slechts ontbraken in de leening 12 posten ten bedrage van ƒ308,75 en in de bijdrage 6 posten ten bedrage van ƒ34,37 op den 2e termijn in dc leening46 posten bedragende ƒ3806,25 en in de bijdrage 50 posten, beloopende ƒ917,36 te zamen 5,066.74. Wat zegt dit op de enorme som van ontvangst ten bedrage van 47,462,530,75 Im mers zoo veel als niets. Wij durven vrijelijk beweren dat zoo de uit slag der leening aller verwachting overtroffen heeft; deze uitkomst bij kans nog grootere verbazing verwekt. En echter kleeft aan dit geld zuch ten en misschien ook wel tranen. Menigeen ik moet zeggen duizenden hebben zich niet alleen opofferingen maar ontberingen moeten getroos ten om hunner verpligiing, het zij dan vrijwillig of gedwongen op zich genomen te voldoen. Eet gebruik van dit geld zal het gouvernement zegen of vloek aanbrengen. Verkwist men hetal late men ook zijne dienaren in het goud gaan al deele men ridderlinten als sinterklaasgoed uitde vloek der beleedigde natie en de straf des hemels zal niet achterblijven. Maar indien de regering hare verhevene roeping verstaat •n zoo getrouw zich betoont in beheer als de natie in opofferingdan zal zij zich een naam verwerven in de geschiedboeken van ons Vaderland dan vergaat de duisternis in het licht der openbaarheid. Dit kan alleen geschieden als eerlijkheid aan goede trouw de hand geeften dit is Vederlandsch het volk is het de koning is het de regering zij het bovenal. BUITENLANDSGHE B E R i G T E N. D U I T S C II L A N D. COLJIAR, 16 Oct. Do regtbank dezer stad heeft de pie- titische secte van coiivulsionairen die zoo als wij onlangs vermeldente Kunheim vrij wat beweging veroorzaakte tot geldboete op verboden zamenkomsten gesteld veroor deeld. Die straf is de luide getuige van de magteloosheid der openbare magtom de ziekte verschijnselen van onzen tijd weg te nemendie vrij wat gelijkheid vertoont met de gebeurtenissen in de 14e en 15e eeuw. Europa schijnt rijp te worden om eenen schok gelijk aan dien der 16e eeuw te gemaet te gaan. Iu het tuchthuis te Zurich (Zwitserland) is de direc teur Holtinger beschuldigd, een' der gevangenen, Wolf er genoemdden hongersdood te hebben doen ondergaan. Daar vele knevelarijen jegens de gevangenen aan den dag zijn gekomen waarin de vrouw betrokken wasis ook de ze iu hechtenis genomen. Op den avond van den 15 Oct. heeft zij de slagaderen aan handen en voeten willen door snijden om zich aldus te laten doodbloeden doch men is hij tijds te hulp gesneld om zulks voor te komen. FRANKFORT 23 Oct. Gisteren is het hier opgerigte standbeeld van Güthe plegtig ingewijd. Nadat de zeer groote feesttrein bestaande hoofdzakelijk uit de onderschei dene zangvereenigingende leerlingen en onderwijzers der scholende leden van de onderscheidene genootschappen voor kunsten en wetenschappen de afgevaardigden van den boekhandel en der boekdrukkersenz.in plegtigen optogt met muzijk naar de plaatswaar het standbeeld opgerigt is, gelogen was, zijn daar, in tegenwoordigheid van de stedelijke overheidzeer fraaijevoor de plegligheid ver vaardigde zangstukken door de gezamenlijke zangvereenigin gen uitgevoerd en is door den heer dr. Spiesz eene feest rede gehouden. Toen het voortreffelijk bewerkte standbeeld ontbloot was werd hetzelve door de in overgrooten getale verzamelde volksmenigte met het levendigste vreugdegejuich begroet, en het voetstuk met eerekransen behangen. De O O plegtigheid zal met een feestmaaleene Luitengewone voor stelling in den schouwburg van des dichters tooneelstuk Götz von Berlichingcnen eene illuminatie van het door Gö'the bewoond geweest zijnde huis besloten worden. ENGELAND. LONDEN 23 Oct, Onder de vele gedichtentot wier vervaardiging het bezoek des Konings der Franschen aan leiding heeft gegevenmunt er een van zekeren heer R. Story vooral door de gelukkige wending aan het slot, bijzonder uit. Na den Aorst boven Napoleon verheven te hebbendewijl diens schitterende loopbaan door bloedige veldslagen die van den Koning door de edeler paden der vreedzame kunsten looptzegt de dichterdat de Keizer nooit iets op Engeland heeft kunnen verwinnenterwijl Lodewijk Philips alle Engelsche harten voor zich veroverd heeft Wederom heeft hier te lande eene gazontvlamming in eene steenkolenmijn plaats gehad, die den dood van 11 arbeiders heeft ten gevolge gehad. Dit noodlottig voorval heeft 11. Zaturdag nabij Wolverhampton plaats gegrepen terwijl 17 werklieden in de mijn bezig waren; de 6 gered den hebben in meerdere of mindere mate letsel hekomen. Dit ongeluk waarvan de oorzaak nog onbekend isheeft verscheiden familien in rouw en ellende gestort. FRAHKR IJ K. PARIJS, 24 Oct. Het genootschap der geneesheeren van de stad Colmarheeft aan den prefect van den Bovenrijn eene memorie ingezondenwaarin hetzelve eene lijst der talrijke ziekte mededeeltdie ten gevolge der opene spoor - weg-waggons ontslaan. Deze memorie is aan den heer Dumon gedurende zijne reis in den Elzas aangeboden en de Franscbe minister van openbare werken heeft beloofd dezelve in ernstige overweging te zullen nemen. Adres voor de directie van den Rijn-spoorweg. BELGIE. Voor eeenige dagen gaf de heer von Arnim in zijn ho tel den Ministers en hel corps Diplomatique een schitterend feestmaal. De Minister Goblet bragt den eersten toast op koning Friedrich Wilhelmde heer von Arnim den twee den op koning Leopold uit. Veel bijval vonden de sieraden op de spijskaarten, die naast iederen gast waren nedergelegd. Tusschen zinrijke Arebesken zag men den Pruisischen Ade laar en den Belgischen Leeuwhoven den kop van den eerste stond de Pruisischen zinspreuk: Suum cuique {ieder het zijneonder de voelen des Leeuwsde Nederlandsche zinspreuk eendragt maakt magt. De Pruisische Adelaar hield eenen roemer rijnwijn in de klaauwen dien hij den Belgischen Leeuw toebragt met de woordenieder het zijne." De Leeuw sloot levendig aan en antwoordteen dragt maakt magt." Vlaemsch Belgie vermeldt deze feest viering niet zonder toespeling op een anderen naburige» vogelwiens geheim en openbaar kraaijen en streven niet anders luidt als of zijn zinspreuk ware alles voor mij F en sluit dan aldus Alles t mijne klinkt het bangst leder t zijne duurt het langst En wie broeder peis veracht Eendragt maakt toch steeds de magt.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2