Eene gematigde uitbreiding van het Kiesregtofschoon zeer zeker leidende om meerdere Roomsch-Katholijken aan het Kiesregt deel te doen nemen zal niet voeren tot vermeerdering van het gevaar voor de Ultramontaansche factiemaar hetgeen naar ons oordeel het gevaar voor die factie vermeerdert, is het vasthouden aan een Kiezstelselwaarbij ook de echt constitutionnele Roomsch-Katholijk geneigd wordt zich met Ultramontanen en Democraten te vereenigenom op een uitgebreid Kies stelsel aan te dringen. Een Kiesregt waarbij het geheele beschaafde publiek aan het Kies stelsel deel neemtis met kracht te verdedigen tegen eene coalitie van Ultramontanen en Democraten niet het Kiesstelselgelijk het thans bestaat. De tegenwoordige gebeurtenissen in Europa waarschuwen niet alleen om in "tijds de noodige Staatshervorming tot stand te brengen voordat men eenen ernstigen strijd te voeren heeft tegen eene Ultramontaansche liberale coalitie maar zij nopen ook de voorstanders van die constituti onnele beginselen welke de Kerk van den Staat afgezonderd willen be houden op eene grondwetsherziening aan te dringen alvorens de ker kelijke partijen zich met de staatkundige vereenigd zullen hebben. De scheiding tusschen Kerk en Staat is een staatkundig beginsel, het geen met vrijheid van denken en gelooven ten naauwste samenhangt. Alle voorstanders van ware vrijheid moeten zich vereenigen om dat beginsel te handhaven maar juist daarom mogen zij niet blind zijn voor de reactie die zich openbaart bij de Ultramontanen om de Roomsch- Katholijke Kerk boven den Staat te verheffen bij de Ultrahervormden, om den Staat met de Hervormde Kerk te vereenigen. De geschriften van den gewezen' Bisschop van Keulen en van Gladstone stellen die beide rigtingen in een helder daglicht. Thans is er geen twijfel aan dat in eene Nederlandsche Staatsvergadering de scheiding tusschen Kerk en Staat gehandhaafd zal worden. Stelt men de Grondwetsherziening uit dan bestaat er gegronde vreesdat Kerkelijke en Godsdienstige twisten, bij gelegenheid van eene herziening der Grondwet, zich met staatkundige zullen vermengen. Wanneer men de tijden overweegtschijnt het tijdstip om tot eene weloverwogenetot eene geheele Grondwetsherziening over te gaanthans gekomen. Men kan verbeteringen invoeren zonder dat men voor het verlies van het menigvuldige goede hetgeen in de Grondwet gelegen is vrees behoeft te koesteren. Wij worden niet langer geplaagd door den rampzaligen toestand onzer finantiëndie elk jaar met eene bank breuk scheen te dreigen. De felle oppositie, die, zoo zij overwon, wan orde en regeringloosheid scheen te zullen aanbrengen is door de be- wonderingswaardige houding der Natie overwonnen. Het voegt thans de nog aanwezige kwalen waaraan de Staat lijdtmet vaste hand te ver beteren. Nederland moetna het roemvolle voorbeeld dat het heeft gegeven, in de verbetering van zijnen financiëlen toestand, op dien weg voortgaan en aan Europa toonen dat men hier geene omwentelingen of dreigende oppositie noodig heeft om staatsinstellingen te verbeteren inaar met wijsheid het geschikte oogenblik daartoe weet uit te kiezen. BUITENLAND SC HE BERIGTEN. P R I S S E N. BERLIJN. Zoo men vrij algemen zegt, heeft Tsc/iesch, toen hem het doodvonnis werd aangekondigd, verzocht, dat men hem zoude toestaanzich op het schavot met denzelfden pistool, dien hij op den koning losgebrand heeft dood te schieten. Als men den dwaas dit moordtuig in de gevangenis ter hand stelde zou hij den koningdie voor zijne straf terugdeinst, een weinig uit de verlegenheid kun nen helpen. DUIT SCHL AND. UIT HET HANNOVERSCHE. De Bijbelvereeniging voor het koningrijk Hannoveronder het voorzitterschap