8 May. 4 Personen Gehangen, voor ieder stuk 150 Gul den, ƒ600. 1 Persoon Gegeeseld en Gebrandmerkmet een Strop om den Hals 150. 1 Persoon alleen Gegeeseld, ƒ63. 1764. Uittreksel uit de declaratie van Johannis Carius, Scherpregter van den Hoog Ed. Gestrengen Krijgsraat der Vereenigde Nederlanden. 14 Aug. Op 't Jagt van Hoorn, leggende in 't Nieuwe- diepontboden om met den HoogEd. Scheeps-Krijgsraad na 's LandsOorlogschip te gaan en vervolgens de Torture gereed te maken, 12. 15 dito. 2 Persoonen Getortureerd, ieder 12 Gulden, 24. Weerom als boven aan Boort geweest, 12. 2 Personen met de Torture gedreigtieder 6 Gulden, 12. 27 dito. Ontbooden om de kruissen en galg na te zien 12. 31 dito. Weerom met nog 2 andere Mr. Scherpregters, als bovenaan Boort gegaan om alles in gereedheid te brengen, wat tot de Executie wordt vereischtieder 12 Gulden 36. 2 Personen van onderen op levendig ge- rabraakten daarna met de Kooide Gewurgtieder 250 Gulden, ƒ500. 5 Personen met de Koorde gestraft ter Dood263. Voor 't Harnassen van 7 Personen, ieder 6 Gulden, 42. Voor 't afnemen van 7 Personen 100. Voor 2 Personen buiten 't Radt gezetieder 25 Guld.50. (fVeekbl. van het Regt.) GRAVENHAGE7 Nov. Er zijn berigten van Batavia ontvangen tot den 21 sten Augustus jl.ouder anderen de treurige tijding behelzende van het overlijden van den gou verneur-generaal van Nederlandsch ludie Mr. P. Merkus. Vroegere berigten hadden reeds gemeld dat de overledene landvoogd in ziekelijken toestand was. Hij had, in de ver wachting dat de zeelucht een weldadigen invloed daarop hebben zou in de maand Julij eene reis rondom Java on dernomen aan boord van Zr. Ms. stoomschip Promo. Te Soerabaija aangekomenontscheepte hij aldaarmet het voornemen om cemgen tijd aan land te vertoeven. Dit was aanvankelijk van goed gevolg zoo zelfs dat hij in de laat ste dagen van Julij, een binnenlandsch reisje deed, hetwelk twee dagen duurde en hetwelk hem niet meer scheen te vermoeijen dan de overige togtgenootcn. Nu wilde hij met Zr. Ms. stoomschip Promo ook Banjoewangie bezoekeu, maar op dezen togt namen de ziekteverschijnselen plotseling eene zoo ernstige wendingdat men in allerijl naar Soerabaija terugkeerde, alwaar hij op den 2den Augustus jl.ten huize van den resident Pietermaut bezweek. Zijn uiteinde was zacht en kalm en zijn hoofd bleel lot het laatste oogen- blik helder, zoodat hij zelfs anderhalf uur voor zijnen dood een afscheidsbrief aan zijne naaste betrekkingen dicteerde. De deelneming in dit sterfgeval was op Java algemeen en geen wonderwant de overledene hadmet uitzonde ring van een tweejarig verlof, acht en twintig jaren in Indie doorgebragt. Het vaderland verliest in den Heer Merkus een bekwaam staatsman. De vice-president van den raad van Indie, jhr. J. C. Reijnst, had op den 5den Augustus jl. het bestuur als waarnemende gouverneur-generaal aanvaard in afwachting van des Konings nadere beschikkingen. AMSTERDAM, 2 Nov. Z. M. de Koning, vergezeld van Jl. D. adjudant van Karneheckis heden middageven twaalf urenmet een' extra spoortrein van 's Gravenhage aan het station buiten de Willemspoort aangekomen en na een kort verwijlin een met 4 paarden bespannen rijtuig naar de tentoonstelling van schilderijen gereden. Van 12 tot 2| uur heeft Z. M. de Koningin het bijzijn van den heer burgemeesterde leden der kommissieeenige leden van den raad van bestuur der Koninklijke akademie van Beel dende Kunsten en vele kunstenaarsvervaardigers der stuk ken met de meeste aandacht en blijken van belangstelling en kunde alles aldaar in naauwgezette beschouwing geno men, en wel eenige stukken willen aankoopen. Deze dag, de eerste waarop Zijne Maj. eene Amsterdamsche tentoon stelling met H. D. hooge tegenwoordigheid vereerdezal steeds in genoegelijk aandenken blijven bij allendie op de Beeldende Kunsten prijs stellen. Het tafereel van Z. M. omringd van kunstenaarswier werken hij gadesloeg en die persoonlijk gelegenheid hadden om Zijne Maj. bij het be schouwen hunner werken te zien en van den Koning gekend en geprezen te wordenzal niet ligt uit de geheugenis worden gewischt. Daarna bezocht Zijne Maj. het kolossale beeld van Prins JVillem den Eerstenin het atelier van den heer Roijer, en gaf zijne voldoening daarover, gelijk over de tentoonstel ling met den meesten nadruk en hartelijkheid aan den heer burgemeesterde leden der kommissie en de leden van den raad van bestuur der Koninklijke akademie en de kunste naars te kennen. Ruim half drie vertrok Zijne Maj. weder naar den Haag. Des morgens vroeg hebben heden de weeskinderen der onderscheidene gemeenten, alsmede de kweekelingen voor de Zeevaartmet de meeste orde de tentoonstelling bezocht. NIJMEGEN1 Nov. Verleden Zondag is tusschen de gemeente Hengelo en Vorden arrondissement Zutphen, een vreesselijke moord gepleegd. De aldaar wonende landlieden A.kinderloos zijnde hadden eene nicht bij zich genomenwelke hen in het huishouden behulpzaam was. De echtgenooten uit de voormiddag-kerk te huiskomende, vonden de muren en de vloer op vele plaatsen met bloed bevlektenbij nader onderzoekhunne nicht op eene gruwelijke wijze vermoord in den koestal liggen. Het ge- reede geld, ten bedrage van ongeveer ƒ20, wordt gemist doch alle kostbaarheden hoezeer verlegd zijn evenzeer als het huisraad behouden gebleven. Men doet onvermoeid onderzoek tot ontdekking van den onmenschenlijken dader of daders. De gewezen officier der artillerie T. Antwerpenaar van geboorte is door den krijgsraad der provincie Antwer pen veroordeeld tot 10 jaren gevangenis zonder tepronk- stellingals overtuigd van eene som van 10,000 fr.ten nadeele van den staat ontvreemd te hebben in zijne be trekking van kwartiermeester. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd L. Kikkert en N. Troost. H. Kolder en G. Blom. M. Bommel en P. Daalder. Bevallen G. Ravensteijn geb. "Weel Z. J. Jans geb. Vermeulen Z. N. P. van der Wiele geb. Veiberne Z. -M. M. van Es geb. Willems D. N. J. Vermeulen geb. Metzelaar Z. C. Mooij geb. Abbenes, Z. J. C. Muller geb. van Eik, D. D. van der Ben geb. Prinseloo Z.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2