in de lucht of ook bij eene kagchelbrengt het in een re tort van gegoten ijzer en maakt dit gloeijendterwijl men het op eenen boven het vuur staanden drievoet of ook in eene gewone kamerkagchel plaatstdie men toch des win ters stookt. Door middel van eene buis van wit blik leidt men den gasstroomdie zich ontwikkeltin eene kleine tondie met water gevuld en waarin zwavelzuur lood ge suspendeerd is. Van hier leidt men den stroom insgelijks door een met kalkmelk gevuld vat in den gasometer en zoo verder door de leidingsbuizen. Daar de inrigting niet kost baar en de slof in alle huizen te verkrijgen iskan ieder die er belang in steltligt proeven nemen. Het onderzoek der achterblijvende zelfstandigheden bijzonder van de olie laat ikmeldt hij aan de Scheikundigen over. De ver houding van het koffijdik tot de gas is ongeveer deze dat 1 pond gedroogd 3240 vierkante duimen zuivere, brandbare gas oplevert. Ook het achterblijvende heeft eenige waarde. FR ANKRIJ K. PARIJS 8 October. Ziehier eenige bijzonderheden over het uiterlijke van den Franschen souvereinzij konden niet beter te pas komen dan in het tegenwoordig oogenbliknu aller oogen op den stichter van het stamhuis van Orleans gevestigd zijn: Lodetcijk Philips is ondanks zijne 71 jaren, nog tame lijk lijvigzijn aangezigt is vol en vrolijkzijn grimlach bevallig en ongedwongen. Zijne favoris zijn vergrijsdmaar nog digt bewassenhij draagt eene grijze pruik. Bij de laatste monstering der regementen in garnizoen te Parijs is hijondanks het slechte wedervier uren te paard ge bleven. Men bemerkt slechts eenige traagheid ip de bewe gingen van den grijzen vorst. Zijn kleinzoon den vermoe- delijken troon-erfgenaamgraaf van Parijsschijnt een kloek en vlug kind te wezen. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP den 19 October. De meeste dagbladen hebben deze week hunne kolommen gevuld met de feestelijke ontvangst van den grijzen koning der Franschen bij de jeugdige koningin Victoria in Enge land. Gedurende de 100 dagen in 1815 terwijl Lodeicijk XVIII naar Gent uitweekzocht Lodewijk Philips eene wijkplaats aan de andere zijde van het kanaal. Beide vloden voor den tooverstap van den wondermandie in weinige dagen van de Middelandsche zee zich enkel door snel te loopen een weg tot den troon in Parijs had gebaand. Hoe veel is sedert gebeurd. Dynastien zijn gevallenheerschap pijen gesloopthoofdbeginsels zijn tegen elkander ingeloopen; maar de vrede is bewaard gebleven. En terwijl de verbit tering tusschen Franschen en Engelschen toeneemtomhel zen derzelver vorsten malkander, en verbinden zich om den vrede te onderhouden. Frankrijks koning wordt ontvangen door den man, die Frankrijks afgod in het niet heeft gestort, en nog zijne zegevierenden degen draagt. Dit is het zinne beeld van den vrede die den roem des oorlogs versmaadt omdat hij ellende uitstort. En inderdaad zoolang Engeland en Frankrijk in goede verstandhouding leven zal de vrede gewaarborgd zijnwant de onderlinge jalousie zal beletten i dat zij de handen in een slaanom he» evenwigt van Europa te verstoren. Zoo blijve het. De nieuwe ridder van den kousenband wandele als Engelsch ridder met de vrede palm in de hand op het graf van Napoleonen IVelling- ton beware het zwaard van den overwinnaar. AMSTERDAM14 Oct. Alhier zal een huis van arrest en justitie gebouwd worden naar het cellulair stelselbevat tende minstens 200 cellendie zoo geplaatst zijn dat do kommandant uit het middelpunt met een oogopslag den ge- heelen kerker kan overzien. De cellen worden steeds met versche en des winters met verwarmde lucht voorzien. Elke cel heeft eene hangmattafelstoelgeheim gemak een toestel tot het bekomen eener genoegzame hoeveelheid water tot reiniging en drank, een toestel voor gazlicht, een kastjo tot berging van benoodighedenen eene scheldie als zij zich doet hooren, het nommer der cel aan hare buitenzijdo doet zien. De spijzen worden op drie verdiepingen van het gebouw door een toestel van het eene naar het andere einde van eiken corridor gebragten van cel tot cel door een. schafgat in de deur in een kort tijdsverloop afgegeven. Deze corridors worden 's avonds en 's nachts verlicht en bewaakt- Elke beweging in de cellen wordt daardoor buiten hoorbaar- In elke celdeur is een kijkgatwaardoor men de geheele» cel, zonder dat de gevangene het kan bespeuren, overziet, De cel is voorzien met een hooggeplaatst lichtraam met mat glas. De gedetineerden moeten op gezette tijden het bad gebruiken, en dagelijks beweging maken in de open lucht,/ buiten het gebouwbinnen een hoogen ringmuurin loca len waarin twintig personen een uur lang kunnen wande len zonder elkander te zien of te sprekenen steeds ga-' degeslagen door slechts één bewaarderdie in het midden dezer localen geplaatst is. Naar deze localen gaandemoeten, de gedetineerden zich het hoofd dekken met eene pet of kap met neerhangenden klepdie het gelaat groolendeels bedekt, maar op de hoogte der oogen gaten heeft: zij kun nen alzoo bij het heen en weergaan elkander zienmaar niet herkennen. De constructie der cellendie naast en boven elkander zijn geplaatst, alsmede de lichtbuizen en die» gemakkenis zoodanigdat alle verkeer onder de gevan genen verhindert wordt. Mogt een daartoe door hard roepen eene poging aanwendendan zou de geheele gevangenis weergalmen en dus de poging onvermijdelijk ontdekt en gestraft worden. In elke cel is een reglement van orde en tuchtdit wordt hun die niet lezen kunnenvoorgelezen De straffen zijn vermindering van 't gewone rantsoen spij zen of opsluiting in geheel donkere cellen. De spijzen zijn eenvoudigvoedend en gezondhet gebruik van sterken drank is verboden. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd J. II. Schneiker en D. Tan Wijngaarden. D. Peter en H. C. Kopler. J. Drager en M. Rieuwerts. Bevallen M. van Dalen geb. Klok DD. Dekker geb. Biesboer, D M. Janssen geb. Goudswaard Z. Overleden C. Former 8 m. N. Kraak ,|12 d. G.j R. jR.' van de Vliet2 j. W. de Koning62 j. J. Streutker 1 j! M. Gouds waard 37 j. -r-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3