van de drie ministers von Arnswaldtvon Meding en von Stra- lenlieim heeft haar acht en twintigste jaarlijkscho verslag hekend gemaakthetwelk handelt over de werkzaamheden der vereeniging in het afgeloopen jaar 1843. Inde nota's, welke aangaande andere vereenigingen bij dit verslag gevoegd zijn bevinden zich onder andereneenige data's nopens de Noord-Amerikasösche Bijbel-compagnie. Deze heeft in het jaar 1843 eene ontvangst gehad van 135,000 dollars (200,000 Rthl.) en 277,000 heilige schriften of boeken ver spreid. Bij gelegeuheid van haar jongste jaarlijksche feest bragt dr. Bethune den nestoriaanschen bisschopMarcus Johannesdie uit Perzië, met het doel van een bezoek, in Noord-Amerika verwijlde in de vergadering binnen. De ze bisschop verscheen aldaar in zijn vol oostersch kostuum en ontving van den president onder eene feestelijke aan spraak een' prachtig gebonden kwarto bijbelop welks eerste bladzijde geschreven stond »deze heilige schrift schenkt de Amerikaanscho Bijbelcompagnie aan Marcus Johannes bisschop van Korumiah in Perzië. De bisschop antwoordde in het Syrisch hetwelk vertaald hierop neerkomt »Hoe schoon en smaakvol is deze Bijbel gebonden doch hoeveel schooner en heerlijker is deszelfs inhoudHet hoek is kostbaarder dan goud. Zie hier een boekhetwelk ik uit mijn land heb medegebragthoe steekt hetzelve af bij dezen schoonen Bijbel en toch bevat hij hetzelfde dierbaar woord; het is het Nieuwe Testament. Het is een hand schrift op perkamentvóór 642 jaren geschreven. Sedert onheugelijke jaren heeft ons volk slechts zeer weinig Bijbels bezetenen toch was ons Gods woord zoo dierbaar dewijl het ons kracht en troost gaf, wanneer de Mahomedanen ons verdrukten en ons niet alleen voor de dwaalleer des valschen profeetsmaar ook voor de verzoekingen der tot ons geko- mene Roomsche priesters bewaarde. Ons volkten getale van 40,000 menschenhebben slechts 6 of 8 zulke af schriften van het Nieuwe Testament als ditonder zich. Wij smeeken de Bijbelvereeniging, dit getal te willen ver meerderen en ons hongerig volk het brood des levens te ge ven. Andere volken van dit onverlichte Oosten zien met ons naar ulieden uiten hopen Bijbels van ulieden te ontvan gen. Ik hoorde onlangs met verbazing van den secretaris Brighamdat de vereeniging wel 1000 Bijbels in éénen dag kon laten drukken. Hoe heerlijk ware hetindien het werk van eenige dagen door deze vereeniging aan mijn land geschonken en toegezonden wierd hoe spoedig zou het dan Amerika gelijken 1 Wij behoeven meer dan ietsBijbels. Wij zijn armmaar dat zou ons rijk maken. Zoudt gij ons die Bijbels willen geven Dit verzoek werd ingewil ligd dewijl menin den laatsten tijdbijzonderlijk de aan dacht gevestigd heeft op dit volk de Nestorianeneene ou de christelijke geloofs-secle in het Oosten. Een ingesteld onderzoek heeft tot de merkwaardige ontdekking geleid dat deze christelijke Nestorianen in Perzië alsmede de 20,000 in hun midden wonende joden ware nakomelingen zijn der voor verloren gehouden tien stammen van Israëldie 600 jaren voor Christus naar Assyrië weggevoerd werden. FRANKFORT 6 Oct, Er heeft zich een derde Heilige Rok, thans in de Domskerk te Bremen, opgedaan. In het begin der 13de eeuw heeft de aartsbisschop fValdemar zijn' zetel verlatendeonder andere reliquicndien Kok medegenomenen dezelven in een muur doen metselen. Nu is dezelve ontdekt. Bij de welgeslaagde speculatie van Trier, kan de concurrentie niet achter blijven. In het weekblad van Itzehoe geeft de heer Rheindorf van Renshurg het volgeude middel opom eene gasver lichting uit koflijdik te berijden. Men droogt het koflijdik

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2