijn indien zij daarmede kunnen weldoenweldadige in- rifftinsren invoeren en de Godsdienst des volks in stand hou- o o den. De inrigting der Unie heeft wel iets van de organi satie der voormalige Carbonari-venta's en van sommige ge heime genootschappen in Frankrijk. Aan het hoofd staan mannen die slechts bij weinigen bekend zijn. De gansche vereeniging is gesmaldeeld in centurien en decurienaan welks hoofd ondergeschikte chefs geplaatst zijn. De centu rien en decurien weten slechts weinig van hetgeen er in het genootschap voorvalt en wat door haar wordt verrigt. Alles geschiedt in het geheim. Men vereenigt zich slechts in gering getal en in korte zittingen. Correspondentie wordt met de aanzienlijkste steden in Zwitserland en het naburig Duitschlaud onderhouden. Wij nemen dit art. uit de Augsb. Allg. Zeit. overom dat zij oene bijdrage levert tot de rig- ting van den strijd tusschen het Proteslantismus en Roma- nismus. Sedert Rome tot de overtuiging is gekomen dat de verstandelijke overtuiging te kort schiet om de schok van de 16e eeuw te vernietigen, en hare magt tot kelter- gerigt verlamd iszoekt het door overplanting van Room- schen in Protestantsche gewestenen door zich meester te maken van de industrie hare schade te herstellen en het Protestantismus te fnuiken al kan de slag eerst over een eeuw geslagen worden. De Prolestanten zich daartegen zoekende vrij te waren riglen genootschappen op die te gen indringen en verdringen zullen waken. Dit geschiedt behalve in Zwitserland en elders ook in ons vaderland dat zich als Prolestantsch wil handhaven. Wij laten de bron dier concurrentie daar, maar meenen dat dezelve in allen gevalle materiele welvaart voor velen zal kunnen aanbrengen. B E L G IE. BRUSSEL, den 21 September, li. Zaturdag heeft te Verviers een voorval ptaals gehaddat weder een der me nigvuldige bewijzen levertaan den eenen kant hoe werk lieden bij het herstel van waterputten met de uiterste om- zigtigbeid behooren te handelen en aan den anderen hoe men nimmer aan pogingen tot redding, al schijnen zij nut teloos moet wanhopen. Een metselaar was des achtermid dags in een' put geklommen en werkte er aan den muur. Plotseling stort deze in en overstelpt hem dertig of veertig voeten beneden de oppervlakte van den grond onder eene ontzettende hoeveelheid puin. Ofschoon het bovendeel van i den muur was blijven hangen en het gevaar eener verdere instorting dusbij het roeren van het onderliggende puinJ zeer groot Wasdoet een ander werkman zekere Laurent Faux want hij verdient genoemd te worden zich met een touw in den put aflaten. Wel was er weinig waarschijnlijk heid dat men den ongelukkigen bedolvene levend zou vin den daar men denken moest dat hij of verpletterd of gestikt zou zijn dit belette den braven helper nietom het voor beeld eener poging tot redding te geven. Spoedig werd hij door anderen ondersteunden ijverig maar voorzigtig wer kende kreeg men na zes ure arbeidshet hoofd van den overstelpten man blootdie terstond uitriep dat geen lid zijns ligchaams gebroken was. Men gaf hem te drinken en ten elf ure des avonds was hij geheel uitgegraven. Op het oogenblik toen de muur instortte had hij regtop tegen eene houten buis gaan staan bestemd om frissche lucht in den put'te brengen. Deze soort van goot had en de stee- nen afgekeerd en hem van lucht tot ademhaling voorzien. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 5 October. De avond van den 4den Oct. was voor ons Departement Helder der Maatschappij tot Nut van t Algemeeneen ware feestavond. Talrijk was de opkomst der leden op deze eerste wintervergaderingvereerend de tegenwoordigheid van vele genoodigden terwijl het geheel door eene aanzienlijke vrouwenschaar ware luister werd bijgezet. Ging het haai en hen gelijk het steller dezes gingdan heeft zich zeker niemand beklaagd daar tegenwoordig te zijn geweest. De doelmatige rede van den Presidentden WelE. Zeergel. heer Sonstralbij de opening der wintervergaderingen uit gesproken plaatste allen op de regte hoogte om met deel neming getuige te zijn van het uitreiken der belooningen voor edelmoedige bedrijven aan J. SohipperN. Hette- ring en J. F. Fortuin voor betoonde zelfsopoffering bij het uit het water redden hunner natuurgenooten. Het overige van den avond liep genoegelijk af, daar de tijd aan gezelli- gen kout gewijd door eene en andere gepaste bijdrage ver aangenaamd werd. Gelukkig de plaats waar het ware en goede belangstelling en deelneming vindt. Het Nut van 't Algemeen ook onder ons weldadig werkende door eene en andere nutte inrigtingwaaronder de Spaarbank niet te vergetendeelt dus uit de volheid van deszelfs heilzame strekking ook aan zijne leden zoo aangename als nutte bloe men en vruchten mede. Wij wenschten niets vuriger dan dat het woord des waardigen redenaars bij velen in gehcu- genis blijve en het doelmatig sluiten der vergadering door Zijn E. voor hendie nog geene leden zijn geene sluiting van het Nut zijterwijl da leden zamenwerken om door blijvenden ijver en belangstelling den bloei van ons Departe ment te helpen bevorderen dat wil zeggen het ware goe de en edele te helpen ondersteunen, en zoo zij en blijve het zigtbaardat ook in deze plaats alles wat waar en goed is ruimschoots medewerking vindt. Een lid van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van t Algemeen. 's GRAVENHAGE1 Oct. Men verneemtdat er bij herhaling door een achtjarig meisjewonende bij hare ou ders in de St. Jacobstraatklagten bij de politie waren voor-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2